Legendárny Žigulák oslavuje polstoročie. Jeho pôvodné meno bolo príliš škaredé, aby sa predávalo
TASR
TASR

Legendárny Žigulák oslavuje polstoročie. Jeho pôvodné meno bolo príliš škaredé, aby sa predávalo

Auto ľudovo prezývané Kopejka, známejšie pod názvom Žiguli patrí medzi najlegendárnejšie automobily v sovietskej histórii.

Lada 1200 — Foto: Wikimedia Commons/Forrexp

Togliatti/Bratislava 8. septembra (TASR) – Auto ľudovo prezývané Kopejka, známejšie pod názvom Žiguli patrí medzi najlegendárnejšie automobily v sovietskej histórii. Dokonca sa objavujú názory, že VAZ-2101, ktorý vznikol vďaka spolupráci s talianskou automobilkou Fiat mal pre sovietsky automobilový priemysel priam „epochálny význam“.

V stredu 9. septembra uplynie 50 rokov odvtedy, keď sa vyrobili prvé autá značky Žiguli určené na predaj. Cesta k rodinnému autu sa začala 20. júla 1966, kedy sovietska vláda rozhodla o vybudovaní závodu na výrobu osobných áut.

Spolupráca s Fiatom

Výstavba automobilky sa začala 14. septembra 1966. Už v roku 1970 vyrástol v meste Togliatti, pomenovanom po vodcovi talianskych komunistov Palmirovi Togliattim, Volžský automobilový závod (VAZ) - v tom období jeden z najväčších v Európe.

Sovietski konštruktéri začali súbežne s výstavbou závodu v spolupráci s talianskymi kolegami práce na úpravách Fiatu 124, ktorý získal v roku 1967 titul európske auto roku.

VAZ 2101
VAZ 2101 Foto: Wikimedia Commons/forrexp

Keďže, 22. apríla 1970 si Sovietsky zväz pripomínal sté výročie narodenia zakladateľa štátu Vladimira Iljiča Lenina pracovníci nového závodu museli splniť doslova krkolomnú úlohu so šibeničným termínom. K tomuto dňu sa totiž mala spustiť sériová výroba nových osobných áut.

Prvé modely

Prvých šesť áut štvordverového sedanu s motorom s objemom 1198 cm3 a výkonom 44 kW sa podarilo robotníkom zmontovať zo soboty na nedeľu 19. apríla 1970. Dve boli modré a štyri višňovočervenej farby, čo malo symbolizovať farby ruskej zástavy.

Zľava: Lada 2101 (rok výroby 1980), Lada 2102 (rok výroby 1984) a Lada 2103 (rok výroby 1976) v Brne
Zľava: Lada 2101 (rok výroby 1980), Lada 2102 (rok výroby 1984) a Lada 2103 (rok výroby 1976) v Brne Foto: Wikimedia Commons/Harold

Samotná sériová výroba VAZ-2101 sa nakoniec pomaly rozbehla až v auguste, pričom jej oficiálny začiatok bol oznámený 9. septembra 1970, kedy sa vyrobili prvé autá určené na predaj. Do konca roku 1970 sa vyrobilo ešte 21.530 modelov VAZ-2101 a v roku 1973 opustilo závod v Togliatti už takmer 380 000 áut.

Podľa čoho bolo pomenované?

V porovnaním s talianskym Fiatom 124 prešlo sovietske Žiguli - pomenované bolo podľa Žigulských hôr rozprestierajúcich sa nad riekou Volga neďaleko mesta Samara – mnohými úpravami. Celkove ich bolo okolo osemsto a dotýkali sa napríklad motora, bŕzd, vystuženia i spevnenia karosérie, zosilnenia podvozku, kúrenia, výšky auta, takže VAZ-2101 bol o 90 kilogramov ťažší ako Fiat.

Ilustračné foto
Ilustračné foto Foto: TASR/Milan Kapusta

Legendárna Kopejka bola pokrstená menom Žiguli 7. septembra, teda dva dni pred oficiálnym začatím predaja 9. septembra 1970. Avšak, čoskoro po spustení sériovej výroby modelu VAZ-2101 sa začal používať názov Lada, pretože autá určené na export potrebovali ľahšie vyslovovateľné a oveľa ľubozvučnejšie meno.

Familiárne Žigulík

Sovietska LADA sa predávala v mnohých krajinách nielen bývalého východného bloku, ale tiež v Rakúsku, vo Švajčiarsku, vo Francúzsku, v Egypte a dokonca aj v Austrálii i Japonsku. V Československu sa jej dostalo familiárne pomenovanie „Žigulík“.

Ruské auto 20. storočia sa vyrábalo 18 rokov. Až do roku 1988 opustilo výrobné linky v meste Togliatti takmer päť miliónov áut VAZ-2101 rôznych modifikácií.

Zdroj: www.autozurnal.com, www.autonews.ru, www.wroom.ru, www.motor.ru

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…