Dobré noviny
Mysleli sme, že sme o ňu prišli. Vzácnu šelmu odhalili fotopasce, odborníci prosia o pomoc
Monika Hanigovská
Monika Hanigovská

Mysleli sme, že sme o ňu prišli. Vzácnu šelmu odhalili fotopasce, odborníci prosia o pomoc

Vzácnu šelmu odhalili fotopasce, odborníci prosia o pomoc
Vzácnu šelmu odhalili fotopasce, odborníci prosia o pomoc — Foto: zoobojnice.sk

V našich lesoch sa stále pohybuje ohrozená mačka divá. Mačkovitú šelmu, ktorú odhalili fotopasce, budú vedci monitorovať.

BRATISLAVA 18. septembra – Odborníci na zvieratá majú veľkú radosť - a to hneď dvojitú. Nielenže sa na území Slovenska a Česka vyskytuje mačka divá, no teraz pre túto ohrozenú a zákonom chránenú šelmu stavajú najväčšiu rehabilitačnú stanicu v strednej Európe.

Národná zoologická záhrada Bojnice, Ústav biologie obratlovců AV ČR a Hnutie DUHA Olomouc spoločne zahájili dvojročný projekt cezhraničnej spolupráce pod názvom „Hľadáme mačku, pozor, divú!“. Do projektu sa môže zapojiť každý z nás. V prípade, ak ste ju zazreli v prírode, môžete napísať na www.kockadivoka.cz alebo stopy@selmy.cz.

Projekt bude monitorovať mačku divú na česko-slovenskom pohraničí s cieľom zistiť prítomnosť tohto zvlášť chráneného a ohrozeného druhu v rôznych typoch biotopov. „Súčasťou budú okrem iného analýzy genetickej rozmanitosti a miery hybridizácie s mačkou domácou, odhady početnosti a populačnej hustoty a taktiež zriadenie rehabilitačnej stanice pre mačky divé,“ informuje zoologická záhrada Bojnice.

O návrate mačky divej sa dozvedáme až v posledných rokoch.
O návrate mačky divej sa dozvedáme až v posledných rokoch. Foto: zoobojnice.sk

Najväčšia rehabilitačná stanica v strednej Európe

Pre ľudský vplyv došlo na Slovensku v minulosti k výraznému poklesu početnosti mačky divej (Felis silvestris). Odborníci sa však spojili s cieľom zachrániť ju.

„Ako moderná zoologická inštitúcia sa aj Národná zoologická záhrada Bojnice ako slovenský partner projektu zapojí do týchto výskumných aktivít. Prvýkrát tak na Slovensku zrealizujeme intenzívny monitoring mačky divej pomocou invazívnych i neinvazívnych metód, ako je fotomonitoring, genetické analýzy a telemetrické sledovanie jedincov. V neposlednom rade bude v areáli Národnej zoologickej záhrady vybudovaná najväčšia rehabilitačná stanica v strednej Európe, určená výhradne pre záchranu mačky divej“, uviedol Branislav Tám, vedúci zoologického oddelenia a zároveň koordinátor projektu z Národnej zoologickej záhrady Bojnice.

Jej sfarbenie srsti je u každého jedince je unikátne podobne ako u rysov.
Jej sfarbenie srsti je u každého jedince unikátne, podobne ako tomu je u rysov. Foto: zoobojnice.sk

O jej návrate sa dozvedáme až v posledných rokoch

Mačka divá je skryto žijúca šelma a preto o jej aktuálnom živote toho veľa nevieme. „Patrí medzi najvzácnejšie druhy našej fauny. Na celom území Čiech a Moravy žila ešte v 17. storočí, jej populácia sa však postupne zmenšovala, až bola v roku 1952 vyhubená úplne. O návrate mačky divej do našej prírody sa dozvedáme až v posledných rokoch vďaka využívaniu fotopascí, ktoré priniesli nespochybniteľné dôkazy o výskyte týchto skryto žijúcich šeliem,“ vysvetľuje ZOO.

Martin Duľa, autor zmieňovanej štúdie a koordinátor projektu mačky divej z Hnutia DUHA Olomouc, uviedol, že dlhodobý fotomonitoring veľkých šeliem na okraji Západných Karpát priniesol i cenné záznamy o výskyte mačiek divých v Javorníkoch a Bielych Karpatoch na Slovensku, kde potvrdili životaschopnosť populácií.

Mačka divá patrí medzi najvzácnejšie druhy našej fauny.
Mačka divá patrí medzi najvzácnejšie druhy našej fauny. Foto: zoobojnice.sk

Cenné záznamy o jej výskyte na našom území

„V roku 2019 sa nám podarilo v slovenských Javorníkoch v blízkosti hraníc s Českou republikou zdokumentovať vodiacu samicu s tromi mláďatami. Rozptyľujúci sa jedinci z týchto populácií môžu hrať dôležitú rolu pri rekolonizácii vhodných biotopov v Českej republike. Dôkazom sú i nedávne záznamy mačky divej v nadväzujúcich pohoriach, ako sú Vsetínske Beskydy a Hostýnske vrchy“, tvrdí Duľa.

„Poznatky o rozšírení a populačnej dynamike mačky divej sú neporovnateľne horšie v porovnaní s inými ohrozenými druhmi šeliem, preto sa v priebehu projektu zameriame na vytvorenie vhodnej metodiky pre jej efektívny monitoring a pomocou fotopascí odhadneme demografické parametre populácie v modelových územiach na okraji Západných Karpát. Sfarbenie srsti každého jedince je unikátne podobne ako u rysov, preto sme schopní na základe získaných fotografií identifikovať jednotlivé zvieratá a odhadnúť tak napríklad populačnú hustotu na danom území“, dodal Dula.

„Pre analýzu miery hybridizácie medzi domácimi a divými mačkami využijeme nájdené kadávery, muzeálne vzorky a neinvazívne vzorky srsti priamo z terénu, získané pomocou tzv. chlpových pascí. Zároveň budú genetické analýzy využité k identifikácii jedincov a k stanoveniu genetickej variability populácie a miery príbuzenského kríženia, čo je dôležité z hľadiska ochrany druhu i stanovenia stupňa ohrozenia celej populácie,“ doplnila Jarmila Krojerová, koordinátorka celého projektu z Ústavu biologie obratlovců AV ČR.

Už ste čítali?