Dobré noviny
Zlatého leva získala prvá ženská režisérka za posledné desaťročie: Porote učarovala americká snímka Nomadland
TASR
TASR

Zlatého leva získala prvá ženská režisérka za posledné desaťročie: Porote učarovala americká snímka Nomadland

Marketingový riaditeľ spoločnosti Disney pre Taliansko D. Romani (uprostred) pózuje s hlavnou cenou Zlatý lev pre najlepší film Nomadland (Krajina nomádov) od Chloé Zhaovej (Čao Tching).
Marketingový riaditeľ spoločnosti Disney pre Taliansko D. Romani (uprostred) pózuje s hlavnou cenou Zlatý lev pre najlepší film Nomadland (Krajina nomádov) od Chloé Zhaovej (Čao Tching). — Foto: TASR/AP

Chloé Zhaová sa stala prvou ženskou režisérkou za posledné desaťročie, ktorá získala v Benátkach hlavnú festivalovú cenu.

Benátky 12. septembra (TASR) - Zlatého leva, hlavnú cenu 77. ročníka medzinárodného filmového festivalu v Benátkach, získala v sobotu americká dráma s názvom Nomadland (Krajina nomádov, 2020) pôvodom čínskej režisérky Chloé Zhaovej (Čao Tching). Informovala o tom v sobotu večer festivalová porota, píše agentúra DPA.

„Chloé Zhaová sa stala prvou ženskou režisérkou za posledné desaťročie, ktorá získala v Benátkach hlavnú festivalovú cenu.“
Britská herečka Vanessa Kirbyová pózuje s cenou pre najlepšiu herečku za rolu v trýznivej dráme Pieces of a Woman (Kúsky ženy).
Britská herečka Vanessa Kirbyová pózuje s cenou pre najlepšiu herečku za rolu v trýznivej dráme Pieces of a Woman (Kúsky ženy). Foto: TASR/AP

Film Nomadland v hlavnej úlohe s oscarovou herečkou Frances McDormandovou rozpráva príbeh 60-ročnej ženy, ktorá po hospodárskom kolapse vo vidieckej Nevade príde o svoj domov a následne sa ako moderná nomádka vydáva na cesty po USA a objavuje svet mimo konvenčnej spoločnosti.

Režisérka i herečka si cenu prevzali virtuálne prostredníctvom videa zo Spojených štátov, keďže sa pre obmedzenia súvisiace s koronavírusovou pandémiou na odovzdávaní cien osobne nezúčastnili.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa La Biennale di Venezia (@labiennale),

Ďalšie ocenenia

Druhú najvýznamnejšiu trofej benátskeho festivalu, Veľkú cenu poroty, si odniesla dystopická dráma Nuevo orden (Nový poriadok) mexického režiséra Michela Franca pojednávajúca o priepasti medzi bohatými a chudobnými, píše agentúra AFP.

Strieborného leva za najlepšiu réžiu dostal Japonec Kijoši Kurosawa za historickú romantickú drámu Spy no Tsuma (Manželka špióna).

Cenu za najlepší scenár si odniesol indický tvorca Čaitanja Tamhane za film The Disciple (Učenec), ktorý rozpráva príbeh muža vytrvalo sa usilujúceho stať sa klasickým hudobníkom.

„O Zlatého leva sa uchádzalo 18 filmov a diváci si mohli od 2. do 12. septembra pozrieť celkovo 65 filmov z 50 krajín sveta.“

Ocenenie pre najlepšiu herečku získala Britka Vanessa Kirbyová za rolu v trýznivej dráme Pieces of a Woman (Kúsky ženy), ktorú nakrútil maďarský režisér Kornél Mundruczó. Film zobrazuje emocionálny stav manželov, ktorým po domácom pôrode zomrie dieťa.

Ocenenie za najlepšieho herca si odniesol Talian Pierfrancesco Favino za úlohu vo filme Padrenostro (Náš otec), ktorý sleduje trauamtické detstvo desaťročného chlapca uprostred Talianska v 70. rokoch 20. storočia.

Taliansky herec  Pierfrancesco Favino pózuje s cenou pre najlepšieho herca za úlohu vo filme Padrenostro (Náš otec).
Taliansky herec Pierfrancesco Favino pózuje s cenou pre najlepšieho herca za úlohu vo filme Padrenostro (Náš otec). Foto: TASR/AP

Špeciálnu cenu poroty získal ruský film Dorogie tovarišči! (Drahí súdruhovia!) režiséra Andreja Končalovského, ktorý spracoval tému tragédie v ruskom meste Novočerkassk, keď v roku 1962 polícia počas protestov zastrelila 26 osôb.

Cenu Marcella Mastroianniho pre vychádzajúcu hereckú hviezdu získal Rúholláh Zamání za úlohu v iránskom filme Choršid (Deti slnka).

Konanie festivalu sprevádzali prísne opatrenia súvisiace s pandémiou COVID-19. Nosenie rúšok bolo povinné vo vnútorných aj vonkajších priestoroch, diváci si museli lístky rezervovať vopred, mali zakázaný vstup na červený koberec a povolená bola menej než polovičná kapacita kín.

Už ste čítali?