Dobré noviny
Husle, na ktorých sa hralo počas potápania Titanicu, idú do dražby
TASR
TASR

Husle, na ktorých sa hralo počas potápania Titanicu, idú do dražby

Podľa niektorých záznamov hrala kapela cirkevnú pieseň "Bližšie k tebe, môj Bože", aby nadránom 15. apríla 1912 povzbudila pasažierov nastupujúcich do záchranných člnov.

Husle, patriace podľa presvedčenia odborníkov kapelníkovi na Titatnicu Wallaceovi Hartleymu, idú v sobotu do dražby. Foto: TASR/AP

Londýn 18. októbra (TASR) - Je to hlboko dojímavá scéna pre každého, kto videl film Titanic: keď sa loď potápa do ľadových vôd, hudobníci ešte naposledy hrajú pre pasažierov. So stoickým pokojom a odhodlaním, až do posledných chvíľ.

Žiaden muzikant katastrofu z roku 1912 v severnom Atlantiku neprežil, ale husle, patriace podľa presvedčenia odborníkov kapelníkovi Wallaceovi Hartleymu, idú v sobotu do dražby.

"Je to pozoruhodný kus histórie," citovala dnes agentúra AP Andrewa Aldridga z aukčnej spoločnosti Henry Aldridge and Son. "Som dražiteľom už 20 rokov, ale ešte nikdy som nevidel predmet, ktorý vyvoláva v ľuďoch taký príval emócií," dodal.

Na husliach je Hartleyho meno a podľa dostupných správ sa našli v mori pri hudobníkovom tele vyše týždeň po potopení Titanicu.

Aukčná spoločnosť Henry Aldridge and Son, ktorá sa špecializuje na spomienkové predmety z Titanicu, očakáva, že husle sa predajú za vyše 200.000 libier (236.650 eur). Dražba sa bude konať v sobotu v juhoanglickom grófstve Wiltshire.

VIDEO: Titanic - Concerto de violino

Hartley a jeho sedem kolegov z kapely bolo medzi 1517 ľuďmi na palube Titanicu, ktorí zahynuli, keď loď narazila na ľadovec a potopila sa.

Aukčná spoločnosť Henry Aldridge and Son, ktorá sa špecializuje na spomienkové predmety z Titanicu, očakáva, že husle sa predajú za vyše 200.000 libier (236.650 eur). Foto: TASR/AP

Podľa niektorých záznamov hrala kapela cirkevnú pieseň "Bližšie k tebe, môj Bože", aby nadránom 15. apríla 1912 povzbudila pasažierov nastupujúcich do záchranných člnov.

Hudobníkov pokladajú za hrdinov, pretože sa vzdali šance uniknúť z lode a zachrániť si životy.

"Pán Hartley a jeho kapela boli veľmi statoční ľudia... stáli na svojich miestach až do trpkého konca," uviedol Aldridge.

Aukčná spoločnosť oznámila, že husle od ich získania v roku 2006 podrobila početným testom pravosti. Tento rok už skôr zverejnila informáciu, že husle sú "neodškriepiteľne Hartleyho".

Husle nemeckej výroby boli darom od Hartleyho snúbenice Marie Robinsonovej a je na nich vyrytý nápis "Pre Wallacea od Marie pri príležitosti našich zásnub". Už sa na nich nedá hrať, upozornil Aldridge.

Už ste čítali?

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…