Fíni možno konečne našli liek na opicu. Testovali ho na 19 dobrovoľníkoch, ktorých opili
Lenka Miškolciová
Lenka Miškolciová

Fíni možno konečne našli liek na opicu. Testovali ho na 19 dobrovoľníkoch, ktorých opili

Fínski vedci trvdia, že liek znižuje alebo dokonca celkom eliminuje prejavy opice, ako sú nevoľnosť či bolesť hlavy.

Fínski vedci sa chvália, že skutočne našli liek na opicu. — Foto: Pexels

FÍNSKO 28. augusta - Zlé trávenie, úvana, nevoľnosť, bolesť hlavy či úzkosť. Aj také môžu byť prejavy ľudovo prezývanej „opice“. Asi už každému dospelému človeku sa aspoň raz za život stalo, že to s alkoholom jednoducho neodhadol a na druhý deň si to poriadne vyčítal. Univerzálny liek na opicu však doteraz neexistoval. Hoci niektorí ľudia majú „ten svoj zaručený“, lekári a vedci s týmto problémom doteraz pomôcť nevedeli. 

Dobrovoľníkov opili a podali im nový liek

Zdá sa však, že Fínom sa konečne naozaj podarilo odhaliť ten bájny liek na opicu. Po štúdii, v ktorej experimentovali s využitím aminokyselín, sa výskumníci v Helsinkách a na univerzite vo východnom Fínsku domnievajú, že skutočne objavili liek, ktorý zmierni bežné príznaky opice. Ako píše portál českého rádia Wave, podľa výsledkov štúdie, ktorá bola zverejnená v časopise Alcohol  & Alcoholism, sa ukázalo, že dávka 1200 mg aminokyseliny L-cysteín, ktorá bola podaná dobrovoľníkom, trvalo znižuje nevoľnosť a bolesti hlavy súvisiace s predchádzajúcim nadmerným množstvom požitého alkoholu. V štúdii sa tiež ukázalo, že len polovičná dávka danej aminokyseliny znižuje napríklad stres a úzkosť, ktoré sú u niekoho takisto prejavmi opice.

Spomínanej štúdie sa zúčastnilo 19 zdravých dobrovoľníkov mužského pohlavia, ktorí boli pozorovaní bo výskumnom prostredí, kde im bol po dobu troch hodín podávaný alkohol v dávkach 1,5 gramu na kilogram. Po konzumácii alkoholu niektorí účastníci dostali spomínanú aminokyselinu a iní placebo. Vedci uviedli, že práve aminokyselina L-cysteín bola schopná výrazne obmedziť alebo dokonca aj úplne eliminovať príznaky opice. Okrem toho aminokyselina aj znižovala chuť vypiť si znova na ďalší deň. 

Jednou z bežných rád, ako si poradiť s opicou, je aj dodať organizmu cukor. Dobrým zdrojom sú nielen ovocné šťavy, ale napríklad aj med, ktorý zároveň obsahuje aj detoxikačné látky.
Jednou z bežných rád, ako si poradiť s opicou, je aj dodať organizmu cukor. Dobrým zdrojom sú nielen ovocné šťavy, ale napríklad aj med, ktorý zároveň obsahuje aj detoxikačné látky. Foto: Pexels

10 bežných rád na liečbu opice

Kým však nemáte spomínanú aminokyselinu k dispozícii, prikladáme niekoľko bežných rád, ako si pomôcť na druhý deň po tom, ako ste to s oslavovaním či bežnou konzumáciou alkoholu trocha prehnali. 

1. Ak cítite žalúdočnú nevoľnosť, vypite roztok s jedlou sódou, ktorá zníži prekyslenie žalúdka.

2. Žalúdok tiež upokoja bylinkové odvary, napríklad z mäty, harmančeka alebo zázvoru.

3. Organizmu dodajte cukor, napríklad v ovocných šťavách alebo džúsoch. Dobrým zdrojom cukru je med, ktorý zároveň obsahuje detoxikačné látky.

4. Do tela dodajte vitamín B (B-komplex) a vitamín C (celaskon).

5. Ak môžete, choďte na prechádzku alebo si choďte zaplávať, pretože kyslík rýchlejšie zlikviduje metabolity alkoholu. Väčšine ľudí s opicou ale skôr vyhovuje pokoj na lôžku do vymiznutia príznakov opice.

6. Dajte si silnú cesnakovú polievku. Upokojí žalúdočnú sliznicu a dodá vám potrebné vitamíny a látky.

7. Zázvor funguje ako bylinný liek, ktorý výrazne mierni nevoľnosť. Nastrúhaný zázvor zalejete horúcou vodou, nechajte odstáť a potom vypite.

8. Ak je to možné, dostatočne sa vyspite.

9. Na trhu je celý rad preparátov na rýchle odbúravanie alkoholu. Musí sa však väčšinou užiť ešte pred samotným pitím alkoholu (napr. Antiethanol alebo Prevent).

10. Vyhnite sa káve a nápojom obsahujúcim kofeín, ktorý síce tlmí únavu, ale na druhú stranu výrazne podporuje dehydratáciu organizmu, čo telo ešte viac oslabuje.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…