Dobré noviny
Veľká Británia chce zakázať nákup potravín od spoločností, ktoré pustošia a ničia lesy
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Veľká Británia chce zakázať nákup potravín od spoločností, ktoré pustošia a ničia lesy

Deforestácia Amazonského pralesa.
Deforestácia Amazonského pralesa. — Foto: Wikimedia/Ibama

Britská vláda chce zakázať miestnym supermarketom predaj hovädzieho mäsa, kakaa, palmového oleja a ďalších kľúčových komodít od firiem, ktoré sa podieľajú na nelegálnom výrube pralesov.

LONDÝN 28. augusta - Návrh zákona z dielne britského ministerstva poľnohospodárstva má za úlohu donútiť britských producentov potravin, aby celý ich dodávateľský reťazec vyhovel zákonom o ochrane prírody v krajinách, odkiaľ potraviny prichádzajú.

Spoločnosti, ktoré takýto pôvod tovaru nepreukážu, budú platiť pokuty, informuje portál Idnes.cz.

Prvý návrh bol prísnejší

Prvý návrh zákona predložil už na začiatku roka panel pre finančný sektor vedený vládnou spoločnosťou na ochranu prírody Defra. Tá sa však sama bránila, aby všetky britské spoločnosti podstupovali hĺbkovú kontrolu, ktorá by preukázala, či finančne nepodporujú odlesňovanie.

Požiare v Amazonskom pralese.
Požiare v Amazonskom pralese. Foto: Pixabay/pixundfertig

Namiesto toho majú nové pravidlá platiť pre relatívne malý počet firiem s najväčším vplyvom na producentov.

Donucovací prostriedok

Cieľom návrhu zákona je donútiť brazílsku vládu, ktorá je pod tlakom zahraničných investorov spravujúcich aktíva za 3,7 biliónov dolárov, aby upustila od schválenia ďalšieho odlesňovania a porušovania práv domorodcov v Amazónii.

Odlesňovanie má podľa Defry na svedomí 11 emisií skleníkových plynov, pričom väčšina je spôsobená poľnohospodárskou produkciou. V niektorých krajinách sa nelegálne vyrubuje až 90 percent lesov.

Medzery

Aktivisti organizácie Greenpeace však tvrdia, že vládny plán vážne pokrivkáva, keďže sa odvoláva len na britské zákony, ktoré môžu byť nedostatočné, a to najmä v Brazílii. „Neexistuje nikto, kto by sa zaoberal tým, že niektorí výrobcovia komodít môžu mať jednu ‚udržateľnú‘ cestu, ale naďalej ničia lesy inde, čo problém odsúva na iné miesto,“ povedala Elena Polisano z Greenpeace U.K.

Agentúra Bloomberg dodáva, že Veľká Británia má momentálne motiváciu ukázať svoje aktivity v oblasti životného prostredia, pretože hostí klimatický summit OSN zvaný COP26, ktorý sa má konať na jeseň roku 2011.

Už ste čítali?