Elektronické diaľničné známky začnú platiť od roku 2015
SITA
SITA

Elektronické diaľničné známky začnú platiť od roku 2015

Pre vodičov sa prakticky nezmení nič. Zachované zostanú aj papierové nálepky, ktoré však budú postupne nahradené známkami v elektronickej podobe

BRATISLAVA 17. októbra - Motoristi sa môžu od začiatku roka 2015 pripraviť na používanie elektronických diaľničných známok spolu so súčasnými papierovými nálepkami.

Návrh zákona o diaľničnej známke, ktorý zavedie elektronizáciu systému predaja diaľničných nálepiek za užívanie vymedzených úsekov diaľnic a rýchlostných ciest motorovými vozidlami do 3,5 tony, posunuli poslanci Národnej rady SR vo štvrtok do druhého čítania.

Diaľničnú známku v elektronickej forme bude možné zaplatiť na predajných miestach v hotovosti a platobnou kartou, na internetovom portáli platobnou kartou, prípadne s použitím iných akceptovaných prostriedkov alebo inými určenými spôsobmi.

Komfortnejší spôsob nákupu diaľničnej známky

"Navrhovaný elektronický systém predaja diaľničných známok zabezpečí užívateľom spoplatnených úsekov komfortnejší a širší spôsob nákupu diaľničnej známky. Zároveň nebude dochádzať k ich obmedzovaniu z dôvodu vizuálnej kontroly, napríklad spomaľovanie dopravy a tvorba kolón," zdôvodnilo pripravované zavedenie elektronizácie predaja diaľničných známok ministerstvo dopravy.

Nový spôsob má zároveň zvýšiť efektívnosť kontroly zaplatenia poplatku cez stacionárne alebo mobilné elektronické zariadenia zavedením objektívnej zodpovednosti.

Náklady na poskytovanie služby elektronického predaja diaľničných známok podľa rezortu dopravy nepresiahnu dnešné náklady na výrobu a distribúciu diaľničných nálepiek. Národná diaľničná spoločnosť, a.s. predpokladá hodnotu zákazky vo výške 15 mil. eur za päť rokov služby.

Známky si kúpime i cez internet

Podrobnosti o tom, akými spôsobmi sa budú dať elektronické diaľničné známky kúpiť, dá až verejná súťaž a ponuka víťazného uchádzača.

"Predpokladáme, že každý záujemca o dodanie tohto systému príde s vlastným technickým riešením. Počítame s tým, že bude možné kúpiť si tieto známky cez internet, prostredníctvom mobilného telefónu, prípadne na čerpacích staniciach či pobočkách pošty," uviedol pre agentúru SITA hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa.

Po vstupe zákona do platnosti sa podľa ministerstva pre vodičov nezmení prakticky nič, len forma diaľničnej známky - nepôjde už o nálepku na prednom skle, ale elektronickú (virtuálnu) známku viazanú k EČV (poznávacej značke) vozidla.

"Naďalej sa budú predávať známky s desaťdňovou, mesačnou a ročnou platnosťou, v rokoch 2014 a 2015 sa nepočíta so zmenou ceny. Známky teda budú stáť 10, 14, resp. 50 eur," uzavrel Kóňa.

Už ste čítali?

Čakáte pred Vianocami niečo príjemné v poštovej schránke? Máme…

Slovenské média obletela správa o odvážnom kroku siete supermarketov.…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.