Trénerovi Kozákovi päť zápasov veľa ukázalo

Kozák si otestoval hráčov v rôznych situáciách, pričom ešte v novembrovom asociačnom termíne sa Slovensko predstaví vo dvoch prípravných zápasoch vonku.

Na snímke tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Ján Kozák (druhý zľava), jeho asistent Štefan Tarkovič (vľavo) a brankár Ján Mucha (vpravo) počas kvalifikačného futbalového zápasu G-skupiny na MS 2014 medzi Lotyšskom a Slovenskom 15. októbra 2013 v Rige. Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 16. októbra (TASR) - Trénerovi futbalovej reprezentácie Jánovi Kozákovi vyplynuli po absolvovaní piatich zápasov na lavičke Slovenska rozmanité poznatky. V štyroch kvalifikačných dueloch a v jednom prípravnom súboji zverenci nástupcu počas neúspešného boja o MS 2014 odvolaných Stanislava Grigu a Michala Hippa vyhrali raz v Bosne, rovnakému súperovi aj Grékom tesne podľahli a v súbojoch v Rige s Lotyšmi a v Rumunsku (príprava-pozn.) remizovali.

Deň po zápase sa Kozák ešte raz vrátil k súboji G-skupiny v Rige, v ktorom Slováci stratili výhru v nadstavenom čase (2:2). "Prvý polčas bol z našej strany skutočne veľmi dobrý. Hráči sa dobre pohybovali, dobre kombinovali, dali dva góly a mali zápas pod kontrolou. Mohli sme pridať aj ďalšie góly. Z tohto pohľadu som s prvým polčasom bol veľmi spokojný. Samozrejme, opak bol druhý polčas. Hráčov sme upozorňovali, že domáci, ktorí na nás futbalovo nestačili, zmenia spôsob hry a budú hrať agresívnejšie do tela. Pomohol im rýchly gól na začiatku druhého polčasu. Vlial im viac síl a išli za remízou. Naši už nezvádzali súboje tak, ako by mali. Trochu cukli a tým pádom sa nedostávali do kombinácie, do protiútokov a neboli sme nebezpeční. Súper získal prevahu a nakoniec aj v nadstavenom čase strelil vyrovnávajúci gól, čo je škoda. Z tohto pohľadu som sklamaný," hodnotil už bez zápasových emócií lodivod Slovákov, ktorému chýbalo až päť hráčov základnej zostavy. Kozák sa síce postavil za ich náhradníkov, no poukázal na fakt, že keďže v ich kluboch pravidelne nehrávajú, nemôže s nimi počítať na celých 90 minút: "Objektívne treba povedať, že hráči, ktorí dostali šancu ukázali, že sú futbalisti, s ktorými sa dá počítať. Majú kvalitu, ale v prvom rade musia vo svojich kluboch hrať. Ide napríklad o Šventa, Jendrišeka, Salátu aj Ďuriša."

Potom sa pustil aj do rekapitulácie zápasov pod jeho taktovkou: "V prvom rade, hrali sme päť zápasov na cudzom v ihrisku, do čoho samozrejme rátam aj zápas v Žiline s Bosnou. Som sám zvedavý, kedy budeme hrať doma, keďže aj teraz budeme hrať dva prípravné zápasy vonku v novembri. Čo sa týka zápasov. Bosna vonku bol vynikajúci zápas proti výbornému mužstvu. Oni prehrali v kvalifikácii jeden zápas, a to doma s nami. Aj výkon, spôsob boja a dotiahnutie zápasu do víťazného konca, čo sa nám podarilo teda len raz, to bolo silné. Druhý zápas, doma odveta s Bosnou, sme mali úsek v prvom polčase od 15 do 45 minúty najlepší v našom podaní. Vyhrali sme ho jedna nula, a ak by sme hrali pred domácim publikom, dovolím si tvrdiť, že by sme nemali neprehrať. Remíza možno áno, lebo treba rešpektovať aj silu Bosny. Z toho som trošku sklamaný, hoci ľudia boli spokojní, diváci mali zážitok, ale na to sa zabudne. Už pred zápasom v Grécku som povedal, že to bude iný zápas, lebo je to iný spôsob hry. Pobili sme sa celý zápas o úspešný výsledok. Treba rešpektovať Grékov. Nie je to náhoda, že dlhodobo postupujú na záverečné turnaje a nedostávajú góly. Vyhrávajú zápasy o gól, to nie je náhoda, to je umenie. Chlapci tam dreli a do poslednej chvíle sa snažili, no grécku defenzívu, silnú hlavne ak vyhrávajú, sme neprekonali. A duel s Lotyšmi som už rozobral."

Kozák si otestoval hráčov v rôznych situáciách, pričom ešte v novembrovom asociačnom termíne sa Slovensko predstaví vo dvoch prípravných zápasoch vonku. "Zažil som tých chlapcov v rôznych situáciách. Keď vyhrávali, keď prehrávali, či dokázali od súpera prijať agresívnejší spôsob hry. Tých päť zápasov bolo poučných. A ešte budem mať aj dva prípravné. Pokiaľ sme boli kompaktní a mali dostatok síl, ukázali sme, že vieme hrať. Musíme si ale povedať, že Slovensko skutočne nedisponuje takým počtom hráčov špičkovej úrovne, aby sme mohli bojovať s tými najlepšími. Máme určitý počet hráčov, čo spĺňajú prísne kritériá, a keď sa urobí dobrá partia, budeme si jeden druhého vážiť, ktorí si budú fandiť a jeden za druhého bojovať, tak s tým sa dá bojovať aj s tými najlepšími. Musíme sa naučiť vyhrávať. A to je veľmi ťažké. Ak sa chceme niekam dostať, musíme sa to pravidelne naučiť."