Dobré noviny
Pamätáte si na vodníka z kultovky Jak utopit Dr. Mráčka? Zdeněk Řehoř získal úlohu iba náhodou
TASR
TASR

Pamätáte si na vodníka z kultovky Jak utopit Dr. Mráčka? Zdeněk Řehoř získal úlohu iba náhodou

Zdeněk Řehoř a František Filipovský vo filme Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách.
Zdeněk Řehoř a František Filipovský vo filme Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách. — Foto: imdb.com

Zdeněk Řehoř sa zapísal do pamäte slovenských divákov ako jeden z trojice vodníkov v známej komédii Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách.

Jičín/Bratislava 28. augusta (TASR) – Zdeněk Řehoř sa zapísal do pamäte slovenských divákov ako jeden z trojice vodníkov v známej komédii Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách. Množstvo veľkých úloh odohral na javisku pražského Divadla na Vinohradech, kde pôsobil 44 rokov – jeho kreáciu v známej komédii Chrobák v hlave mohli vidieť vďaka záznamu aj televízni diváci.

Celkove stvárnil vyše dve stovky filmových a televíznych postáv. V nedeľu 30. augusta uplynie 100 rokov od narodenia jedného z najobľúbenejších českých hercov minulého storočia.

Z komunistickej strany odišiel

Zdeněk Řehoř sa narodil 30. augusta 1920 v Jičíně do bohatej rodiny obchodníka s odevmi. Mal šesť súrodencov. Po štúdiu na reálnom gymnáziu sa pripravoval na profesiu učiteľa. Keď sa rodina v roku 1938 presťahovala do Prahy, zintenzívnili sa jeho kontakty s divadlom. Hral v Detskom divadle Míly Mellanovej (1941-1942), v známom Větrníku (1942-1945) a po vojne v Divadle pod Plachtou (1945-1947).

Práve Jindřich Plachta ovplyvnil Řehořa nielen herecky, ale aj politicky. Ako presvedčený ľavičiar vstúpil do komunistickej strany, z ktorej však odišiel v roku 1968. Prakticky celý profesionálny život – až do svojej smrti v roku 1994 – pôsobil na doskách Divadla na Vinohradech.

Prvýkrát pred kamerou

Pred kamerou stál Zdeněk Řehoř prvý raz v roku 1941 vo filme Z českých mlýnů. Ako licitátor na dražbe sa v roku 1947 objavil v komédii Parohy režiséra Alfreda Radoka. Po viacerých epizódnych úlohách sa začal na plátne presadzovať počas 60. rokov 20. storočia. Postavu moderného farára si zahral v komédii Zdeňka Podskalského Bílá paní (1965).

Často sa tiež objavoval v detektívnych filmoch, prípadne v paródiách na kriminálky z tohto obdobia – v poviedkovom filme Zločin v dívčí škole (Konkrétne v poviedke Jak se koupe žena Ladislava Rychmana, 1965), o rok neskôr vo filmoch Poklad byzantského kupce (Ivo Novák) a Nahá pastýřka (Jaroslav Mach), a tiež v paródiách Rakev ve snu viděti (Jaroslav Mach, 1968) či Šest dívek v černém, aneb kam zmizel Zajíc (Ladislav Rychman, 1969).

Viac si môžete prečítať na ďalšej strane.

Časť 1 / 2

Už ste čítali?