Dobré noviny
Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo sú všetky toalety biele?
Monika Hanigovská
Monika Hanigovská

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo sú všetky toalety biele?

Biele toalety nie sú vecou náhody.
Biele toalety nie sú vecou náhody. — Foto: Pixabay/ErikaWittlieb

Prečo sú toalety skoro vždy biele? Výber farby nie je vecou náhody. Pozrite sa, prečo je to tak.

BRATISLAVA 26. septembra – Máme ich doma, no mnohých z nás možno vôbec nenapadlo, prečo sú toalety biele. Napriek tomu, že prešli dlhým vývojom, svojej povestnej farby sa „naďalej držia“. Bol to práve John Harington, vynálezca splachovacej toalety, ktorý si doma skonštruoval hneď niekoľko takýchto dômyselných zariadení. Nazval ich jednoducho - Ajax.

Jeho vynález raz pri návšteve použila samotná kráľovná Alžbeta I. a tak veľmi sa jej zapáčil, že si hneď objednala rovnaké do svojho sídla. Približne o 200 rokov neskôr získal Alexander Cummings patent na odtokový eliminátor vody pod misou – od tohto momentu sa toalety výrazne nemenili a ustálili na dva druhy splachovacích záchodov.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Rachel Giles (@rachelngiles),

Prečo sú biele?

Napriek tomu, že sa záchody mohli meniť po estetickej stránke najmä svojou farebnosťou, najobľúbenejšou ostáva toaleta v bielom prevedení. Podľa prieskumov existuje hneď niekoľko vysvetlení, prečo je to tak.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Angie Osborne (@jeepylu),

Toalety sa vyrábajú najmä z porcelánu a tento materiál sa vyznačuje výbornými technickými vlastnosťami. Je odolný i proti škvrnám a to napriek tomu, že máme toaletu v bielej farbe. Výrobcovia ich pridaním pigmentu môžu vyhotoviť vo farbách od výmyslu sveta. Výroba bielej toalety je však jednoduchšia a lacnejšia ako v prípade farebného variantu.

Obľúbili sme si najmä bielu toaletu.
Obľúbili sme si najmä bielu toaletu. Foto: Pixabay/Cocoparisienne

Biela farba je spojená s čistotou

Farba ovplyvňuje ľudské emócie od nepamäti. Biela bola vždy farbou čistoty a spájala sa i s bezpečnosťou. Ako uvádza portál Brightside, preto sú kúpeľne a nemocničné oddelenia zvyčajne natreté bielou farbou. Pôsobí dojmom sterilného priestoru.

Zároveň sú tmavé farby, napríklad čierna a hnedá, často spojené s niečím negatívnym, na rozdiel od bielej, ktorá poskytuje pocit sviežosti.

Pozitívne vnímanie bielej farby je ideálnou voľbou do kúpeľne: „Podľa tejto štúdie začiatkom 20. storočia objavili nádherné zdobené toalety. Ale pri pohľade na sortiment, ktorý majú moderné obchody v ponuke, vidíme, že sa neuchytili ako klasické biele.“

Už ste čítali?