Osobnosti vyzývajú Slovákov: Ak nič nespravíme, životu hrozí zánik. Podpíšte petíciu za budúcnosť
TASR
TASR

Osobnosti vyzývajú Slovákov: Ak nič nespravíme, životu hrozí zánik. Podpíšte petíciu za budúcnosť

Iniciatíva Klíma ťa potrebuje spúšťa petíciu „Za klímu, za budúcnosť“.

Kristína Tormová — Foto: Facebook/Mladí za klímu

Bratislava 25. septembra (TASR) - Iniciatíva Klíma ťa potrebuje spúšťa petíciu „Za klímu, za budúcnosť“. Cieľom je, aby slovenská vláda upriamila viac pozornosti na riešenie klimatickej zmeny. Zároveň chce, aby sa otvorila celospoločenská diskusia o vplyve klimatickej zmeny na svet a Slovensko.

V piatok o tom informovali aktivisti a zakladatelia iniciatívy. Na Slovensku podľa signatárov neexistuje ucelená legislatíva, ktorá by riešila problém klimatickej zmeny. SR nemá ani stratégiu či plán, akým chce dosiahnuť uhlíkovú neutralitu.

Žiadosti signatárov

Signatári petície žiadajú Národnú radu SR, aby vyhlásila stav klimatickej núdze a zaviazala vládu, aby v rámci neho podriadila prípravu a schválenie legislatívy, štátnych politík a projektov s cieľom dosiahnuť uhlíkovú neutralitu v roku 2040.

Druhou požiadavkou je, aby parlament zaviazal vládu, aby do konca roka 2021 pripravila a schválila štátnu stratégiu uhlíkovej neutrality SR do roku 2040. Malo by ísť podľa iniciatívy o plán krokov v jednotlivých odvetviach hospodárstva.

Planéta je bez nás v poriadku

NR SR má tiež zaviazať vládny kabinet k podpore sprísnenia klimatických cieľov, ktoré navrhuje Európska únia, požadujú iniciátori petície. Ide o zvýšenie záväzku redukcie emisií oxidu uhličitého do roku 2030 o 55 percent oproti súčasným 40 percentám.

„Planéta je bez nás v poriadku. To my bez nej neprežijeme a to nie je apokalyptický scenár, to je fakt," povedal pre TASR moderátor a jeden zo signatárov petície Michal Sabo. Politici podľa neho pre klímu nerobia nič, pretože to je skutkový stav.

Dôsledky, ktoré sa dotknú aj Slovenska

Signatári pripomínajú, že klimatická zmena bude mať na globálnej úrovni ekologické, spoločenské, ekonomické a politické dôsledky. Tie sa dotknú aj Slovenska. „Rozsiahle jarné suchá striedané prívalovými dažďami a povodňami, ktoré ničia majetok ľudí aj infraštruktúru, sú len jedným z hmatateľných prejavov klimatickej zmeny,“ tvrdia.

Marta Fandlová z projektu Mladí za klímu hovorí, že snahou iniciatívy je, aby sa téma klimatickej zmeny dostala čo k najširšej verejnosti. „Do nejakej miery je táto téma v zelenej či liberálnej bubline. Chceme to dostať všade a tlačiť na politikov, aby si uvedomili, akému vážnemu problému čelíme,“ poznamenala. Sabo sa s Fandlovou zhodli, že každý človek by mal byť klimatický aktivista.

Podpora osobností

Petíciu podporilo viac ako 150 osobností verejného života, umelci, herci, influenceri a odborníci v oblasti ochrany životného prostredia a dve desiatky mimovládnych organizácii.

Iniciatívu Klíma ťa potrebuje založili ľudia venujúci sa zeleným témam, ako napríklad Natália Pažická, zakladateľka iniciatívy Platforma udržateľnosti Zuzana Dutková, koordinátor hnutia Fridays For Future Slovensko Jakub Hrbáň a novinár a spisovateľ Jakub Filo, taktiež aj Sabo a Fandlová.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…