37 % slovenských detí sa venuje záujmovým krúžkom, najviac ich vydrží pri jazykových krúžkoch
Dobré noviny
Dobré noviny

37 % slovenských detí sa venuje záujmovým krúžkom, najviac ich vydrží pri jazykových krúžkoch

Záujmovým krúžkom sa najviac venujú deti na prvom stupni základnej školy.

Ilustračný obrázok — Foto: shutterstock

BRATISLAVA 31. augusta - Výsledky prieskumu agentúry NMS Market Research, realizovaného v júni tohto roku pre značku Milka vyplýva, že záujmovým krúžkom sa najviac venujú deti na prvom stupni základnej školy. S narastajúcim vekom však záujem o krúžky klesá. Výnimku tvoria len tie jazykové, ktoré sa aj u stredoškolákov tešia podobnému záujmu ako na základnej škole. Je alarmujúce, že takmer polovica detí nenavštevuje žiadny krúžok. Je to dané tým, že tieto deti nemajú záujem a trávia čas iným spôsobom, alebo rodičia preferujú iné formy aktivít ako záujmové krúžky. uvádza Nora Lauková, koučka, psychologička a rodinná terapeutka.

Vedeli ste že...

 • 80% slovenských detí a mladistvých chodí denne von?
 • 56% navštevuje športové tréningy?
 • 90% má mobilný telefón?

Čo robia, keď nie sú vonku?

Výsledky prieskumu ukazujú, že aj napriek nespornému vplyvu moderných technológií trávia slovenské deti najviac voľného času vonku s kamarátmi. Každý deň vyrazia von 4 z 5 detí vo veku od 6 do 18 rokov a v priemere tak trávia takmer 2 a pol hodiny svojho voľného času. Avšak generácia narodená v 21. storočí je často označovaná za špecifickú. Vplyv sociálnych sietí a digitálnych technológií sprevádza deti takmer od narodenia a hrá úlohu v ich dospievaní, napríklad sledovaním televízie trávi každý deň necelé dve hodiny 74 % detí na prvom stupni základnej školy.  Stredoškoláci ju sledujú zriedkavejšie. Naopak viac času trávia na sociálnych sieťach, kde je 76 % z nich celé dve hodiny denne, častejšie dievčatá.

Najobľúbenejšie krúžky:

 • športové
 • výtvarné
 • tanečné
 • jazykové
 • hudobné

Vyššie nároky na učenie

Dve pätiny slovenských detí sa tiež častejšie učí v porovnaní s obdobím pred troma rokmi. Svoju úlohu hrajú rastúce nároky, predovšetkým u detí na prvom stupni. Slovenské deti sú tiež často tlačené rodičmi, aby podávali čo najlepšie výkony a zaistili si tak prijatie na výberové školy. To potvrdzuje aj Lauková: Týka sa to napríklad prijímacích pohovorov na osemročné gymnáziá, kedy už deti musia zvládnuť veľmi náročné učivo. Môj názor je, že v piatej triede, keď je dieťa citovo stále ešte stále dieťa, tlak rodičov môže pôsobiť, že to dieťa do budúcnosti odradí absolvovať ďalšie štúdium, prípadne sa nebude chcieť učiť.

Chlapčenské detstvo v znamení videohier

Chlapci výrazne častejšie hrajú videohry, ktoré sú populárne predovšetkým u detí na základnej škole. Denne sa takto zabáva 66 % z nich. Dokonca už na prvom stupni sa hraniu videohier častejšie venuje 51 % detí, čo je viac než pred troma rokmi. Naopak postupne klesá záujem o hranie s hračkami. Dve tretiny opýtaných rodičov si myslí, že ich deti trávia touto zábavou príliš veľa voľného času. Dokonca sa im snažia čas pri elektronických zariadeniach obmedzovať, čo potvrdzuje 77 % z nich.

Aké elektronické zariadenia majú slovenské deti najčastejšie?

 1. Mobilný telefón (90%)

 2. Notebook (61%)

 3. Tablet (52%)

 4. Počítač (45%)

 5. Herná konzola (34%)

„Z môjho pohľadu rodinného terapeuta je žiadúce, aby dochádzalo k obmedzovaniu a nastavovaniu pravidiel, čo sa týka hrania videohier a využívania elektronických zariadení. U detí sa týmto znižuje koncentrácia, zvyšuje nervozita, správanie detí je agresívnejšie a dochádza k nižšej miere socializácie. Je to akási novodobá droga, ktorá má za následok celkovú únavu, či nesústredenosť, čo sa premieta do celkových výsledkov v škole. Elektronické prostriedky nám majú pomáhať a nie nás obmedzovať. Ide o negatívny fenomén, ktorý obmedzuje deti v celkovom osobnostnom rozvoji,“uzatvára Lauková.

O projekte

Prieskum k projektu „Voľný čas slovenských detí“ spracovala agentúra NMS Market Research pre značku Milka. Na online dotazník odpovedalo v priebehu júna 2020 500 respondentov (rodičov detí vo veku 6-18 rokov) zo Slovenska. Rovnaký prieskum bol v júni realizovaný aj v Čechách.

V rámci tejto aktivity môžu zákazníci v priebehu augusta získať za nákup produktov určených značiek vo vybraných obchodoch cestovnú fľašu Milka Oreo a iné darčeky do vydania zásob. Pre ďalšie informácie sledujte facebookovú stránku Milky: https://www.facebook.com/Milka.cz.sk.

Článok vznikol v spolupráci so značkou Milka. 

 

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…