Nový krvný test odhalí rakovinu roky predtým, než sa prejavia príznaky. S 90 % úspešnosťou
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Nový krvný test odhalí rakovinu roky predtým, než sa prejavia príznaky. S 90 % úspešnosťou

Zdá sa, že dlhoročný výskum priniesol svoje ovocie. Vedci vyvinuli včasný test, ktorý by dokázal odhaliť rakovinu predtým, než sa zhubné bunky začnú šíriť, teda v čase, keď je liečba ešte pomerne jednoduchá.

Ilustračné foto. — Foto: Pixabay/fernandozhiminaicela

SAN DIEGO 23. septembra - Prelom v prevencii rakoviny? Medzinárodný tím vedcov v odbornom časopise Nature Communications opísal svoj úspech. Pomocou krvného testu boli lekári schopní diagnostikovať rakovinu dlhú dobu predtým, než sa prejavili jej príznaky. Čo je ešte lepšie, fungovalo to takmer u každého, na kom to bolo skúšané, uvádza ČT 24.

Ako tvrdí spoluautor štúdie Kun Zhang z Kalifornskej univerzity v San Diegu, už štyri roky, než títo ľudia vstúpia do nemocnice, sa v ich krvi nachádzajú príznaky toho, že majú rakovinu. „Toto sa ešte nikdy predtým nepodarilo,“ povedal pre časopis Scientific American.

Slabina predchádzajúcich testov

Pôvodný systém fungoval tak, že vedci sa usilovali vyvíjať testy z krvných vzoriek ľudí, ktorým už rakovinu diagnostikovali, a následne zisťovali, či novšie testy dokážu preukázať prítomnosť malígnych buniek. Najčastejšie pátraním po genetických mutáciach, chemickom poškodení DNA alebo prítomnosťou niektorých proteínov v krvi. Práve to Zhang označil za ich slabinu.

Zhangov tím sa vydal časovo náročnejšou, no úspešnejšou cestou. Odobrali vzorky krvi ľuďom, ktorí nemali žiadne príznaky rakoviny. Výskum začal už v roku 2007, keď lekári odobrali vzorky krvi 123-tisíc zdravým obyvateľom čínskej provincie Tchaj-čou, pričom krv od nich brali každý rok. Za celú dobu štúdie sa rakovina objavila približne u tisíc ľudí z tejto skupiny.

Chemické zmeny v DNA a umelá inteligencia

Vedci sa zamerali na test, ktorý by odhalil päť najčastejších typov nádorov: žalúdka, pažeráku, kolorektálneho karcinómu, pľúc a pečene. Pomenovali ho PanSeer a funguje na princípe odhaľovanie vzorcov takzvanej metylácie. Ide o chemické zmeny v DNA -⁠ už staršie výskumy odhalili, že práve abnormálne metylácie môže naznačovať rôzne druhy rakovinových nádorov.

Ilustračná foto.
Ilustračná foto. Foto: Pixabay/PublicDomainPictures

PanSeer skúma izolovanú DNA z krvi, pričom následne meria metyláciu na 500 miestach v genetickom kóde, ktoré sú spojené s tým, že práve tu sa najlepšie signalizuje prítomnosť zhubného nádoru. Umelá inteligencia potom vyhodnotí výsledky z týchto miest a vytvorí komplexnú predpoveď toho, aká veľká je pravdepodobnosť, že sa u človeka rozvinie rakovina.

Ešte ich čaká ďalšie overovanie

Test dokázal odhaliť rakovinu štyri roky predtým, než sa klinicky objavila, s pravdepodobnosťou asi 90 percent. Zároveň ju pripísali len piatim percentám ľudí, u ktorých sa potom neobjavila. 

Takto náročný a dlhodobý výskum sa nesmie v záverečnej fáze uponáhľať, preto sa ešte bude s pomocou nezávislého tímu všetko ohľadom nového krvného testu znova overovať -⁠ až potom by sa mohlo začať s jeho klinickým využívaním.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…