Dobré noviny
Historická dohoda za ochranu slovenských pralesov je hotová. Podporilo ju viac ako 30-tisíc ľudí
TASR, Dobré noviny
TASR, Dobré noviny

Historická dohoda za ochranu slovenských pralesov je hotová. Podporilo ju viac ako 30-tisíc ľudí

Prales Horná skala.
Prales Horná skala. — Foto: Ľubomíra Somodiová

Aktivisti z mimovládnych organizácií WWF Slovensko a OZ Prales odovzdali do rúk šéfa rezortu ŽP Jána Budaja a ministra pôdohospodárstva Jána Mičovského petičné hárky s takmer 31-tisíc podpismi za vyhlásenie prírodnej rezervácie Pralesy Slovenska.

Bratislava 17. septembra - V júni tohto roka spustili WWF Slovensko spolu s OZ Prales kampaň „Dajme pralesom 5-ku“, v ktorej žiadali o podporu verejnosť. Petíciu podporilo 30 759 ľudí. O vyhlásení prírodnej rezervácie Pralesy rokujú mimovládne organizácie s vedením ministerstva životného prostredia a ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka už takmer tri roky.

Silná podpora verejnosti

„Roky snaženia konečne priniesli ovocie. Sme vďační verejnosti za silnú podporu petície za záchranu našich najcennejších starých lesov. Je to ďalší dôležitý signál, že ľudia podporujú zmenu prístupu k našej prírode. A teší nás, že páni ministri Budaj i Mičovský s vyhlásením rezervácie súhlasia. Stojí za nimi viac ako 30-tisíc ľudí a o túto podporu sa môžu oprieť pri ďalších krokoch potrebných pre vyhlásenie rezervácie,“ povedala riaditeľka WWF Slovensko Miroslava Plassmann.

Ministri Budaj a Mičovský podporia vyhlásenie prírodnej rezervácie Pralesy Slovenska. Až po zmene vlády sa situácia zmenila. V procese prípravy vytýčenia hraníc pralesov bola nesmierne dôležitá aktívna spolupráca rezortov životného prostredia a pôdohospodárstva.

Historická dohoda

Minister životného prostredia Ján Budaj zdôraznil: „Tri roky vzájomných nezhôd a rokovaní sú minulosťou. V auguste sme dospeli k finálnej dohode so štátnym podnikom Lesy SR na vymedzení prírodnej rezervácie. Lesy SR, rovnako ako občianske združenia OZ Prales a WWF Slovensko, mali spoločný záujem na ochrane pralesov a pralesových zvyškov vo vytýčených hraniciach a ich zaradení do 5. stupňa ochrany. Výsledkom je historická a kľúčová dohoda, ktorá zabezpečí ochranu našim najcennejším prírodným lesom.“

Presný termín vyhlásenia prírodnej rezervácie Pralesy SR ešte nie je známy. Uviedol vo štvrtok Ján Budaj (OĽANO). Štátny podnik Lesy SR podľa ministra pôdohospodárstva Jána Mičovského (OĽANO) urobil všetko pre vyhlásenie rezervácie, treba doriešiť už iba detaily, ako sú okolité porasty, aby bolo možné spolužitie rezervácie a hospodárskej oblasti.

Veria, že ich podporia aj ostatní ministri

Ministerstvo životného prostredia pripraví dokument na schválenie vládou. Budaj verí, že ostatní ministri budú stáť pri schválení rezervácie za nimi. Presný termín však známy nie je, no chce, aby to bolo čo najskôr.

„Naša krajina bude obohatená o pralesy, ktoré ukážu, čo je to prirodzenosť lesných systémov,“ podotkol Mičovský. Dodal, že krajina potrebuje úctu a aktívny spôsob ochrany.

Riaditeľka Svetového fondu na ochranu prírody na Slovensku Miroslava Plassmann odovzdala petíciu na záchranu pralesov do rúk oboch ministrov. „Myslím, že verejnosť chápe, že prírodná rezervácia je pre spoločnosť a chce, aby táto spoločenská hodnota bola ocenená aj vládou,“ povedala. Zhodu pri vyhlásení rezervácie sa podľa Plassmann podarilo dosiahnuť prácou odborníkov, rokovaniami s lesníkmi, podpore ministerstiev a verejnosti.

Podľa Budaja by v prírodnej rezervácii mohli časom vzniknúť i turistické chodníky.

Malé ostrovčeky

Prírodnú rezerváciu Pralesy Slovenska má tvoriť 76 lokalít po celom Slovensku. Celková rozloha prírodnej rezervácie by mala byť 6456,57 hektára. Lokality sú vo všetkých krajoch okrem Nitrianskeho. Najväčšie zastúpenie, viac ako 3000 hektárov, by malo byť v Banskobystrickom kraji a vyše 2000 hektárov v Žilinskom kraji. Pre rezerváciu by mal platiť piaty, najvyšší stupeň ochrany.

Už ste čítali?