Dobré noviny
Do väzenia až na tri roky. Tresty za týranie zvierat by sa mali sprísniť
TASR
TASR

Do väzenia až na tri roky. Tresty za týranie zvierat by sa mali sprísniť

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: TASR/AP

Týranie zvierat a zanedbanie starostlivosti o zviera by sa mohli trestať prísnejšie.

Bratislava 2. septembra (TASR) - Týranie zvierat a zanedbanie starostlivosti o zviera by sa mohli trestať prísnejšie. Novelou trestného zákona by sa mohla sprísniť trestná sadzba z dvoch rokov na šesť mesiacov až tri roky. Tieto skutky by po novom mohli byť zaradené do kategórie trestných činov proti životnému prostrediu.

Navrhuje sa aj nová skutková podstata trestného činu organizovania zápasov zvierat. Vláda na svojom stredajšom rokovaní vyjadrila súhlas s návrhom skupiny poslancov Národnej rady SR. Po novom by mali tieto trestné činy spadať do kompetencie vyšetrovateľov policajného zboru, ktorí budú podľa návrhu špecialistami na túto problematiku.

Skutková podstata trestného činu organizovania zápasov zvierat má byť rozsiahla. Vymenúvať má protiprávne konania, ako sú štvanie zvieraťa proti zvieraťu, cvičenie zvieraťa na inom zvierati, ale aj chov, držanie, obchodovanie alebo iné nakladanie so zvieratami s cieľom organizovania zápasov zvierat, pričom je trestná aj účasť na takomto zápase. Príde aj k zvýšeniu trestnej sadzby za zabitie zvieraťa.

Zavedenie novej skutkovej podstaty si vyžiadala aplikačná prax a nemožnosť postihnúť páchateľov, ktorí zápasy medzi zvieratami organizovali. Z finančného hľadiska sa tak organizovanie stalo výhodným biznisom, uvádza sa v materiáli.

Novela zákona o zdravotníckych pracovníkoch by umožnila posilniť kapacity

Novela zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve by umožnila posilniť kapacity zdravotníkov aj v prípade, že by sa Slovensko dostalo do závažnejších fáz pandémie nového koronavírusu.

Návrh z dielne Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR v stredu odobril vládny kabinet na svojom zasadnutí. Vláda SR ho navrhla Národnej rade SR prerokovať v skrátenom legislatívnom konaní.

Viac si môžete prečítať na ďalšej strane.

Časť 1 / 2

Už ste čítali?