Dobré noviny
Z vojny prichádzali bez nosa i čeľusti, ona im vracala dôstojnosť: Táto žena zázračnými rukami menila mužom tváre i životy
Monika Hanigovská
Monika Hanigovská

Z vojny prichádzali bez nosa i čeľusti, ona im vracala dôstojnosť: Táto žena zázračnými rukami menila mužom tváre i životy

Vďaka jej šikovným rukám si mohli zmrzačení muži opäť užívať život.
Vďaka jej šikovným rukám si mohli zmrzačení muži opäť užívať život. — Foto: Rare Historical Photos/Library of Congress

Anna tvorila vojnovým veteránom masky. Snažila sa, aby vyzerali čo najdôveryhodnejšie. Pozrite sa, ako chlapcom a mužom „vrátila“ stratené sebavedomie.

PARÍŽ 6. septembra – Vojna zanecháva stopy na duši aj tele. Nebolo tomu inak ani po prvej svetovej vojne, keď sa niektorí preživší vracali domov zmrzačení.

Nebolo neobvyklé, ak prichádzali domov so znetvorenou tvárou alebo telom. Zmrzačené telo si dokázali vojaci zakryť, horšie to bolo s tvárou. Vojna niektorým zobrala nielen kus nosa, čeľusti alebo očí, ale aj kus sebavedomia.

Všetko však zmenila umelkyňa Anna Coleman Ladd. Práve ona niektorým chlapcom a mužom vrátila chuť do života a možnosť zapájať sa do bežných aktivít.

Pomáhala tam, kde medicína mala krátke ruky

Anna pochádzala z Ameriky, no študovala sochárstvo v Paríži a Ríme. Jej talent neskôr pomohol vojnovým veteránom. Vzdala sa sľubnej kariéry portrétnej sochárky a v Paríži s britským sochárom Francisom Derwentem Woodem začala vracať tvár vojakom, na ktorých bola i medicína „krátka“. Otvorili si spolu Tin Noses Shop, kde vznikali veľmi realistické masky, vypracované do najmenších detailov. Neskôr si otvorila vlastné štúdio s názvom Studio for Portrait-Masks (Štúdio pre portrétové masky).

Chcela, aby masky vyzerali čo najvernejšie

Anna najprv urobila odliatok znetvorenej tváre. Najčastejšie ako materiál používala hlinu,  potom vymodelovala veľmi precízne a trpezlivo pomocou galvanizovej medi protézu. Následne ju vymaľovala tak, aby farba čo najvernejšie stvárnila odtieň pokožky.

Umelkyňa zašla ešte ďalej a na odliatok používala skutočné chlpy a vlasy, aby pomocou nich mohla vytvoriť bradu, obočie či mihalnice. Annu si neskôr všimli aj najvyšší vládni činitelia a udelili jej rad Légion d’Honneur.

Jej prácu si môžete pozrieť na fotkách:

Niektorým chlapcom a mužom vrátila chuť do života a možnosť zapájať sa do bežných aktivít.
Niektorým chlapcom a mužom vrátila chuť do života a možnosť zapájať sa do bežných aktivít. Foto: Rare Historical Photos/Library of Congress
Vojna niektorým zobrala niektorým zobrala kus sebavedomia.
Vojna niektorým zobrala okrem častí tváre aj kus sebavedomia. Foto: Rare Historical Photos/Library of Congress
Vďaka maskám od Anny dostali novú šancu na život.
Vďaka maskám od Anny dostali novú šancu na život. Foto: Rare Historical Photos/ Library of Congress
Anna pri práci.
Anna pri práci. Foto: Rare Historical Photos/Library of Congress

Už ste čítali?