Slovenskí mladíci prehrali úvodný zápas na MS 17 s Brazíliou 1:6

Zverenci trénera Ladislava Pecka inkasovali prvýkrýt na štadióne Mohammeda Bin Zayeda v Abú Zabí v 9. minúte z kopačky Mosquita.

Abú Zabí 17. októbra (TASR) - Slovenská futbalová reprezentácia do 17 rokov utrpela debakel 1:6 s Brazíliou v jej úvodnom zápase základnej A-skupiny na majstrovstvách sveta v Spojených arabských emirátoch.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Zverenci trénera Ladislava Pecka inkasovali prvýkrýt na štadióne Mohammeda Bin Zayeda v Abú Zabí v 9. minúte z kopačky Mosquita, rovnaký hráč premenil v 31. minúte penaltu po zákroku slovenského brankára Martina Junasa na Nathana. V nadstavenom čase trafil tretíkrát do slovenskej siete Nathan. V druhom polčase samba favorita pokračovala, góly Nathana, Cai a tretí Mosquita len demonštrovali prevahu výberu kouča Alexandre Galla. V drese Peckovcov v 68. minúte na 1:5 znížil Denis Vavro.

Mladí Slováci najbližšie v A-skupine budú čeliť na rovnakom štadióne v nedeľu 20. októbra o 15.00 SELČ Hondurasu, v stredu 23. októbra ich vyzve domáci výber SAE (18.00).

MS hráčov do 17 rokov, A-skupina:

Brazília - Slovensko 6:1 (3:0)

Góly: 17., 31. a 70. Mosquito (druhý z 11 m), 45.+2 a 52. Nathan, 56. Ciao - 68. Vavro, ŽK: Gustavo, Boschilia - Varga, Haraslín, Kupec, rozhodovali: Rodriguez - Torrentera, Quintera (všetci Mex.)

zostavy a striedania:

Brazília: Marcos - Auro, Lucas, Eduardo, Abner - Danilo (74. Kenedy), Gustavo (46. Maia), Nathan (67. Indio), Boschilia - Caio, Mosquito

Slovensko: Junas - Kadlec, Vavro (78. Chvátal), Varga, Kupec - Špalek - Hromada, Lesniak, Čmelík (46. Grič), Haraslín - Vestenický (46. Káčer)

Priebeh zápasu

V turnajovej premiére začali Slováci sústredene, v prvej štvrťhodinke sa súperi len oťukávali. Slováci si zapísali aj prvú strelu, hlavička tiesneného Vestenického ale bola nepresná. Potom však prebrali opraty zápasu favoriti z Južnej Ameriky, hrali dospelejší futbal, boli rýchlejší, tvrdší v osobných súbojoch, pokojnejší pod tlakom v práci s loptou a kombinačnejší. "Kanárici" udreli gólovo z prvej strely v zápase, po sérii chýb v slovenskej defenzíve a po rýchlom úniku Nathana na ľavej strane jeho center medzi nohy Junasa poslal z päťky do siete Mosquito. Vyrovnať mohol hneď Hromada, jeho peknú strelu z 20 metrov krásnym zákrokom vyrazil na roh Marcos. Po polhodine hry fauloval v pokutovom území brankár Junas Nathana a Mosquito s prehľadom penaltu premenil. Už v nadstavenom čase prišla po slovenskej hrubej chybe v obrane ďalšia moderná a rýchla akcia Brazílčanov a Nathan tvrdou strelou zvýšil na 3:0.

Tréner Pecko do druhého dejstva poslal dvoch nových hráčov, ale obraz hry sa nezmenil. Slováci nevedeli udržať loptu na kopačkách, prihrávky mali nepresné, Brazílčania im lopty bez problémov odoberali a útočili s mnohými hráčmi. V 48. minúte odmietol hetrik Mosquito, ktorý trafil v úniku len ľavú tyč slovenskej brány, ale v 52. minúte už na hrozivých 4:0 zvýšil Nathan, ten iba doklepol center z ľavej strany, ktorý prešiel cez celú slovenskú obranu. A brazílska samba pokračovala, v 56. minúte z rohu šestnástky tvrdo napriahol Caio a nádherne trafil horný roh Junasovej brány - 5:0. V 68. minúte ale prišla druhá výborná akcia Slovákov v zápase, technický a dôrazný Haraslín na ľavej strane rozvrátil brazílsku obranu, spätným centrom našiel Hromadu, ktorý sa otočil okolo obrancu, vystrelil a Marcosom vyrazenú loptu nekompromisne vrátil do brány Vavro. Krátky výpadok Brazíliu naštartoval, najprv ešte po obrovskom obliehaní päťky trafili jej hráči len žrď, no po rýchlej akcii v 70. minúte hetrik zavŕšil rutinérsky Mosquito po skvelej prihrávke Boschiliu. Do konca zápasu sa už skóre nezmenilo, Brazília zaslúžene získala vysokú výhru.

Podľa Pecka Slovákov zrazila nervozita, cieľ postúpiť sa ale nemení

Tréner slovenskej futbalovej reprezentácie do 17 rokov Ladislav Pecko Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Zisk bodu v otváracom zápase proti Brazílii na majstrovstvách sveta futbalistov do 17 rokov v SAE sa pre Slovákov ukázal ako nereálny sen, ale podľa trénera Ladislava Pecka je už minulosť a treba ísť ďalej. Prehra 1:6 ukázala iný level trojnásobných majstrov sveta tejto vekovej kategórie, no pred mladými Slovákmi teraz zostáva cieľ uspieť v konfrontáciách proti Hondurasu (sobota 20. októbra), resp. domácemu organizátorovi zo SAE (streda 23. októbra).

"Boli sme pripravení aj na takýto zápas. Dúfam, že sme si práve v ňom vybrali nováčikovskú daň a celú tu nervozitu. Brazília bola jasne lepšia, je vyšší level. Nohy sme mali zviazané nervozitou aj kvalitou súpera. Vyhral tím, ktorý si zaslúžil vyhrať. Naša najväčšia výhoda je, že štart už máme za sebou. Dostali sme príučku a teraz môžeme ísť ďalej," povedal na oficiálnej tlačovej konferencii slovenský lodivod.

Podľa Pecka mal jeho tím v pláne čo najdlhšie držať remízový stav, nehodlal sa ale upriamiť na úpornú defenzívu a sústredil sa aj na ofenzívu, hoci tá mu nevychádzala. "Chceli sme dlhšie udržať remízový stav. No na druhej strane sme vedeli, že ak nebudeme nebezpeční, tak nemôžeme s Brazíliou uspieť. Bohužiaľ, nervozita a chyby, nás stlačili dole. Ale prišli sme sem hrať futbal, tak sa snažíme. A uvidíme, čo prinesú ďalšie zápasy."

Prehra s "kanárikmi" nebola neočakávaná, pred mužstvom kapitána Jakuba Hromadu ale zostáva jasný zámer uspieť proti Hondurasu a SAE a postúpiť do vyraďovacej fázy turnaja. "Zisk bodu s Brazíliou bol sen, do ďalších zápasov sa budeme snažiť bodovať a uspieť a pokúsiť sa postúpiť z tejto skupiny," dodal Pecko.

Hlasy po zápase

Ladislav Pecko, tréner SR 17: "Boli sme pripravení aj na takýto zápas. Dúfam, že sme si práve v ňom vybrali nováčikovskú daň a celú tu nervozitu. Brazília bola jasne lepšia, je vyšší level. Nohy sme mali zviazané nervozitou aj kvalitou súpera. Vyhral tím, ktorý si zaslúžil vyhrať. Naša najväčšia výhoda je, že štart už máme za sebou. Dostali sme príučku a teraz môžeme ísť ďalej."

Jakub Hromada, kapitán SR: "Myslím si, že sme dostali facku. Prehrať 6:1 je veľa, Brazília nám nastavila zrkadlo, kam sa uberá svetový futbal. Vo futbalovom svete je to číslo jeden. Nezostáva nám nič iné, ako na túto prehru čo najskôr zabudnúť a sústrediť sa na duely proti Hondurasu a domácim Spojeným Arabským Emirátom."

MS hráčov do 17 rokov, B-skupina:

Uruguaj - Nový Zéland 7:0 (2:0)

Góly: 37. a 63. Otormin, 49. a 57. Acosta, 3. Mendez, 75. Ospitaleche, 89. Pizzichillo

Pobrežie Slonoviny - Taliansko 0:1 (0:0)

Gól: 46. Vido