Na mítingu Diamantovej ligy v Ríme sa predstaví aj výškar Bubeník
TASR
TASR

Na mítingu Diamantovej ligy v Ríme sa predstaví aj výškar Bubeník

Pre zverenca trénerského dua Jaroslav Bába – Josef Karas to bude druhý štart v Diamantovej lige v kariére.

Na snímke slovenský skokan do výšky Matúš Bubeník — Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 16. septembra (TASR) - Na štvrtkovom mítingu Diamantovej ligy na Olympijskom štadióne v Ríme sa napokon predstavia až dvaja slovenskí atléti. Okrem avizovanej prekážkarky na 400 m Emmy Zapletalovej si zmeria sily s elitnými súpermi i výškar Matúš Bubeník, ktorý sa na poslednú chvíľu dostal do štartovej listiny.

Zaskočil za bieloruského lídra svetových tabuliek Maxima Nedosekova, informoval Slovenský atletický zväz (SAZ) na svojom webe. Pre zverenca trénerského dua Jaroslav Bába – Josef Karas to bude druhý štart v Diamantovej lige v kariére.

Na premiéru nemá dobré spomienky

Premiéru mal v júli 2015 v Londýne, ale nespomína na ňu v dobrom. So súťažou sa rozlúčil bez úspešného pokusu, keď trikrát nezdolal základ 220 cm. 2Z nečakanej možnosti zaskákať si znova v Diamantovej lige mám veľkú radosť,“ uviedol pre web atletika.sk 30-ročný výškar banskobystrickej Dukly.

Okrem neho skáče v Ríme ďalších sedem pretekárov vrátane tohtoročných „letných“ tabuľkových dvojok Taliana Tamberiho a Ukrajinca Procenka, ktorí majú na konte 230 cm.

Bubeníkovo sezónne maximum je 221 cm z 3. kola slovenskej ligy v Trnave 15. augusta, ktoré potom vyrovnal na péteeske. V lete 2020 štartoval päťkrát, štyri razy sa dostal aspoň ponad 220. V nedeľnom košickom ligovom finále zdolal 207 cm a ďalej neskákal.

Premiéra pre Zapletalovú

Premiéru v DL bude mať Emma Zapletalová. Dvadsaťročná zverenka Petra Žňavu si vyslúžila miesto v štartovke mítingu Golden Gala výbornými tohtoročnými výkonmi, keď slovenský rekord posunula až štyrikrát a jeho hodnota je momentálne 55,19 sekundy. V konkurencii, v akej pobeží o 18.53 h v Ríme, ešte nikdy neštartovala.

V štartovke je šestica z prvej tohtoročnej svetovej desiatky – líderka Bolová (Hol., výkon v roku 2020 53,79 – osobný rekord 53,79), trojka Tkačuková (Ukr. 55,15 – 55,15), štvorka Ryžikovová (Ukr., 55,19 – 54,35), šestka Knightová (V. Brit., 55,27 – 55,27) a sedmička Folorunsová (Tal., 55,40 – 54,75). Zapletalová (55,19 – 55,19) je po víkende aktuálna svetová štvorka spolu s Ryžikovovou. Jej ďalšie súperky budú nórska rekordérka Iuelová (55,92 – 54,72) a exmajsterka Európy Petersenová z Dánska (56,30 – 53,55).

Na Diamantovú ligu sa tešia

„Na Diamantovú ligu sa tešíme, štartová listina je nabitá zvučnými menami. Verím, že sa v nej Emma nestratí. Predpokladám, že sa pobeží veľmi rýchlo. Preteky budú omnoho náročnejšie na koncentráciu ako P-T-S v Šamoríne. Veľa sme sa o tom rozprávali, no verím, že tentoraz to Emma zvládne,“ nádejal sa Žňava. Zapletalová utvorila v letnej sezóne dovedna sedem slovenských rekordov v kategóriách žien a žien do 23 rokov na tratiach 200 metrov a 400 metrov prekážok.

Prekážkarskú štvorstovku bežala šesťkrát (57,11, 56,86, 56,19, 56,68, 55,19, nedokončila). Ako bonus pridala na Zlatej tretre v Ostrave najlepší slovenský výkon histórie na 300 m prekážok 38,97, ktorý ju v tejto netradičnej disciplíne katapultoval dokonca na piatu priečku historických svetových tabuliek.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…