Laas vyhral prvú poletapu Okolo Slovenska v Žiline: Čakal som na správny moment

Na snímke víťaz prvej etapy estónsky cyklista Martin Laas z tímu Bora- Hansgrohe v cieli 1. etapy 64. ročníka pretekov Okolo Slovenska na Vodnom diele v Žiline — Foto: TASR/Erika Ďurčová

Estónsky cyklista Martin Laas triumfoval v prvej stredajšej poletape na 64. ročníku pretekov Okolo Slovenska.

Tri body do súťaže o bodkovaný dres si na prémii pripísal Paasschens. Nasledoval krátky zjazd a ďalšie stúpanie na horskú prémiu Oravská Lesná (17 km, 3,1%), ktorú opäť vyhral Paasschens, Slovák Bellan bol tretí.

Na pád doplatil aj Juraj Sagan

Pred horskou prémiou prvej kategórie Erdutská Priehyba (8,2 km, 3,8%) spadol z pätice v úniku Petrelli a musel sa tak vrátiť do pelotónu. Tam sa padalo tiež, doplatili na to napríklad aj Juraj Sagan, Ján Bárta, či Samuel Oros. Aj tretiu horskú prémiu vyhral Paasschens a na konte tak mal v boji o bodkovaný dres už dvadsaťtri bodov.

Potom však spolu s Bellanom nestačili na tempo dvojice Per a Rapp. Druhý menovaný vyhral poslednú horskú prémiu Rovná Hoľa (3,6 km, 4,8%), Holanďan Paasschens na nej získal päť bodov a má v držaní dres pre najlepšieho vrchára. Rýchlostná prémia 22 km pred cieľom sa stala korisťou Pera pred Rappom a Bellanom.

V závere sa presadil Laas

Rappa neskôr vyhlásili za najbojovnejšieho pretekára etapy, no ani on v úniku nevydržal až do konca a 10 km pred cieľom už bol celý balík opäť pohromade. Krátko pred cieľom prišlo k hromadnému pádu, v ktorom sa ocitol napríklad aj domáci Ľuboš Malovec (Trnava Cycling Team/Slovensko). V závere ukázal na páske najvyššiu kvalitu Estónec Laas.

Na Okolo Slovenska štartuje spolu šesť World Tour tímov - sú nimi Bora-hansgrohe, Deceunick-Quick-Step, Israel Start-Up Nation, Cofidis, Solutions Crédits a Sunweb. V stredu je ešte v Žiline od 16.00 h na programe druhá stredajšia poletapa, krátka rovinatá časovka na 7,1 km.

Okolo Slovenska

1A etapa (Žilina - Žilina, 106,4 km): 1. Martin Laas (Est./Bora-hansgrohe) 2:30,38 h, 2. Shane Archbold (N.Zél./Deceunick-Quick-Step), 3. Sean De Bie (Bel./Bingoal WB), 4. Jay McCarthy (Austr./ Bora-hansgrohe), 5. Rudy Barbier (Fr./Israel Start-Up Nation) všetci čas ako víťaz, 6. Adam Ťoupalík (ČR/Elkov-Kasper), 7. Jean-Pierre Drucker (Lux./Bora-hansgrohe), 8. David Van der Poel /Hol./Alpecin-Fénix), 9. Lars Saugstad (Nór./Uno-X Pro Cycling Team), 10. Dominik Neuman (ČR/Elkov-Kasper), 11. Matúš ŠTOČEK (SR reprezentácia) všetci +0:02