Nebojíš sa, že tvoja dcéra zdedí gény po biologických rodičoch? Pýtajú sa Katky, ktorá má pre všetkých výstižnú odpoveď
Dominika Pacigová
Dominika Pacigová

Nebojíš sa, že tvoja dcéra zdedí gény po biologických rodičoch? Pýtajú sa Katky, ktorá má pre všetkých výstižnú odpoveď

Spolu s manželom čakali na adopciu niekoľko rokov, no oplatilo sa. V dnešných dňoch by dcérku Dorotku nevymenili za nič na svete.

BRATISLAVA 8. septembra - Obaja manželia pracujú ako zdravotníci. Keďže nechceli podstúpiť hormonálnu liečbu, rozhodli sa pre adopciu. Katka sa vrátila zo Saudskej Arábie, kde pracovala ako zdravotná sestra a o dva dni neskôr dostala telefonát, že sa spolu s manželom môžu stať adoptívnymi rodičmi. Za dcérkou Dorotkou išli do nemocnice a už v momente, keď otvorila veľké hnedé oči, preskočila medzi nimi iskra. Spočiatku však mali menšie obavy, no nevymenili by ju za nič na svete.

„Prvý rok bol náročnejší, pretože stále tam bola ´ručná brzda´ – čo ak niekto zaklope na dvere a povie, že mamička si to rozmyslela? Bolo to stresujúce obdobie,“ hovorí pre Dobré noviny hrdá adoptívna mamina Katarína Reptová.

Vo videorozhovore s Katarínou Reptovou sa dozviete:

  • ako reagovalo jej okolie, keď sa dozvedelo, že si spolu s manželom adoptovali dievčatko,
  • ako odpovedá, keď sa jej niekto opýta, či sa nebojí, že dieťa zdedí gény po biologických rodičoch,
  • prečo sa rozhodli pre adopciu,
  • či mali spočiatku nejaké kritériá,
  • ako spomína na prvé stretnutie s dcérkou Dorotkou,
  • čo ju, ako mamu, zaskočilo počas prvých mesiacov,
  • či sa jej zmenil pohľad na rodičovstvo,
  • či sa otvorene rozpráva s dcérkou o tom, že je adoptovaná,
  • kedy a ako by mali adoptívni rodičia povedať dieťaťu, že je adoptované,
  • či sa neobáva toho, že Dorotka bude jedného dňa chcieť vyhľadať biologických rodičov.

Všetci boli prekvapení

Katka spolu s manželom sa rozhodli pre adopciu. Tak, ako väčšina adoptívnych rodičov, aj oni mali spočiatku kritériá. Chceli zdravé bábätko vo veku maximálne do pol roka, konkrétne dievčatko a buď černošku, alebo Slovenku. To sa aj podarilo, no súčasťou ich rodiny sa stalo dievčatko s tmavšou farbou pleti. „Pamätám si, že keď sme išli do nemocnice, Dorotka bola na detskom oddelení. Keď sme vošli dovnútra, otvorila obrovské hnedé oči. Pomojkali sme si ju a muž sa ma opýtal - tak čo, budeme rodičia? Už vtedy bolo rozhodnuté,“ zaspomínala.

Hrdá adoptívna mamina pracovala v zahraničí ako zdravotná sestra a po viac ako troch rokoch sa vrátila na Slovensko. O dva týždne neskôr už kočíkovala Dorotku. „Všetci boli prekvapení, pretože takmer nikto o tom nevedel,“ uviedla.

Celý rozhovor s hrdou adoptívnou maminou Katarínou Reptovou si môžete pozrieť v priloženom videorozhovore.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

ONA nás naplnila láskou, doplnila chýbajuci článok nášho puzzle. Teraz sme kompletná rodina a nič nám nechýba❤. Iné ženy, ktoré majú adoptované dieťa, stále dúfajú a veria, že sa im podarí ich vlastné dieťa. Že zažijú pocit, aké to je byť tehotná?. A ja im veľmi držím palce, aby sa im ich sen raz splnil. Priznám sa ale, že ja tento pocit nemám. Ja som tak šťastná, že máme našu Doris, že mi už v živote po tejto stránke vôbec nič nechýba. Našla som v sebe pokoj a netrávim čas premýšľaním nad tým, aké to je, keď vo vás rastie život. Určite je to úžasné, a keby náhodou prišla tá chvíľa, budeme mega šťastní, ale nie je to niečo, po tom výsostne túžim. A prečo nie druhé dieťa procesom adopcie? Samotná príprava pred adopciou nie je vôbec náročná a priznám sa, že sme si to užívali. Neboli sme vo veku, kedy už "treba" mať deti, netlačil nás čas⏳. Chceli sme len byť v evidencii žiadateľov, kým sa nám podarí otehotnieť. Iná situácia zrejme nastáva vtedy, keď si pár už prešiel niekoľkými neúspešnými umelými oplodneniami, vyskúšali všetko možné a vek už im ukazuje, že pomaly začína byť na deti neskoro. Každý pár to vníma inak. Nám nevadilo to čakanie, lebo sme si medzitým plnili sen o krásnom domčeku?. A tak to presne malo byť?. Horší bol proces, kedy už samotné osvojenie prebiehalo. Slovenská legislatíva je bohuziaľ nadstavená tak, že právoplatne je dieťa vaše až po cca roku. Prvé 2 mesiace má pani, čo porodila dieťa nárok na rozmyslenie, neskôr sa poručníkom stáva mesto, rodička sa musí zbaviť práv na dieťa, a až potom ste vy zapísaní do rodného listu ako rodičia. A to mňa desilo najviac. Že nám počas tohto odbobia zaklope pani z úradu na dvere a povie, že nám dieťa berú, lebo.... A to som už neni ochotná znovu absolvovať. Bolo to pre nás stresujúce. A je to jedna z vecí, prečo nám stačí doma iba jedno dieťa. Okrem tohto nie je nič, kvôli čomu by som do adopcie neišla znovu. Je to úžasne krásny spôsob založenia si rodiny? . PS: Toto sú moje pocity, a náš príbeh. Nikomu neberiem jeho názor, jeho prístup k veciam. Každý sme iný a preto rešpektujem rozhodnutia iných párov, nech už je ich cesta za šťastím akákoľvek ? #adopcia#rodina#dcera#laska#navzdy#stastie#buducnost

Príspevok, ktorý zdieľa Katinka (@zdravie_s_katkou),

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z TRNAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…