Legendárne zvučky, ktoré poznáme i o polnoci: Zaspomínajte si s nami na 10 ikonických pesničiek, s ktorými sme vyrastali
Monika Hanigovská
Monika Hanigovská

Legendárne zvučky, ktoré poznáme i o polnoci: Zaspomínajte si s nami na 10 ikonických pesničiek, s ktorými sme vyrastali

Sú to zvučky, pri ktorých si aj po mnohých rokoch vieme vybaviť minimálne melódiu, no mnohí z nás aj kúsok textu. Našli ste v našom výbere aj tú vašu obľúbenú?

Legendárne zvučky, na ktorých sme vyrastali. — Foto: Reprofoto youtube/lladdak,Veselé rozprávky, Instagram/janicaes

BRATISLAVA 30. augusta – Boli súčasťou nášho detstva. Ich slová sme vedeli naspamäť aj o polnoci a mnohí z nás ešte aj v dospelosti ovládajú ich časti alebo aspoň refrény. O čom je reč? O legendárnych rozprávkových zvučkách, kvôli ktorým nám na rozdiel od dnešných dní, neprekážalo skoré vstávanie.

Bol raz jeden život

Legendárny francúzsky seriál o stavbe a funkcii jednotlivých ľudských častí tela sme mnohí sledovali so zatajených dychom. „Táto veta pravdivá je, život skrýva rôzne taje. Rýchlo daj sa k nám, tak daj sa k nám! Pôjdeme tou cestou lákavou, čo vedie k záhadám, k tým záhadám, tak nájdi zopár slov! Nimi môžeš skúmať svet záhad, hľadať obraz a k nemu rám, život rozpoznávať, s nami poď, daj sa k nám, len k nám!“ týmito slovami začínala každá časť obľúbeného kresleného seriálu, ktorý sa dočkal hneď niekoľkých pokračovaní, pričom prvá epizóda sa začala vysielať v roku 1987.

Káčerovo

„V káčerove úžasnom, až zem praská. Taký máme všetci zhon. Raz ten raz tá. To býva možné. Smiešne aj hrozné,“ hrávalo možno aj u vás doma v podaní detských hláskov titulnej piesne ikonického Walt Disney seriálu. Rým „na plač“ a „kač kač“ je nezabudnuteľnou slovenskou tvorbou.

„Kto vie úú, v Káčerove vždy je niečo nové úú, čo je nové pohodovo povie úú,“ si pamätajú aj dnes mnohí. Seriál o najbohatšom káčerovi na svete, strýkovi Držgrošovi, jeho troch prasynovcov a bande dlhoprstých, sa prvýkrát začal vysielať 18. septembra 1987 a s novými časťami pokračoval až do 28. novembra 1990.

Včielka Maja

Možno ani samotní japonskí tvorcovia netušili, kam až „uletí“ ich animovaný seriál s názvom Včielka Maja. Film, inak s originálnym názvom Micubači Maja no boken (jap. みつばちマーヤの冒険) získal veľmi rýchlo popularitu v krajinách Východného bloku, no na svojej popularite nestráca ani dnes.

Našťastie, titulnú pieseň prespieval Karel Gott a mnohé deti naprieč Československom si tak mohli spokojne pospevovať časť textu ako: „Tá včielka, čo vám o nej spievam, to je Maja, veľká malá nezbednica Maja. Lieta svetom sem i tam, stále za ňou utekám.“ Prvá epizóda o azda najznámejšej včielke všetkých čias odštartovala 1. apríla 1975, pričom záverečná epizóda skončila 20. apríla 1976.

Rýchla rota Chipa a Dalea

Niektorých z nás upútala zase animovaná Rýchla rota Chipa a Dalea. Aj v tomto prípade sa malým divákom dokázala dostať pieseň „pod kožu“ - pre chytľavú pieseň a správne zvolené slová. „Chip, chip, chip, chip a dale, tí ťa chránia. Chip, chip, chip, chip a dale, v tme aj zrána,“ nebolo neobvyklé počuť spievať alebo si „pohmkávať“ túto zvučku aj na ulici.

Pá a Pi

„Hľadáme na Zemi, hľadáme Vás, nech je Nás Priateľov pod Slnkom viac. My sme tí Pa a pi z mačacej planéty, my sme tá posádka, čo príde sem,“ sú slová piesne, ktorú pozná azda každý z nás. Na titulnej piesne kultových mimozemských mačiek Pa a Pi v podaní Mariky Gombitovej vyrástla celá generácia. Chytľavá melódia v kombinácií s obľúbenou slovenskou speváčkou nám „hrávala v hlave“, ešte dlho po posledných titulkoch.

Nezabudnuteľný Macko Uško

„Rýchlo do postieľok, veď už mesiac svieti. Rozlúčte sa s mackom, dobrú noc vám, deti.“ Túto priam sladkú vetu poznajú asi všetci. Poľskú rozprávku o mackovi Uškovi nahovoril Michal Dočolomanský, no mnohí si aj dnes dokážu spomenúť na slovenskú zvučku, ktorá sa s ňou spája: „Dobrý večer, na dobrú noc. Macko z plyšu, spieva vám, volajú ma Macko Uško, lebo smiešne uško mám,“ prihováral sa deťom herec. Televízny seriál sa začal nakrúcať v roku 1975.

Gumkáči

„Gumkáči, hneď ich spoznáš priamo pri práci, to, čo robia, sa ti zapáči, už sú tu Gumkáči,“ titulná pieseň sa rýchlo dostala do povedomia slovenských detí. Veď, kto by nepoznal kultových medvedíkov a ich gumidžús? Na Slovenku bol animovaný televízny seriál vysielaný od roku 1992. Gumkáči patrili k najlepšiemu, čo zo zahraničia v 90. rokoch na naše obrazovky prišlo a k tomu patrí aj známa zvučka. O obľúbenosti prezrádzajú čo-to viac i čísla. Bolo natočených celkom 65 dielov, ktoré združujú 95 epizód.

Šou Scoobyho Dooa

Vo výbere nesmie chýbať ani legendárny pes, ktorý sa bál azda všetkého, no napriek tomu vždy stál v centre záhad a paranormálnych aktivít spolu so skupinou pátračov. Originálny slovenský dabing tomuto animovanému seriálu vôbec neubral na atraktivite a jeho titulnú zvučku si s radosťou „pomkávali“ mnohí.

Bambuľkine dobrodružstvá

„Prišla stuhou previazaná škatuľka. A v nej bola bola bola bola..A v nej bola bola bola bola..“ Kto by nepoznal zvučku legendárnej Bambuľky? Bambuľkine dobrodružstvá s dedom Jozefom a „nákazlivou“ titulnou piesňou, sledovali deti naprieč Slovenskom aj Českom. Česko-slovenský rodinný televízny seriál z roku 1982 vyprodukoval dokopy 30 častí.

Šmolkovia

Kreslené dobrodružstvá malých modrých Šmolkov, z ktorých je každý iný a podľa svojich vlastností má aj meno, si zamilovala celá generácia. Nezabudnuteľné postavičky si prerazili cestu nielen v komikse, seriáli, filme, ale - hravou formou „prinútili“ k spevu svojou titulnou zvučkou.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…