Dobré noviny
Dlhé roky si mysleli, že vyhynuli. Pozrite si vôbec prvú fotku najvzácnejšej gorily sveta aj s mláďatami
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Dlhé roky si mysleli, že vyhynuli. Pozrite si vôbec prvú fotku najvzácnejšej gorily sveta aj s mláďatami

Skupina goríl s mláďatami.
Skupina goríl s mláďatami. — Foto: WCS Nigeria

Fotky vzácnych goríl sú dôkazom, že aj vďaka snahám ochranárov, sa im vo voľnej prírode darí a reprodukujú sa.

NIGÉRIA 25. septembra - Ochrancom prírody sa vôbec po prvý raz podarilo zachytiť na kameru vzácne skupiny goríl (Gorilla gorilla diehli, anglicky - Cross River Gorilla) s mláďatami. 

Zachytili ich fotopasce neziskovej organizácie na ochranu prírody Wildlife Conservation Society (WCS) v pohorí Mbe v Nigérii. Tieto gorily sú najohrozenejším poddruhom goríl. Ich populáciou tvorí zhruba 300 jedincov a vyskytujú sa iba v izolovanej oblasti pozdĺž hranice medzi Nigériou a Kamerunom pri rieke Cross River.

Sú veľmi plaché

Zahliadnuť tento poddruh je veľmi výnimočné a odfotiť ich je takmer nemožné. Gorily, nesúce názov podľa rieky Cross River v blízkosti ktorej žijú, sú veľmi plaché, keďže boli ľuďmi dlhé roky prenasledované. Žijú v najdrsnejších podmienkach a neprístupných častiach lesa.

V minulosti sa predpokladalo, že vyhynuli. „Znovuobjavené“ boli až koncom 80. rokov. Zistilo sa, že 100 goríl žije v troch susediacich oblastiach. 

S WCS pri ich ochrane od polovice 90. rokov spolupracuje aliancia deviatich miestnych komunít, Združenie na ochranu hôr Mbe. Z okolitých komunít najali tím zhruba 16 „eko-strážcov“, ktorí hliadkujú a chránia gorily a iné voľne žijúce zvieratá.

Skupina goríl s mláďatami.
Skupina goríl s mláďatami. Foto: WCS Nigeria

Boj pokračuje

Okrem lovu a odlesňovania pre poľnohospodárske účely môžu gorily ovplyvňovať napríklad choroby, no aj konflikt a nestabilita v Kamerune. 

Inaoyom Imong, riaditeľ organizácie WCS Nigeria Cross River Landscape, uviedol vo vyhlásení organizácie: „Je nesmierne vzrušujúce vidieť toľko mladých goríl Cross River. Je to povzbudivé znamenie, že tieto gorily sú po predchádzajúcich desaťročiach lovu dobre chránené a úspešne sa množia. Aj keď poľovníci v regióne sa už nemusia sústrediť na lov goríl, hrozba lovu pretrváva a my musíme naďalej zvyšovať efektívnosť našich ochranných snáh.“

Už ste čítali?