Dobré noviny
Sladké časy detí socializmu: Posŕkavali sme malinovky bez mena, jazyky farbili šumienkou a rána bez fúzikov od kakaa nemohli byť
Monika Hanigovská
Monika Hanigovská

Sladké časy detí socializmu: Posŕkavali sme malinovky bez mena, jazyky farbili šumienkou a rána bez fúzikov od kakaa nemohli byť

Mnohí z opýtaných si dodnes spomínajú na legendárne socialistické sladkosti.
Mnohí z opýtaných si dodnes spomínajú na legendárne socialistické sladkosti. — Foto: Facebook/Vzpomínky na socialismus

Vráťte sa s nami opäť do minulosti a zaspomínajte si na legendárne sladkosti a nápoje. Tieto boli vaše najobľúbenejšie.

BRATISLAVA 29. augusta – Hoci je doba socializmu už dávno za nami, mnohým pamätníkom v hlave utkveli legendárne sladkosti, na ktoré aj dnes spomínajú s úsmevom, občas spomienkou či „chuťou na jazyku“. A to aj napriek tomu, že mnohé už na pultoch nie sú.

Vybrali sme sa do ulíc, no pýtali sme sa aj známych, ako si pamätníci spomínajú na „sladký socializmus“. Mnohí z opýtaných pre Dobré noviny uviedli, že aj dnes si vedia vybaviť chute a vône týchto legendárnych sladkostí.

ilustračná fotka.
Najprv vyučovanie, potom legendárny sladký nápoj. Počas obeda si školáci pochutnávali i na Granku. Foto: TASR/Roman Hanc

Malinovky bez mena, kola vecou prestíže a malinovky v sáčku

Legendou sa stali malinovky bez jediného názvu a etikety v tretinkových sklenených fľašiach. Osviežiť hrdlo sa dalo „limčou“ s príchuťou malina, citrón, pomaranč, kivi aj koly. „Nedá sa zabudnúť v obchodoch na malinovky v skle – bez jediného názvu. Odlišovala ich len farba. Ešte dnes si napríklad pamätám, ako mi otec nechal načapovať v krčme žltú malinovku. Boli aj iné, ale žltá mi chutila najviac,“ loví v pamäti Trnavčan Peter.

Ako si spomína zase Zuzana, najlepšie boli vychladené a zohnať ich bol občas problém, no s úsmevom a jedným dychom spomína na „prvý závan západu“ v podobe prvej americkej koly. „Otvoriť si niekde na verejnosti americkú kolu bolo rovno statusom prestíže, akýmsi malým sviatkom. Ak ste chceli upútať pozornosť, stačilo si ju otvoriť niekde vonku,“ vysvetľuje so smiechom.

Coca-Cola bola od našich farebných malinoviek drahšia a priťahovala pohľady asi ako všetko, čo priniesol vtedajší „západ“. Patrila k najväčším symbolov kapitalizmu od roku 1968. „Coca-Cola bola ešte v šesťdesiatych rokoch minulého storočia takmer nedostupným tovarom, ale potom minister zahraničného obchodu podpísal výnos o licenčných zmluvách,“ informuje Radiožurnál, pričom sa začala vyrábať v Brne.

Bratislavčan Ľuboš si zase spomína na veľký letný hit: „Vy si asi nepamätáte, ale topkou, ako sa dnes medzi vami mladými hovorí, boli malinovky v sáčku, išli na dračku na kúpaliskách.“ Malinovka v sáčku bola bez názvu. Sŕkala sa pomocou slamky prepichnutej cez vopred pripravený otvor.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa OD PRIOR (@odprior),

Farebný jazyk a spenené ústa? Vyskúšaj šumienky

Každé „socialistické dieťa“ by si malo pamätať na vtedajšie šumienky. Medzi nimi kraľoval napríklad Vitacif v modrom obale s obrázkom a príchuťou jahody, pomaranča a citróna. Napriek tomu, že sa mali zarábať s vodou, deti si veľmi rýchlo našli zábavku aj bez nej.

O tom, aké to bolo, sa dozvedáme od Tomáša z Trenčína. „Na šumienky sa nedá zabudnúť. Mávali sme po nich zelené, oranžové alebo žlté jazyky, čím farebnejšie, tým lepšie,“ smeje sa. Doplní ho jeho manželka, ako to s nimi ešte bolo: „Šumienky? Platila pravidlo, čím spenenejšie ústa, tým lepšie. Šumienku sme si rovno nasypali do úst a keďže viete, ako reaguje táto zmes s tekutinami, o chvíľku sme penili až za ušami.“

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa OD PRIOR (@odprior),

Prebúdzanie s kakaom

So sladkým teplým nápojom sa deti stretávali nielen doma, ale aj v škôlkach či v školách. Granko prežilo socializmus a je tu s nami dodnes, pričom trhákom sa stalo hneď v prvý rok výroby v roku 1979. Možno i preto, že bol prvým rýchlorozpustným nápojom v ČSSR.

„Pozor, dnešné deti si to nemôžu pamätať, no Granko bolo vôbec prvé sladké kakao v prášku. Tie ostatné sa museli dosladzovať a hlavne variť. To naše Granko prevoňalo celú kuchyňu,“ vraví Zuzana z Piešťan.

V roku 1980 získalo cenu v súťaži Obal roka. Bolo to v období, keď súdružky predavačky začali vykladať nový vizuál nesmrteľného Granka - obal s ikonickým obrázkom dvojročnej Veroniky.

Aj takto to vyzeralo v našich domácnostiach.
Aj takto to vyzeralo v našich domácnostiach. Foto: TASR/Roman Hanc
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa OD PRIOR (@odprior),

Nielen Jana, Dana a Lena

To nie sú len mená dievčat, no aj čokolád, ktoré si deti socializmu rozbaľovali najčastejšie. Na rozdiel od niektorých sladkostí a nápojov bez pútavého obalu, 50-gramová čokoláda od Figara s názvom Jana, Dana a Lena sa v 80-tych rokoch stala doslova hitom.

„Kto by si už nespomínal na Janu, Danu a Lenu. Okrem chutnej čokolády, sme si so sestrou obaly s ich podobizňami vystrihovali a zaodievali ich do papierových šiat,“ prezradila nadšene ďalšia pamätníčka.

Aj takáto čokoláda lákala mnohé dievčatá naprieč Československom.
Takáto čokoláda lákala mnohé dievčatá naprieč Československom. Foto: pinterest/Niki.to

Ukrátení však neostali ani chlapci, v 70-rokoch siahali po čokoládach s obalmi historických vozov. Deti si zamlsali i pri kokosovej tyčinke Margot, Artemis či Kokosenka, no nemenej obľúbené boli čokolády od Figara, prípadne čokolády ako Barila a Rusalka, Vlnky, keksíky Vanda, Ľadové gaštany, „futbalové“ furé a mnohé ďalšie.

Spomínate si aj vy na toto obdobie? Mali ste svoj obľúbené sladkosti a spomienky s nimi spojené? Napíšte nám a podeľte sa o váš príbeh.

Spomínate si na legendárne sladkosti v čase socializmu?
Spomínate si na legendárne sladkosti v čase socializmu? Foto: Facebook/Vzpomínky na socialismus
Aj takéto sladkosti sme našli v našich obchodoch.
Aj takéto sladkosti sme našli v našich obchodoch. Foto: Facebook/Vzpomínky na socialismus
Legendárne lentilky.
Legendárne lentilky. Foto: Facebook/Vzpomínky na socialismus
Niektoré sladkosti sú už minulosťou, iné nájdeme v obchodoch dodnes.
Niektoré sladkosti sú už minulosťou, iné nájdeme v obchodoch dodnes. Foto: Facebook/Vzpomínky na socializmus
Na čokoládové arabesky si tiež spomínate.Na čokoládové arabesky si tiež spomínate. Foto: Facebook/Vzpomínky na socialismus

Už ste čítali?