Modrý mesiac rozžiari oblohu presne na Halloween. Nenechajte si ujsť jedinečnú atmosféru
Dominika Pacigová
Dominika Pacigová

Modrý mesiac rozžiari oblohu presne na Halloween. Nenechajte si ujsť jedinečnú atmosféru

Takýto úkaz ste naposledy mohli sledovať 31. marca 2018. Bude mať mesiac skutočne modré sfarbenie? 

Archívne snímky. — Foto: TASR - Štefan Puškáš

BRATISLAVA 19. septembra - Milovníci hviezdnej oblohy mali počas letných mesiacov jedinečnú príležitosť sledovať nejedno nebeské divadlo. Mnohí by si mohli myslieť, že s prichádzajúcou jeseňou romantika pod oblohou končí, no opak je pravdou. Už v októbri sa môžete tešiť na dva splny, pričom ten druhý sa ľudovo nazýva „Modrý mesiac“.

Dva splny počas jedného kalendárneho mesiaca 

Mesiac obieha okolo Zeme, čo spôsobuje, že pozorovateľ na Zemi vidí, ako sa mení osvetlená časť mesiaca. „V prípade, že sa mesiac nachádza na oblohe v blízkosti Slnka, nastáva nov, kedy ho nevidíme. Od novu sa pohybuje smerom na východ, až príde do takzvanej prvej štvrti, kedy pripomína písmeno D, ľudovo sa tomu hovorí, že dorastá. Nasleduje spln, kedy sa mesiac nachádza presne na opačnej strane oblohy ako Slnko. Keď Slnko zapadá, mesiac vychádza. Vtedy je pozorovateľný počas celej noci a je osvetlená celá privrátená strana mesiaca. Ďalej ide posledná štvrť pripomínajúca písmeno C, až nastane opäť nov. Perióda, s akou sa opakujú jednotlivé mesačné fázy, trvá približne 29 dní. Odborne tomu hovoríme takzvaná synodická perióda,“ opísal v apríli pre Dobré noviny astrofyzik Patrik Čechvala z Katedry astronómie, fyziky Zeme a meteorológie UK.

Je jasné, že táto perióda je o čosi kratšia ako dĺžka väčšiny kalendárnych mesiacov. Z toho vyplýva, že počas jedného mesiaca môžu nastať dva splny - prvý začiatkom a druhý koncom mesiaca. 

Druhému splnu v jednom kalendárnom mesiaci sa ľudovo hovorí „Modrý mesiac“. Na takýto úkaz sa môžete tešiť 31. októbra, teda v čase Halloweenu. „Predchádzajúci, teda prvý spln v mesiaci, nastane 1. októbra,“ prezradil astrofyzik.

Archívna snímka, na snímke je druhý spln Mesiaca v jednom kalendárnom mesiaci - tzv. Modrý mesiac pozorovaný v Bratislave 1. februára 2018.
Archívna snímka, na snímke je druhý spln mesiaca v jednom kalendárnom mesiaci - tzv. Modrý mesiac pozorovaný v Bratislave 1. februára 2018. Foto: TASR - Štefan Puškáš
Archívna snímka, na snímke je druhý spln Mesiaca v jednom kalendárnom mesiaci - tzv. Modrý mesiac pozorovaný v Bratislave 1. februára 2018.
Archívna snímka, na snímke je druhý spln mesiaca v jednom kalendárnom mesiaci - tzv. Modrý mesiac pozorovaný v Bratislave 1. februára 2018. Foto: TASR - Štefan Puškáš

Zapadne okolo pol siedmej ráno 

Astrofyzik však podotýka, že z astronomického hľadiska nejde o významný úkaz. „Dôležité je dodať, že mesiac nebude sfarbený do modra. K tomu by mohlo dôjsť len v prípade, že by atmosféra bola zašpinená špecifickými čiastočkami či prachom,“ objasnil.

Ak bude priaznivé počasie, takzvaný Modrý mesiac budete môcť pozorovať aj zo Slovenska. Čechvala tvrdí, že mesiac vyjde nad horizont okolo piatej večer s naoranžovelou farbou. Tá bude v dôsledku hrubšej vrstvy atmosféry, ktorú musia lúče pri horizonte prejsť. Postupne bude krásne svietiť svojou klasickou bielou farbou a zapadne okolo pol siedmej ráno.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…