Dobré noviny
Toto je jediná múmia jaskynného medveďa z doby ľadovej. Objavili ju pastieri sobov na Sibíri
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Toto je jediná múmia jaskynného medveďa z doby ľadovej. Objavili ju pastieri sobov na Sibíri

Topiaci sa permafrost poodhalil telo desiatky tisíc rokov starého jaskynného medveďa
Topiaci sa permafrost poodhalil telo desiatky tisíc rokov starého jaskynného medveďa — Foto: Archív/NEFU RIAEN

Topiaci sa permafrost na Ljachovských ostrovoch odhalil dokonale zachované pozostatky medveďa, ktorý žil počas doby ľadovej. Podľa vedcov ide o unikátny objav - zachovali sa totiž mäkké tkanivá, nos i orgány.

NOVOSIBIRSK 16. septembra - Pastieri sobov na Sibíri našli nezvyčajne dobre zachovanú múmiu medveďa jaskynného z doby ľadovej. Vedci hovoria, že ide o svetový objav. V minulosti sa totiž podarilo objaviť iba kosti medveďa jaskynného. 

„Je úplne zachovaný, má všetky vnútorné orgány, dokonca aj nos,“ priblížila vedkyňa Lena Grigorieva zo Severovýchodnej federálnej univerzity v Jakutsku v tlačovej správe s dodatkom, že ide o celkom ojedinelý nález dospelého jedinca, u ktorého sa zachovali aj mäkké tkanivá. „Je to nesmierne dôležitý objav pre celý svet,“ dodala.

Nález v Severnom ľadovom oceáne

Prvého známeho „neporušeného“ dospelého jedinca medveďa, ktorý vyhynul pred 15-tisíc rokmi, našli pastieri na Veľkom Ljachovskom ostrove, ktorý je súčasťou Novosibirských ostrovov. Tie sa nachádzajú sa v Severnom ľadovom oceáne.

Topiaci sa permafrost poodhalil telo desiatky tisíc rokov starého jaskynného medveďa.
Topiaci sa permafrost poodhalil telo desiatky tisíc rokov starého jaskynného medveďa. Foto: Archiv/NEFU RIAEN

Jaskynné a moderné medvede sa vyvinuli zo spoločného predka. Ich cesty sa oddelili zhruba pred 1,21,4 miliónmi rokov. Jaskynné medvede boli pomerne veľké, vážili 700 kilogramov a boli pravdepodobne všežravé.

Nález mláďaťa

Predbežná analýza naznačuje, že nájdené medvede žil pred 22-tisíc až 39 500 rokmi. „Je nevyhnutné spraviť ešte radiokarbonovú analýzu, aby sme určili presný vek medveďa,“ podotkol vedec Maxim Čeprasov z rovnakej univerzity.

Približne v rovnakom čase sa podľa univerzity našla na inom mieste na pevnine v Jakutsku rovnako zachovaná múmia medvieďatka.

Ruský Ďaleký východ v posledných rokoch poodhalil viaceré múmie prehistorických zvierat. Nálezom pomáha topenie večne zamrznutej pôdy, permafrostu, v dôsledku klimatických zmien. Vedci tam v posledných rokoch objavili mamuty, nosorožce srstnaté, niekoľko prehistorických šteniat alebo mláďatá leva jaskynného.

Už ste čítali?