Tajomné skalné obydlia v Brhlovciach: V niektorých sa býva doteraz, stačí zaklopať
Takýto komplex obydlí nikde inde na Slovensku nenájdeme. Aj keby neboli úkrytom pred Turkami, ako sa traduje, sú unikátne.

BRHLOVCE 25. augusta – Na Slovensku máme miesto, ktoré pritiahne všetky pohľady a pôsobí priam tajomne. Komplex skalných obydlí vtesaných do tufu nikde inde na Slovensku nenájdeme.
Lokalita v Brhlovciach je unikátom na celom našom území a je sprístupnená verejnosti od roku 1992. Skalné, alebo ak chceme kamenné obydlie, je doslovne vtesané do skál. Vtedajší obyvatelia tvorili svoje obydlia do dobre spracovateľnej horniny, ktorá je známa ako tuf.
Na pôvode sa nezhodli
„Pôvod na Slovensku ojedinelých skalných obydlí nie je jednoznačný. Niektorí autori ich spájajú s možnosťou úkrytov pred Turkami v 16. storočí, iní ich pôvod viažu k hospodárskej činnosti - zaniknutým viniciam,“ informuje portál Slovakia.travel.
Obyvatelia boli veľmi dômyselní a vďaka takémuto bývaniu neboli domčeky zvonku vidieť, pričom obydlie si zachovalo aj ďalšiu vítanú vlastnosť – v zime hrialo a v lete chladilo svojich majiteľov.
Hrdí sa medzinárodným ocenením
Skalné obydlia vtesané do tufu nájdeme najmä v uličke Šurda. Niektoré sú podľa obce Brhlovce dodnes používané na bývanie, iné slúžia ako vínne pivnice a hospodárske priestory. Dvor č. 142 navyše obdržal medzinárodné ocenenie za záchranu a obnovu architektonickej pamiatky s názvom Europa Nostra 1993.
Návštevníci si môžu prezrieť i expozíciu ľudového bývania v dome z roku 1932, pričom v zadnej časti jeho dvora, v miestnostiach vysekaných do tufovej skaly, vidieť svojrázny spôsob bývania v tomto regióne. Medzi exponátmi vyniká ľudový nábytok, kuchynský inventár, kamenárske nástroje i hrnčiarske výrobky.
„Ak teda chcete na Slovensku vidieť netypickú a zvláštnu architektúru, my Vás určite nesklameme,“ láka obec na prehliadku.
Pozrite si s nami ďalšie zábery z unikátneho miesta.