Dobré noviny
Bývalý opustený ruský gulag opäť ožíva: Schátrané domy si po rokoch našli nových „majiteľov“
Dominika Pacigová
Dominika Pacigová

Bývalý opustený ruský gulag opäť ožíva: Schátrané domy si po rokoch našli nových „majiteľov“

Vyľudnené mesto.
Vyľudnené mesto. — Foto: Reprofoto youtube.com - Happy Traveler / Grzelook

Doposiaľ išlo o strašidelne vyzerajúce mesto, no skupina dizajnérov ho zmenila na nepoznanie.

KADYKCHAN 21. septembra - Ruské mesto Kadykchan bolo v minulosti súčasťou neslávne známeho systému gulagov, ktorý využíval Jozef Stalin. Základy mesta na východe Ruska postavili práve väzni. Malo sa tam ťažiť uhlie, no neskôr sa Kadykchan stal domovom pre baníkov. Do roku 1986 žilo v meste okolo 10-tisíc obyvateľov, mesto malo vlastnú reštauráciu, kultúrny dom, niekoľko obchodov aj kino. Zlom v jeho rozmachu nastal po výbuchu v roku 1996. Z Kadykchanu sa stalo mesto duchov, ktoré už na prvý pohľad vyzeralo strašidelne. Skupina dizajnérov ho však prednedávnom zmenila na nepoznanie, uvádza portál The Siberian Times.

Ľudia začali po výbuchu opúšťať mesto 

Ešte v roku 1986 žilo v Kadykchane okolo 10-tisíc obyvateľov. Mesto malo vlastnú kinosálu, kultúrny dom, niekoľko obchodov a dokonca v tom čase by ste tam našli aj reštauráciu. 

Po výbuchu, ktorý v roku 1996 zabil šiestich baníkov, začali ľudia v húfoch opúšťať mesto. V roku 2009 žilo v Kadykchane približne 200 obyvateľov, pričom posledným občanom bol údajne starší muž, ktorý mal dvoch psov a naposledy ho tam zazreli v roku 2012.

Dizajnéri zmenili mesto na nepoznanie 

Doposiaľ išlo o strašidelne vyzerajúce mesto, no skupina dizajnérov sa postarala o neuveriteľnú premenu. Nakúpili farby a v Kadykchane strávili štyri dni. Za ten čas sa im podarilo vymaľovať domy na hlavnej ulici. Vedúcim tejto premeny bol Rostislav Pavlov.

Mesto duchov ožíva.
Mesto duchov ožíva. Foto: Reprofoto instagram.com - suluschan.art

Kadykchan sa tak zmenil na nepoznanie. Dizajnéri sa v priebehu štyroch dní stretli aj s bývalými obyvateľmi mesta, ktorí z času na čas zavítajú do vyľudnených ulíc a spomínajú na život v tomto meste.

Kadykchan však v dnešných dňoch už nie je až tak prázdnym mestom. Opustené domy zdobia maľby, ktoré zobrazujú rôzne činnosti či ľudí a vytvárajú tak jedinečnú atmosféru.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Провести четыре дня в заброшенном городе - это испытание. Ночью к нам пришла лиса, которую звали Рейнеке. И потом везде гуляла с нами. Мы хотели вдохнуть чуть-чуть жизни в пустой город. И теперь Кадыкчан не совсем пустой: там, на центральной улице, живут и занимаются своими делами, люди. Идут на работу, встречают любовь, ждут покупателей. #designedinyakutia #sulusart

Príspevok, ktorý zdieľa suluschan (@suluschan.art),

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Yakut designers ‘re-populate’ dead GULAG town of Kadykchan. Once the coal mining capital of Central Kolyma, it was ghosted after the 1996 mine explosion. A group of designers from two Yakutsk art studios spent four days in the deserted town to ‘revive’ it with drawings of everyday life. ‘We wanted to breathe a bit of life into the empty town, and now Kadykchan is not that empty. There are people living along its central street, they are going about their usual daily business, they walk to work, meet their loved ones and wait for customers’, said one of the designers from Suluschan Art studio. Kadykchan was set up by coal miners in the 1930s. In summer 1941 first barges with hundreds of prisoners arrived in the town of Khandyda in Yakutia. Their role was to build the 733 km long road from Khandyga in Yakutia to Kadykhchan in Magadan region, later named The Road of Bones for the number of lives it took @suluschan.art #Kadykchan2020

Príspevok, ktorý zdieľa The Siberian Times (@siberian_times),

Už ste čítali?