Dobré noviny
Banskí strojári z Novák vyexpedovali banskú výstuž do Turecka
TASR
TASR

Banskí strojári z Novák vyexpedovali banskú výstuž do Turecka

Od roku 2007 je to v poradí už tretí komplex výstuží pre tureckého partnera.

Na snímke sekcie výstuže pred expedíciou do Turecka Foto: TASR/Pavol Remiaš

Nováky 16. októbra (TASR) – Z BME (Banská mechanizácia a elektrifikácia) Nováky, strojárenského závodu Hornonitrianskych baní a. s. Prievidza (HBP) dnes vypravili do Turecka vlak s komplexom 40 kusov banskej hydraulickej výstuže BMV-1Mi, ktorú baníci vo vlastnom závode vyvinuli a vyrábajú.

„Od roku 2007 je to v poradí už tretí komplex výstuží pre tureckého partnera “, informoval manažér pre stratégiu a zahraničný obchod HBP František Verbich. Banskú výstuž z BME si podľa neho tureckí baníci vybrali práve preto, že je vhodná do tamojších uhoľných baní, vyznačujúcich sa zložitými bansko-geologickými podmienkami. Podobnými, s akými zápasia aj v baniach na hornej Nitre. Ešte pred uzatvorením kontraktu na dodávku prvého komplexu výstuže, zástupcovia tureckých baní sfárali v Bani Nováky, aby videli výstuž nasadenú priamo v podzemí. Zapáčila sa im. Odborníci z HBP, vrátane skúsených baníkov potom pomáhali v Turecku pri montáži a rozbehu prvého stenového porubu. „Skutočnosť, že sme pre nich vyrobili už tretí komplex svedčí o tom, že sú s našou banskou technikou spokojní“, konštatoval Verbich. Vyslovil presvedčenie, že to nebola posledná objednávka.

Na snímke vlak naložený výstužami odchádza do Turecka Foto: TASR/Pavol Remiaš

História vývoja tejto banskej výstuže siaha do 80-tych rokov minulého storočia. V tom čase nikto v Európe nevyrábal výstuž , ktorou by sa dali vyťažiť uhoľné sloje hrubšie ako štyri metre a ešte v zložitých geologických podmienkach. V Handlovsko-nováckom ložisku sloje dosahujú hrúbku 12 i viac metrov. Dobývali ich ručne, pomocou trhavín, takzvaným komorovaním, alebo neskôr mechanizovane, postupne, na trikrát, po vrstvách. Skúsený baník, dlhoročný predák baníckeho kolektívu, neskôr už ako pracovník Banského výskumného ústavu v Prievidzi Augustín Machata vtedy navrhol výstuž, pomocou ktorej sa bude dať vyťažiť uhlie z hrubého sloja na jeden záber. Prizval si na pomoc konštruktéra, strojára Tadeáša Walu. Výsledkom ich spolupráce bola výstuž BMV. Zo začiatku mala aj dosť neprajníkov. Napokon sa však výstuž v podzemí presadila. Odvtedy už prešla ďalšími šiestimi etapami vývoja, vylepšovali ju na základe skúseností v podzemí. Aj preto sa vyznačuje vysokou spoľahlivosťou. Banskí strojári doteraz už vyrobili takmer 2000 sekcií výstuže radu BMV. Pre Turecko výstuž ešte upravili podľa požiadaviek odberateľa. Zvýšila sa predovšetkým pracovná výška, zlepšili hydraulické vlastnosti, ale aj hmotnosť“, dodal Verbich. Jedna sekcia má takmer 14 ton. Pred expedíciou museli všetky jednotlivé dielce sekcií zmontovať, aby preverili funkčné vlastnosti a po zasa rozmontovať a naložiť do železničných vagónov.

O výrobu tejto banskej techniky sa počas svojej pracovnej cesty v Novákoch začiatkom minulého mesiaca v BME zaujímal aj predseda vlády SR Robert Fico. Vyzdvihol skutočnosť, že s výstužou sa baníci úspešne presadzujú nielen doma, ale aj v iných krajinách. Povedal, že banskí strojári sú príkladom, ako sa aj domáce slovenské firmy, s čistým slovenským kapitálom môžu úspešne prebíjať nielen doma, ale aj v zahraničí.

Už ste čítali?