Dobré noviny
Na Kramároch sa stará o ľudí s najťažším priebehom COVID-19. Infektológ vyvracia hoaxy o rúškach
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Na Kramároch sa stará o ľudí s najťažším priebehom COVID-19. Infektológ vyvracia hoaxy o rúškach

Imunológ Peter Sabaka
Imunológ Peter Sabaka — Foto: Facebook/Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky

Spôsobujú rúška otravu oxidom uhličitým či vyššie riziko respiračných ochorení? Na tieto otázky odpovedá infektológ z bratislavských Kramárov Peter Sabaka.

BRATISLAVA 23. septembra - Infektológ Peter Sabaka, ktorý sa v bratislavskej nemocnici na Kramároch stará o pacientov s najťažším priebehom ochorenia COVID-19, sa rozhodol vyvrátiť mnohé mýty o novom koronavíruse.

Vo videu, ktoré zdieľalo ministerstvo zdravotníctva na Facebooku, vysvetľuje, či je nosenie rúšok bezpečné, čo na to hovoria vedecké štúdie a aká je práca lekárov, ktorí ich nosia dlhé hodiny počas pracovnej doby počas mnohých rokov.

Nosiť alebo nenosiť rúško?

Rúška rozdeľujú spoločnosť na tých, ktorí si myslia, že by nám mohli škodiť a preto ich nenosia, a na tých, ktorí ich nosia na miestach, kde je to nariadené, a často aj tam, kde nemusia.

Existujú názory, že nosenie rúšok spôsobuje otravu oxidom uhličitým, respektíve, že kvôli rúškam máme vyššie riziko ochorenia na respiračné infekcie. S tým Sabaka nesúhlasí. „Popravde, neexistuje žiaden vedecký dôkaz, ktorý by niečo také podporoval,“ tvrdí infektológ.

ROR - Rúško-odstup-ruky

Rúška sú jedným z troch základných odporúčaní ROR (rúško-odstup-ruky), ktoré nám môžu pomôcť spomaliť šírenie vírusu.

Rúška nespôsobujú otravu oxidom uhličitým

Zároveň pripomína, že zdravotnícky personál, sestričky a lekári nosia rúška dlhé hodiny počas pracovnej doby počas celého života. „Množstvo vedeckých štúdií preukázalo, že zdravotníci nemajú žiadne následky, ktoré by vyplývali z dlhodobého nosenia rúšok. Dokonca ani FFP3 respirátory, ktoré sú vyrobené z hrubého materiálu a priliehajú na tvár veľmi tesne, nespôsobujú žiadne zdravotné komplikácie,“ vysvetľuje a poukazuje na to, že chirurgické a látkové rúška sú vyrobené z omnoho tenšieho materiálu a nepriliehajú na tvar tak tesne.

„Vonkoncom nespôsobuje žiadne zdravotné následky, ani nespôsobujú otravu uhličitým, keďže oxid uhličitý a kyslík sú tvorené veľmi malými molekulami, ktoré cez tieto rúška ľahko prejdú. Dnes vieme, že nosenie rúšok je bezpečné,“ ozrejmuje.

Už ste čítali?