Dobré noviny
Vďaka dobrovoľníkom ukončujú ľudia bezdomovectvo: Otvárajú byty pre ľudí bez domova, tí dostanú novú šancu na život
Monika Hanigovská
Monika Hanigovská

Vďaka dobrovoľníkom ukončujú ľudia bezdomovectvo: Otvárajú byty pre ľudí bez domova, tí dostanú novú šancu na život

Šancu na nový život dostanú 15-tka ľudí bez domova. Dobrovoľníci im chcú vytvoriť pocit bezpečia a nový reštart v živote.

BRATISLAVA, 12.septembra – Dobrovoľníci z OZ Vagus otvárajú byty, v ktorých dostanú šancu na nový život ľudia bez domova. Vystriedajú ich ďalší ľudia na ceste z ulice, ktorí za pomoci  odborného sociálneho poradenstva tamojšieho občianskeho združenia budú pracovať na zlepšení svojej životnej situácie. Informovala o tom Alexandra Kárová, výkonná riaditeľka tohto projektu. Šancu na reštart dostalo 15 ľudí.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Vagus (@vagus_sk),

Stopka bezdomovectvu

Projekt Bývania OZ Vagus je založený na princípe housing first - bývanie ako prvé. Tento model je podľa nich aktuálne považovaný za najefektívnejší spôsob ukončovania bezdomovectva. Až keď má človek dlhodobé a stabilné bývanie, súkromie a pocit bezpečia, môže sa vyspať vo vlastnej posteli a má možnosť si uvariť teplé jedlo, môže začať pracovať na zmene svojej situácie,”  informuje OZ Vagus.

„Na Slovensku máme podľa údajov Štatistického úradu z roku 2015, 23 000 ľudí bez domova. K tomu si pripočítajme 4 až 8 % všetkých obyvateľov Slovenska, ktorým v dôsledku chudoby hrozí strata domova. To všetko sú ľudia, ktorí potrebujú našu pomoc,” hovorí Alexandra Kárová.

„Pomalými krokmi sa snažíme spolu s ostatnými kolegami v našej oblasti pracovať na tom, aby samosprávy počítali s nájomným bývaním vo svojich plánoch. Momentálne je v Bratislave 2 300 mestských nájomných bytov a sú určené nielen pre ľudí bez domova. Ľudí bez domova žije v Bratislave približne 4 500. Na získavaní bytov do nášho integračného programu pracujeme aj so súkromným sektorom a jednotlivcami,” dodáva.

Na ceste z ulice

Dôležitou súčasťou integračného procesu je intenzívna podpora sociálneho pracovníka. Človek v Integračnom programe dostáva možnosť nie len bývať, ale aj pravidelnú podporu sociálnych poradcov a poradkýň. Spoločne riešia témy ako zdravie, vzťahy s rodinou a susedmi, oddlžovanie, hľadanie stabilného zamestnania, ale aj každodenné problémy.

„Teraz, keď vidím spať ľudí bez domova vo výklenkoch, prial by som im, aby dostali takú istú možnosť, ako som dostal ja. Som vďačný za túto možnosť, kedy som si mohol splniť svoje túžby a postaviť sa na vlastné nohy,“ vyzná sa  pán Eugen, bývalý klient OZ Vagus, ktorý prešiel Integračným programom.

Človek, ktorý sa dostane k nám do programu už má za sebou zväčša kus cesty a práce na sebe. Verí vo vlastné schopnosti a pracuje na svojej samostatnosti. Sociálne poradenstvo je veľmi intenzívne a je zamerané aj na hospodárenie s peniazmi, vedenie domácnosti, opätovný kontakt s rodinou, prípadne vzdelávanie,“ hovorí Karin Štrofová, koordinátorka integračného programu OZ Vagus.

Už ste čítali?