Dobré noviny
Robert Mistrík má pre nás dobré správy: Nové štúdie o koronavíruse prinášajú nádej
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Robert Mistrík má pre nás dobré správy: Nové štúdie o koronavíruse prinášajú nádej

 Robert Mistrík.
Robert Mistrík. — Foto: TASR/Jaroslav Novák

Pandémia koronavírusu chytá druhý dych. V záplave zlých správ však prichádzajú aj vedecké štúdie, ktoré nasvedčujú, že to nie je až tak zlé.

BRATISLAVA 22. septembra - Vedec a bývalý kandidát na prezidenta, ktorý sa vzdal v prospech súčasnej hlavy štátu Zuzany Čaputovej, Robert Mistrík hovorí o dvoch pozitívnych správach, ktoré preukázala veda v posledných dňoch.

„Hoci aktuálny vývoj pandémie nie je dobrý, predsa je tu veľmi dôležité svetielko nádeje,“ píše v statuse na Facebooku.

Protilátky pretrvávajú niekoľko mesiacov

Prvá dobrá správa je, že protilátky u pacientov, ktorí prekonali COVID-19, pretrvávajú niekoľko mesiacov. Podobne robustne zareagovali aj T-lymfocyty, ktoré hrajú tiež dôležitú úlohu v boji organizmu s infekciou. Tieto zistenia publikovali dva renomované časopisy New England Journal of Medicine a Nature Immunology.

Čo to znamená? „Svitá nádej, že vakcíny nás môžu skutočne chrániť pred vírusom a to počas nezanedbateľne dlhého obdobia. Vedci sú opatrne optimistickí, no je to svetlo na konci tunela a ak sa všetko dobre podarí, ľudia neuveria antivaxinačným hlúpostiam a nechajú sa zaočkovať, svet sa môže časom vrátiť do normálnych koľají,“ tvrdí vedec.

Rúška majú vplyv na mierny priebeh choroby

Ďalšie dôležité zistenia boli podľa vedca publikované opäť v New England Journal of Medicine. Týkajú sa rúšok a ich efektivity.

„Článok priniesol zaujímavú tézu, že rúška sú nielen účinným prostriedkom znižovania rizika infekcie, ale majú za následok mierny, alebo dokonca asymptomatický priebeh ochorenia COVID 19, ak už k infekcii došlo,“ napísal a zdôraznil, že podstatne účinnejšie sú dvojvrstvové, prípadne chirurgické rúška.

Už ste čítali?