Laas vyhral prvú poletapu Okolo Slovenska v Žiline: Čakal som na správny moment

Na snímke víťaz prvej etapy estónsky cyklista Martin Laas z tímu Bora- Hansgrohe v cieli 1. etapy 64. ročníka pretekov Okolo Slovenska na Vodnom diele v Žiline — Foto: TASR/Erika Ďurčová

Estónsky cyklista Martin Laas triumfoval v prvej stredajšej poletape na 64. ročníku pretekov Okolo Slovenska.

Žilina 16. septembra (TASR) - Estónsky cyklista Martin Laas triumfoval v prvej stredajšej poletape na 64. ročníku pretekov Okolo Slovenska. Jazdec tímu Bora-hansgrohe sa na 106,4 km dlhej trati so štartom aj cieľom pri vodnom diele v Žiline presadil v záverečnom špurte. Pre Estónca je to premiérové víťazstvo v prebiehajúcej sezóne, zároveň je líder bodovacej súťaže.

Za Laasom obsadil druhú priečku Novozélanďan Shane Archbold z tímu Deceunick-Quick-Step, tretí skončil Belgičan Sean De Bie (Bingoal WB). Biely dres pre top jazdca do 23 rokov patrí Matúšovi Štočekovi (Beltrami TSA Marchiol/SR reprezentácia), ktorý obsadil 11. priečku a je tak zároveň najlepší slovenský cyklista v priebežnom poradí.

Stresujúci finiš

Po pádoch prišli do cieľa s veľkou stratou napríklad aj Slováci Juraj Sagan (+9:47) či Štefan Michalička (+12:09). Najlepším tímom je po prvej poletape Bora-hansgrohe.

„Finiš bol stresujúci. Posledných desať kilometrov, dokonca posledných pätnásť kilometrov to bol samý stres, ale s tímom sme boli vpredu a snažili sme sa zostať mimo problémov. Posledný kilometer bol plný atakov, ale všetko sme s tímom pochytali, lebo za rohom by sa rozhodovalo o Top 5 a ak by sme boli v tej pozícii posledných dvesto metrov, mali by sme istý dobrý výsledok. Dobre sme spolupracovali, kolegovia ma chránili do poslednej zákruty a už som len čakal na ten správny moment, keď začnem špurtovať,“ povedal víťaz Laas pre oficiálnu stránku podujatia.

Otestovali všetkých pretekárov

Ešte pred pretekmi testovali všetkých účastníkov pretekov na prítomnosť koronavírusu s negatívnym výsledkom a na štart sa tak postavilo 146 cyklistov. Čakali ich až štyri horské a jedna rýchlostná prémia. O prvý únik sa pokúsila pätica cyklistov aj so Slovákom Patrikom Tyborom (Dukla Banská Bystrica), no nemal dlhé trvanie.

Pred prvou horskou prémiou na sedle Lutiška (4,3 km, 4,8%) sa dopredu dostalo iné kvinteto v zložení Mathijs Paasschens (Bingoal - Wallonie Bruxelles), David Per (Adria Mobil), Juraj Bellan (Dukla Banská Bystrica), Jonas Rapp (Hrinkow Advarics Cycleang) a Gabriele Petrelli (Cycling Team Friuli) a postupne získalo na pelotón dve minúty k dobru.

Viac si môžete prečítať na ďalšej strane.