Husle, na ktorých sa hralo počas potápania Titanicu, idú do dražby
TASR
TASR

Husle, na ktorých sa hralo počas potápania Titanicu, idú do dražby

Podľa niektorých záznamov hrala kapela cirkevnú pieseň "Bližšie k tebe, môj Bože", aby nadránom 15. apríla 1912 povzbudila pasažierov nastupujúcich do záchranných člnov.

Husle, patriace podľa presvedčenia odborníkov kapelníkovi na Titatnicu Wallaceovi Hartleymu, idú v sobotu do dražby. Foto: TASR/AP

Londýn 18. októbra (TASR) - Je to hlboko dojímavá scéna pre každého, kto videl film Titanic: keď sa loď potápa do ľadových vôd, hudobníci ešte naposledy hrajú pre pasažierov. So stoickým pokojom a odhodlaním, až do posledných chvíľ.

Žiaden muzikant katastrofu z roku 1912 v severnom Atlantiku neprežil, ale husle, patriace podľa presvedčenia odborníkov kapelníkovi Wallaceovi Hartleymu, idú v sobotu do dražby.

"Je to pozoruhodný kus histórie," citovala dnes agentúra AP Andrewa Aldridga z aukčnej spoločnosti Henry Aldridge and Son. "Som dražiteľom už 20 rokov, ale ešte nikdy som nevidel predmet, ktorý vyvoláva v ľuďoch taký príval emócií," dodal.

Na husliach je Hartleyho meno a podľa dostupných správ sa našli v mori pri hudobníkovom tele vyše týždeň po potopení Titanicu.

Aukčná spoločnosť Henry Aldridge and Son, ktorá sa špecializuje na spomienkové predmety z Titanicu, očakáva, že husle sa predajú za vyše 200.000 libier (236.650 eur). Dražba sa bude konať v sobotu v juhoanglickom grófstve Wiltshire.

VIDEO: Titanic - Concerto de violino

Hartley a jeho sedem kolegov z kapely bolo medzi 1517 ľuďmi na palube Titanicu, ktorí zahynuli, keď loď narazila na ľadovec a potopila sa.

Aukčná spoločnosť Henry Aldridge and Son, ktorá sa špecializuje na spomienkové predmety z Titanicu, očakáva, že husle sa predajú za vyše 200.000 libier (236.650 eur). Foto: TASR/AP

Podľa niektorých záznamov hrala kapela cirkevnú pieseň "Bližšie k tebe, môj Bože", aby nadránom 15. apríla 1912 povzbudila pasažierov nastupujúcich do záchranných člnov.

Hudobníkov pokladajú za hrdinov, pretože sa vzdali šance uniknúť z lode a zachrániť si životy.

"Pán Hartley a jeho kapela boli veľmi statoční ľudia... stáli na svojich miestach až do trpkého konca," uviedol Aldridge.

Aukčná spoločnosť oznámila, že husle od ich získania v roku 2006 podrobila početným testom pravosti. Tento rok už skôr zverejnila informáciu, že husle sú "neodškriepiteľne Hartleyho".

Husle nemeckej výroby boli darom od Hartleyho snúbenice Marie Robinsonovej a je na nich vyrytý nápis "Pre Wallacea od Marie pri príležitosti našich zásnub". Už sa na nich nedá hrať, upozornil Aldridge.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…