Dobré noviny
Nemecko v snahe zachrániť lesy vysádza stromy, ktoré prežijú aj suché a extrémne teplé letá
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Nemecko v snahe zachrániť lesy vysádza stromy, ktoré prežijú aj suché a extrémne teplé letá

Frankfurt už nechce prichádzať o lesy. Vysadí nové druhy, ktoré prežijú aj v suchu.
Frankfurt už nechce prichádzať o lesy. Vysadí nové druhy, ktoré prežijú aj v suchu. — Foto: Pixabay.com

Oslabené stromy sa stávajú ľahkou korisťou škodcov. Tie sa musia následne vyrúbať, aby sa hmyz nešíril ďalej aj na zdravé stromy.

FRANKFURT 30. septembra – Na nezvyčajne teplé letá si príroda ešte nezvykla. Len v minulom roku muselo byť z nemeckých lesov odstránených 32 miliónov metrov kubických dreva, ktoré bolo poškodené hmyzom.

Práve suché e extrémne horúce podmienky sú ideálne pre mnoho druhov škodcov. Napádajú stromy a postupne ich ničia. Špeciálne náchylné sú duby a borovice.

Poškodené drevo sa musí vyrúbať, aby lesníci zabránili ďalšiemu šíreniu škodcov aj na zdravé stromy.

Ihličnany patria medzi stromy, ktoré škodcovia napádajú najviac.
Ihličnany patria medzi stromy, ktoré škodcovia napádajú najviac. Foto: Pixabay.com

Stromy, ktoré prežijú

V Nemecku sa teda rozhodli vyskúšať nezvyčajný experiment a odborníci už teraz očakávajú, že úspech sa ukáže už v najbližších rokoch. Na vyrúbané miesta v lesoch začali vysádzať stromy, ktoré sú typické pre oblasť južnej Európy, píše Dw.com.

Je to spôsob, ktorým chcú zachovať rozsiahle lesy, ale aj pomôcť vlastným druhom prežiť boj s klimatickou zmenou. Posledné letá boli typické vysokými vlnami horúčav a dlhými obdobiami bez dažďa.

Nové druhy stromov, ktoré sú zvyknuté na teplé počasie, by mali byť istotou, že lesy prežijú nasledujúce obdobie.
Nové druhy stromov, ktoré sú zvyknuté na teplé počasie, by mali byť istotou, že lesy prežijú nasledujúce obdobie. Foto: Pixabay.com

V nemeckom Frankfurte preto do svojich lesov vysadili aj iný druh dubov, ktorý je typický pre oblasti južného Francúzska. Dubu plstnatom sa dobre darí práve v suchom a teplom prostredí, dokáže sa dobre uchytiť aj v nových podmienkach bez toho, aby zničil pôvodné druhy a narušil diverzitu.

Odborníci už teraz predpokladajú, že stromy dokážu bez ujmy prežiť ďalšie tri extrémne teplé letá a po 9 rokoch dosiahnu až štvormetrovú výšku.   

Už ste čítali?