Dobré noviny
Tatranský orol Arnold si užíva safari v Ugande
SITA
SITA

Tatranský orol Arnold si užíva safari v Ugande

Na svojej ceste do zimoviska preletel Arnold už cez Egypt, Sudán, Južný Sudán, Etiópiu.

POPRAD 18. októbra – Orol Arnold vysiela prvé údaje, jeho cesta povedie do AfrikyTatranský orol Arnold si momentálne užíva safari v Ugande.

„Niekoľko dní sme nemali o našom orlovi správy, až 15. októbra sa ozval jeho signál z Južného Sudánu. Momentálne je už v Ugande na hranici s Tanzániou,“ uviedol riaditeľ Správy Tatranského národného parku Pavol Majko.

Na svojej ceste do zimoviska preletel v Afrike už cez Egypt, Sudán, Južný Sudán, Etiópiu a teraz je nad Ugandou. V týchto destináciách môže Arnold z výšky sledovať slony, nosorožce, žirafy, levy a veľké stáda antilop a zebier.

Vo štvrtok sa nachádzal západne od hlavného mesta Ugandy Kampala a možno už teraz prelieta okolo obrovského Viktoriinho jazera. Na svoju púť do zimoviska sa orol Arnold vybral ešte 19. septembra, takže na cestách je už mesiac.

Dočasné výpadky údajov o pohybe orla Arnolda sú podľa Majka spôsobené nedostatočným pokrytím GSM signálom v Afrike. Akonáhle sa objaví v lokalite, kde je signál, všetky údaje naskočia. Okrem údajov o mieste, kde sa orol momentálne nachádza, poskytuje vysielačka pripevnená na chrbte tatranského orla aj ďalšie zaujímavé údaje pre ochranárov.

„Vieme, koľko prešiel za daný deň, a z jeho pohybu vieme vyčítať aj to, ako využíva vzdušné prúdy a termiku, ale napríklad aj teplotu okolia,“ dodal Majko. Doteraz preletel orol Arnold okolo 9 000 kilometrov. Za jeden deň preletel najviac 350 kilometrov.

Konečná stanica orla Arnolda je aj pre tatranských ochranárov stále záhadou. „Z niektorých pozorovaní odhadujeme, že naše orly zimujú v Tanzánii. Presne to budeme vedieť až z údajov, ktoré nám poskytuje vysielačka. Ak budeme vidieť, že aspoň týždeň sa zdržiava na jednom mieste, budeme môcť povedať, že je to jeho zimovisko,“ povedal Majko.

Arnold je štyri- až päťročný samec orla krikľavého. Ochranári zo Správy TANAP-u ho odchytili na Liptove ešte 14. augusta do jemnej ornitologickej siete. Pomocou špeciálnych tenkých popruhov umiestnili ochranári orlovi na chrbát miniatúrnu solárnu vysielačku s hmotnosťou 30 gramov. Je to po prvýkrát, čo môžu slovenskí ochranári, a prostredníctvom internetu aj verejnosť, sledovať orla krikľavého na jeho migračnej ceste zo Slovenska do Afriky v priamom prenose.

Už ste čítali?