NASA objavila možné známky života na Venuši. Teraz plánuje misiu, aby to overila
Hľadanie života v slnečnej sústave sa doteraz nezameriavalo na Venušu.

WASHINGTON 17. septembra - Tím amerických vedcov chce po objave fosfánu v atmosfére Venuše vyslať na jej povrch kozmickú sondu. Počas výskumu bude čeliť extrémnym teplotám, tlaku a atmosfére. Najdlhšie na nej zatiaľ vydržala kozmická loď len niečo málo cez dve hodiny.
Skúmanie atmosféry
Na Venušu naposledy poslala NASA sondu v roku 1989. V súčasnosti však plánuje dve misie, z ktorých jedna s názvom DAVINCI+ by mala začať skúmať atmosféru nehostinnej planéty.
Hľadanie života v slnečnej sústave sa doteraz nezameriavalo na Venušu. V skutočnosti NASA ešte v júli uviedla na trh rover novej generácie, ktorý má hľadať stopy potenciálneho mimozemského života na Marse.
Prelomový objav
Objav fosfánu to pravdepodobne zmení, pretože prítomnosť tohto plynu sa spája s mikroorganizmami v črevách zvierat - napríklad tučniakov či jazvecov - alebo sa vyskytuje v prostrediach chudobných na kyslík, akými sú napríklad močiare. Ďalším zdrojom PH3 na našej planéte je priemyselná výroba - vyrábal sa napríklad ako jed počas prvej svetovej vojny.
Prítomnosť plynu by mohla byť vysvetlená rôznymi spôsobmi. Podľa vedcov je ale tým najprijateľnejším práve život. Zdá sa, že NASA tak v hľadaní života mimo Zeme prvýkrát zameria pozornosť najmä na Venušu.
Life on Venus? The discovery of phosphine, a byproduct of anaerobic biology, is the most significant development yet in building the case for life off Earth. About 10 years ago NASA discovered microbial life at 120,000ft in Earth’s upper atmosphere. It’s time to prioritize Venus. https://t.co/hm8TOEQ9es
— Jim Bridenstine (@JimBridenstine) September 14, 2020
Zmena priorít
„Život na Venuši? Objav látok fosfánu, vedľajšieho produktu anaeróbneho života, je zatiaľ najvýznamnejším vývojom podporujúcim teórie o živote mimo Zeme... Je čas na prioritizáciu Venuše,“ uviedol na Twitteri šéf amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) Jim Bridenstine.
Zdroj: Abc.net.