Dobré noviny
O príspevok na pandemické nájomné budú môcť požiadať aj podniky v ťažkostiach
TASR
TASR

O príspevok na pandemické nájomné budú môcť požiadať aj podniky v ťažkostiach

Richard Sulík
Richard Sulík — Foto: TASR/Jaroslav Novák

O príspevok na nájomné za obdobie štátom zatvorených prevádzok v čase pandémie ochorenia COVID-19 budú môcť požiadať aj podniky v ťažkostiach.

Bratislava 24. augusta (TASR) – O príspevok na nájomné za obdobie štátom zatvorených prevádzok v čase pandémie ochorenia COVID-19 budú môcť požiadať aj podniky v ťažkostiach. Pre mikro a malé podniky v ťažkostiach budú platiť rovnaké podmienky ako pre ostatné firmy, stredné a veľké podniky sa budú riadiť schémou de minimis, ktorá obmedzuje výšku pomoci pre jeden podnik na výšku 200 000 eur.

Povedal to v pondelok na brífingu minister hospodárstva Richard Sulík (SaS). Firmy, ktoré museli zatvoriť svoje prenajaté prevádzky pre opatrenia štátu, môžu požiadať o príspevok na nájomné v rovnakej percentuálnej výške, akú poskytne prenajímateľ zľavu. Maximálne však do 50 % nájomného

Ministerstvo čakalo väčší záujem

Doteraz však boli podniky, ktoré sú podľa vzorca zverejneného na stránke MH v ťažkostiach, zo štátnej pomoci vylúčené. Sulík upozornil, že aj firmy, ktoré sú síce funkčné a zdravé, sa v čase krízy mohli medzi takéto podniky dostať. „Práve takéto podniky potrebujú pomôcť s nájmami," povedal.

Sulíkova poradkyňa Jana Kiššová spresnila, že doteraz ministerstvo prijalo 9562 žiadostí, z toho 3558 už bolo vyplatených. Suma pomoci prekročila 6,5 milióna eur. Sulík potvrdil, že MH očakávalo väčší záujem podnikateľov.

Dôvody nižšieho záujmu

Jedným z dôvodov, prečo je záujem slabší ako očakávanie, sú podľa neho chyby vo formulároch či chýbajúci elektronický podpis žiadateľa alebo prenajímateľa. Aj preto sa MH rozhodlo uľahčiť firmám vyplnenie žiadosti a umožnilo ich podpisovať okrem štatutárnych zástupcov aj splnomocneným osobám.

Štátnu pomoc s nájomným aj pre mikro a malé spoločnosti zaradené medzi firmy v ťažkostiach, umožnila zmena podmienok Európskej komisie. Pre stredné a veľké firmy vyrokovalo MH v Bruseli pomoc v rámci schémy de minimis, ktorá je však prísnejšia a umožňuje jednej spoločnosti vrátane majetkovo previazaných firiem čerpať kumulatívnu pomoc za tri roky maximálne vo výške 200 000 eur.

Už ste čítali?