Dnes sú princezné, no čoskoro usadnú na trón: Toto sú budúce kráľovné Európy
Monika Hanigovská
Monika Hanigovská

Dnes sú princezné, no čoskoro usadnú na trón: Toto sú budúce kráľovné Európy

V Európe vyrastajú princezné, ktoré si čoskoro alebo o čosi neskôr sadnú na trón. Toto sú dievčatká a ženy, ktoré sa stanú kráľovnami.

Budúce európske kráľovné. — Foto: Instagram/princessvictoriaofswed,duchessofbrabant,princessingridalexandra

BRATISLAVA 7. septembra – Dnes ešte navštevujú školy, no neskôr ich budú oslovovať ako vaša kráľovská výsosť. Zoznámte sa so ženskými dedičkami, ktoré si raz sadnú na trón.

Švédská princezná

Korunná princezná Viktória je najstarším dieťaťom kráľa Karola XVI. Gustáva a jeho manželky, kráľovnej Silvie. Princezná celým menom Victoria Ingrid Alice Désirée sa narodila 14. júla 1977 v Štokholme. Je švédskou korunnou princeznou a teda prvou v rámci nástupníctva na trón. Stalo sa tak po zmene ústavy z roku 1980, kedy kráľovský trón prestal byť výsadou mužského pohlavia.

Sympatie ľudí si získala najmä potom, čo povedala svoje „áno“ neurodzenému mužovi, fitnesstrénerovi Danielovi Westlingovi, ktorého dnes oslovujú ako princ Daniel Švédsky. Svadba sa konala pred desiatimi rokmi pred oltárom štokholmskej katedrály.

Vo februári 2012 sa manželom narodilo prvé dieťa – dcéra Estelle Silvia Ewa Mary a o čosi neskôr priviedla princezná na svet synčeka Oskara. Nielen manželka princa Williama, vojvodkyňa Kate recykluje šaty, ale s obľubou to robí aj táto švédska princezná. Napriek tomu, že nemusí pozerať na cenovky šiat, často ju vídavať v dostupných ženských kúskoch.

Princezná Estelle

Dcéra princeznej Viktórie je druhá v poradí ako následníčka na švédsky trón, potom nasleduje syn Oskar. Estelle Švédska má dnes osem, no malá slečna už teraz navštevuje múzeá a koncerty, aby sa čo najviac dozvedela o svojej krajine.

Princezná Leonor

Za kostrbatým menom menom Leonor de Todos los Santos de Borbón y Ortiz sa ukrýva 14-ročné dievča, známe ako princezná Leonor. Je najstaršou dcérou španielskeho kráľa Filipa VI. a kráľovnej Letizie, ktorá sa vypýtala na svet 31. októbra 2005. Okrem bežných aktivít v jej veku má za sebou svoj prvý verejný prejav, ktorý zvládla už ako 13-ročná. Stalo sa tak pri pri príležitosti 40. výročia schválenia španielskej ústavy. Jej otec, kráľ Filip v tomto veku absolvoval taktiež svoj prvý verejný prejav.

Princezná Ingrid Alexandra Nórska

16-ročná princezná Ingrid Alexandra Nórska je prvorodeným dieťaťom nórskeho korunného páru, korunného princa Haakona a jeho manželky Mette-Marit. Ak si princezná zasadne na trón, bude vôbec prvou ženskou panovníčkou v histórii Nórska. Rovnoprávnosť pohlavia ohľadom nástupníctva na trón bola odsúhlasená v roku 1990. Princezná je v poradí na trón po svojom otcovi ako druhá.

Princezná Elisabeth

Princezná Elisabeth sa stala dedičkou belgického trónu v roku 2013 po abdikácii svojho starého otca, kráľa Alberta II. Je najstarším dieťaťom kráľa Filipa a kráľovnej Matildy.

Ak Elisabeth nastúpi na trón podľa očakávania, stane sa prvou belgickou kráľovnou. Nový akt dedenia, ktorý zaviedli v Belgicku v podobe absolútne prvorodenstva, nadobudol účinnosť 10 rokov pred jej narodením a to v roku 1991. V októbri sfúkne na torte 19 sviečok, no na svoju úlohu sa svedomite pripravuje už od malička. Základné vzdelanie ukončila na katolíckej strednej škole v Bruseli, bola vôbec prvá z kráľovskej rodiny, čo chodila do flámskej školy.

Princezná ovláda niekoľko cudzích jazykov. Miluje tenis, lyžovanie, golf a doma ju počuť hrávať na piane.

Princezná Catharina-Amalia

Kráľ Willem-Alexander a holandská kráľovná Maxima majú tri dcéry, najstaršou je princezná Catharina-Amalia. Stala sa dedičkou po abdikácii svojej babičky kráľovnej Beatrix v roku 2013. Catharina-Amalia už niekoľkokrát ukázala, že si nepotrpí na privilégia. Najstaršia princezná chodí do bežnej štátnej školy, rovnako ako jej sestry princezná Alexia a Ariana.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa CARAS (@revistacaras),

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…