Do väzenia až na tri roky. Tresty za týranie zvierat by sa mali sprísniť
TASR
TASR

Do väzenia až na tri roky. Tresty za týranie zvierat by sa mali sprísniť

Týranie zvierat a zanedbanie starostlivosti o zviera by sa mohli trestať prísnejšie.

Ilustračné foto — Foto: TASR/AP

„Tento zákon je odpoveďou na to, že chceme zvyšovať aj odberové miesta. Keďže chceme, aby zdravotnícki pracovníci v prvom rade zabezpečovali zdravotnú starostlivosť v nemocniciach, tak budeme potrebovať aj pomoc medikov, eventuálne aj študentov ošetrovateľstva, ktorí by nám mohli pomôcť na odberových miestach, no musí to byť v súlade so zákonom,“ komentoval šéf rezortu zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO).

Táto úprava má byť využitá výlučne počas mimoriadnej situácie, núdzového alebo výnimočného stavu. Má ísť primárne o odber biologického materiálu na zistenie respiračného vírusového ochorenia a pokiaľ ide o študentov v študijnom odbore všeobecné lekárstvo a študentov zapísaných na riadne denné štúdium v študijnom programe v študijnom odbore ošetrovateľstvo aj o poskytovanie základnej zdravotnej starostlivosti, ktorú majú mať zvládnutú vzhľadom na absolvovanú teoretickú a praktickú časť vzdelávacieho procesu.

Krajčí zdôraznil, že zdravotné výkony budú môcť študenti zabezpečovať iba pod dohľadom odborne spôsobilého zdravotníckeho pracovníka. Predkladaným materiálom sa sleduje zvýšenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti v špecifických prípadoch, keď je dopyt po zdravotníckych pracovníkoch najväčší.

SR má uzatvoriť s Novým Zélandom zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia

Slovensko má uzatvoriť zmluvu s Novým Zélandom o zamedzení dvojitého zdanenia v oblasti dani z príjmov a vyhýbaniu sa daňovým povinnostiam. Návrh zmluvy v stredu odsúhlasil vládny kabinet Igora Matoviča (OĽANO).

V prípade neexistencie zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia podliehajú príjmy subjektov zdaneniu výhradne podľa vnútroštátnych právnych predpisov, čo môže a často vedie k dvojitému zdaneniu.

„Uzavretie zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia umožňuje alokáciu zdaňovacích práv medzi oba zmluvné štáty a účinne zabraňuje dvojitému zdaneniu,“ zdôvodnilo Ministerstvo financií (MF) SR v doložke vplyvov.

Zmluva rozširuje bilaterálnu zmluvnú základňu Slovenskej republiky a rešpektuje súčasné medzinárodné požiadavky na minimálne štandardy v oblasti boja proti narúšaniu základu dane a presunom ziskov, ako aj v oblasti daňovej transparentnosti.

Pokiaľ ide o otázku zlučiteľnosti medzinárodných zmlúv o zamedzení dvojitému zdaneniu s právom Európskej únie, spôsob zamedzenia dvojitému zdaneniu je úplne v kompetencii jednotlivých členských štátov.

„Z hľadiska vecnej podstaty predkladaného materiálu ide o medzinárodnú hospodársku zmluvu všeobecnej povahy, ktorá má charakter prezidentskej zmluvy. Je medzinárodnou zmluvou, ktorá priamo zakladá práva a povinnosti fyzických alebo právnických osôb a má prednosť pred zákonmi,“ priblížilo MF SR.

Po podpise bude zmluva predložená na vyslovenie súhlasu Národnej rade SR a následne prezidentke SR Zuzane Čaputovej na ratifikáciu.

Časť 2 / 2

Už ste čítali?

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…