Slovenke len o vlások unikol oscarový film: Jej úlohu získala Meryl Streep, lebo nebola z východnej Európy
Monika Hanigovská
Monika Hanigovská

Slovenke len o vlások unikol oscarový film: Jej úlohu získala Meryl Streep, lebo nebola z východnej Európy

Takmer zažiarila v známom hollywoodskom filme s názvom Sofiina voľba. Mohla urobiť svetovú kariéru, no najviac sa teší zo svojich detí.

Američanov očarila natoľko, že mala len krôčik k tomu,aby si zahrala hlavnú úlohu v známom filme. — Foto: Reprofoto/csfd.cz

BRATISLAVA 26. augusta – Jej láskou bola matematika, no stala sa úspešnou herečkou, ktorá dlhý čas hviezdila na slovenskom a českom plátne. Dokonca sa dostala až do hľadáčika americkej produkcie.

Američanov očarila natoľko, že len kúsok chýbal k tomu, aby si zahrala hlavnú úlohu v známom a ocenenom filme s názvom Sofiina voľba (Sophie's Choice) z roku 1982.

Miesto krásnej a talentovanej slovenskej herečky, ktorá očarila všetkých prítomných vo filmovom štúdiu v New Yorkusi nakoniec vo filme zahrala známa americká herečka Meryl Streep. Hlavná úloha jej priniesla Oscara. Reč je o Magde Vášáryovej, ktorej ušla úloha len o vlások. A to len preto, že bola neznáma herečka z východnej Európy.

 Meryl Streep a Kevin Kline v snímke, v ktorej si mohla zahrať  známa slovenská herečka.
Meryl Streep a Kevin Kline v snímke, v ktorej si mohla zahrať známa slovenská herečka. Foto: Reprofoto/csfd.cz

„Keď som ju videl, bol som okúzlený jej krásou i talentom. Úlohu nedostala kvôli zásahu producentov, ktorí chceli mať vo filmu známu hviezdu, a v tej dobe to už bola Meryl Streep, a nie v Amerike neznáma herečka z východnej Európy,“ prezradil o Slovenke po návšteve Prahy známy americký spisovateľ William Styron, ktorého diela v literatúre zanechali nezmazateľný odkaz, informuje iDNES.cz na svojom webe.

Komunisti ju pustili do Ameriky

Herečka zaujala filmový svet už ako 12-ročná. Napriek tomu, že zažiarila v iných filmoch a už predtým ju oslovovali na zahraničnú spoluprácu, uvedomovala si, že komunisti ju len tak nepustia.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Ženy.cz (@zeny.cz),

„V dobe natáčanie Postřižin (1980) s nami strávil pán režisér Pakula dva dni. Bola to už moja štvrtá ponuka na zahraničnú rolu, ale nikdy som sa nedostala von, takže som to nebrala vážne,“ spomína Vášáryová na svoju životnú šancu, ako informuje Slovenská filmová databáza na svojom webe. Tentokrát to bolo však iné - čo sa nepodarilo iným, jej sa splnilo - aspoň sčasti.

„Ale tentokrát sa za mnou zaručili na Kolibe a ja som na tri týždne odišla do Ameriky. V štúdiu Paramount v New Yorku som sa postavila pred kameru a všetci vyjavene pozerali. Mala som za sebou 80 inscenácií, kamery som si vedela podmaniť. Autor knihy Styron ma do tej úlohy veľmi chcel,“ vyznala sa Vášáryová.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa DRAMABOY (@dramaboyyy),

Mohla urobiť svetovú kariéru, najviac sa teší z detí

„Vedela som, že by som mala veľké ťažkosti dostať sa na natáčanie. Mohla som tou úlohou urobiť svetovú kariéru, ale ja takto nie som nastavená, mala som iné priority. Podarilo sa mi mať dve roztomilé detičky, to potom veľmi nerozmýšľate o svetovej kariére,“ priznala sa s odstupom času herečka, ktorá 26. augusta oslavuje svoje 72 narodeniny.

Slovenská herečka Magda Vášáryová si 24. júna 2017 prevzala cenu Hercova misia.
Slovenská herečka Magda Vášáryová si 24. júna 2017 prevzala cenu Hercova misia. Foto: TASR/Milan Kapusta
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa UPP Postproduction (@upp_postproduction),

Magda Vášáryová

Magda Vášáryová sa narodila do učiteľskej rodiny. Otec bol stredoškolský učiteľ literatúry a matka vyučovala nemčinu. Prvýkrát si zahrala ako 16-ročná v snímke s názvom Senzi mama (1964). Mladučká herečka sa výrazne zapísala do povedomia v televíznej adaptácie Dostojevského s názvom Krotká. Dielo si odnieslo Zlatú nymfu na Medzinárodnom televíznom festivale (MTF) v Monte Carle v Monaku v roku 1968.

Najviac ju však preslávili filmové snímky ako Marketa Lazarová (1967), Zbehovia a pútnici (1968), Vtáčkovia, siroty a blázni (1969), Radúz a Mahulena (1970), Rusalka (1977), Krutá ľúbosť (1978) a Postřižiny (1980). Herečka okúsila i politickou kariéru v diplomatických službách.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…