Slovenské deti nie sú žiadni domasedi, 4 z 5 trávia denne voľný čas vonku
Dobré noviny
Dobré noviny

Slovenské deti nie sú žiadni domasedi, 4 z 5 trávia denne voľný čas vonku

Prieskum ukázal, že deti sa omnoho radšej stretávajú s ostatnými deťmi osobne, nielen virtuálne prostredníctvom elektronických zariadení.

Ilustračný obrázok: — Foto: shutterstock

BRATISLAVA 26. augusta - Výsledky prieskumu agentúry NMS Market Research, realizovaného v júni tohto roku pre značku Milka ale ukazujú, že aj napriek nespornému vplyvu moderných technológií trávia slovenské deti najviac voľného času vonku. Tí mladší sa často vonku hrajú a sú s najbližšou rodinou, starší sú skôr so svojimi kamarátmi. „Čas, ktorý trávia deti mimo školy je naviazaný na to, aké majú rodičia priority. V súčasnosti je potreba rodičov tráviť s deťmi spoločný čas, aby aktivity, ktoré spoločne vykonávajú boli pre deti nielen poučné, ale i zábavné. Mnohí rodičia majú záujem, aby sa dieťa profilovalo/rozvíjalo aj mimo školy a tomu prispôsobujú spoločne trávený  čas,“ uvádza Nora Lauková, koučka, psychologička a rodinná terapeutka

Deti narodené v 21. storočí sú často označované za špecifickú generáciu. Vplyv sociálnych sietí a digitálnych technológií ich sprevádza takmer od narodenia a hrá úlohu v ich dospievaní. V porovnaní s generáciou svojich rodičov sa môže zdať, že dnešné deti strácajú kontakt so skutočnými prežitkami a svoj voľný čas trávia pasívne pri obrazovkách televízií, telefónov či počítačov. Výsledky prieskumu agentúry NMS Market Research pre značku Milka ale ukazujú, že aj napriek nespornému vplyvu moderných technológií trávia slovenské deti najviac voľného času vonku s kamarátmi.

Vedeli ste, že...

Zdroj: Milka

Väčšina detí trávi čas vonku a až 42 % sa venuje záujmovým krúžkom

Deti sú spoločenskí tvorovia a omnoho radšej sa s ostatnými deťmi stretávajú osobne, nielen virtuálne prostredníctvom elektronických zariadení. Každý deň vyrazia von 4 z 5 detí vo veku 6-18 rokov a v priemere tak trávia takmer 2 a pol hodiny svojho voľného času. Medzi aktivity zvyšujúce potenciál dieťaťa sa zaraďujú aj záujmové krúžky a učenie. Z výsledkov výskumu vyplýva, že záujmovým krúžkom sa venuje 37 % slovenských detí, najčastejšie tých na prvom stupni základnej školy a vo väčšej miere dievčatá. Vyše polovica slovenských detí každý týždeň navštevuje športové tréningy. Záujem o krúžky a športy avšak s narastajúcim vekom postupne klesá. Výnimku tvoria len tie jazykové, ktoré sa aj u stredoškolákov tešia podobnému záujmu ako na základnej škole.

Aké krúžky majú deti najradšej?

Zdroj: Milka

Je alarmujúce, že takmer polovica detí nenavštevuje žiadny krúžok. Je to dané tým, že tieto deti nemajú záujem a trávia čas iným spôsobom, alebo rodičia preferujú iné formy aktivít ako záujmové krúžky. Zdraviu prospešné je, že deti navštevujúce krúžky preferujú tie športové a pohybové. Stretávam sa aj s tým, že deti sa v súčasnosti venujú štúdiu jazykov alebo krúžkom, ktoré sú umelecky zamerané. Častým javom je, že deti, ktoré už navštevujú jeden z krúžkov, si väčšinou pridajú nejaký ďalší a navštevujú ich napríklad tri a viac,“  dopĺňa Lauková.

Čo na tých moderných technológiách neustále robia?

Moderné technológie ovplyvňujú trávenie voľného času slovenských detí. Do tejto kategórie môžeme zaradiť aj televíziu, ktorej sledovaním trávi každý deň necelé dve hodiny 74 % detí na prvom stupni. Stredoškoláci ju sledujú zriedkavejšie. Naopak viac času trávia na sociálnych sieťach, kde je 76 % z nich dve hodiny denne a aktívnejšie sú v tomto ohľade dievčatá.

Využitie elektronických zariadení...

Zdroj: Milka

Naopak chlapci výrazne častejšie hrajú videohry, ktoré sú populárne predovšetkým u detí na základnej škole. Denne sa takto zabáva 66 % z nich. Výsledky prieskumu uvádzajú, že pri videohrách trávia tieto deti aj viac času než pred troma rokmi. Na prvom stupni sa hraniu videohier častejšie venuje 51 % detí, naopak postupne klesá záujem o hranie si s hračkami.

Hraním videohier sa u detí znižuje koncentrácia

Dve tretiny opýtaných rodičov si myslí, že ich deti trávia touto zábavou príliš veľa voľného času. Dokonca sa snažia svojim deťom čas u elektronických zariadení obmedzovať, čo potvrdzuje 77 % rodičov na Slovensku. Z môjho pohľadu rodinného terapeuta je žiadúce, aby dochádzalo k obmedzovaniu a nastavovaniu pravidiel, čo sa týka hrania videohier a využívaniu elektronických zariadení. U detí sa týmto znižuje koncentrácia, zvyšuje nervozita, správanie detí je agresívnejšie a dochádza k nižšej miere socializácie. Je to akási novodobá droga, ktorá má za následok na celkovú únavu, či nesústredenosť, čo sa premieta do celkových výsledkov v škole. Elektronické prostriedky nám majú pomáhať a nie nás obmedzovať. Ide o negatívny fenomén, ktorý obmedzuje deti v celkovom osobnostnom rozvoji,“  uzatvára Lauková.

O projekte

Prieskum k projektu „Voľný čas slovenských detí“ spracovala agentúra NMS Market Research pre značku Milka. Na online dotazník odpovedalo v priebehu júna 2020 500 respondentov (rodičov detí vo veku 6-18 rokov) zo Slovenska. Rovnaký prieskum bol v júni realizovaný aj v Čechách.

V rámci tejto aktivity môžu zákazníci v priebehu augusta získať za nákup produktov určených značiek vo vybraných obchodoch cestovnú fľašu Milka Oreo a iné darčeky do vydania zásob. Pre ďalšie informácie sledujte facebookovú stránku Milky: https://www.facebook.com/Milka.cz.sk.

 

Článok vznikol v spolupráci so značkou Milka. 

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…