Dobré noviny
Med je účinnejší ako drahé lieky a môže byť alternatívou k antibiotikám, tvrdí veľká štúdia z Oxfordu
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Med je účinnejší ako drahé lieky a môže byť alternatívou k antibiotikám, tvrdí veľká štúdia z Oxfordu

Na ilustračnej snímke včelár Martin Michalík kontroluje včely v úľoch.
Na ilustračnej snímke včelár Martin Michalík kontroluje včely v úľoch. — Foto: TASR/Lukáš Grina, Pexels/Archana

Med môže byť pri liečbe horných dýchacích ciest účinnejší ako doposiaľ zaužívané postupy. Obzvlášť to platí pri kašli. Zároveň je tekuté zlato bezpečnou alternatívou k antibiotikám.

OXFORD 21. augusta - Med nechýba v žiadnej špajze. Nielenže je vynikajúcim sladidlom do čaju, ale má aj liečivé účinky. Tekuté zlato sa už dlhé roky využíva ako domáci liek proti bolesti hrdla, kašľa a pri upchatom nose. Jeho účinky pri liečbe horných dýchacích ciest však doposiaľ neboli systematicky skúmané.

Účinnejší ako drahé lieky

Mnohé babičky nám hovorili, že med je zdravší a účinnejší ako mnohé drahé lieky. To teraz potvrdzuje najnovší výskum renomovaných vedcov z Oxfordu, ktorý bol publikovaný v medicínskom magazíne BMJ Journals. Informuje o tom portál Irish News.

Vedci porovnávali med s prípravkami, ktoré obsahovali jeho zložky. Analýza ukázala, že med boli pri liečení symptómov, predovšetkým pri kašli, efektívnejší. Symptómy dokázal utlmiť o jeden až dva dni skôr ako ostatné lieky.

Ilustračná foto.
Ilustračná foto. Foto: Pixabay/PollyDot

Alternatíva k antibiotikám

Pri infekcii horných dýchacích ciest lekári často siahajú aj po antibiotikách. „Infekcie horných dýchacích ciest (URTI) sú najčastejším dôvodom predpisovania antibiotík. Keďže väčšina URTI je vírusová, predpisovanie antibiotík je neúčinné a nevhodné,“ uviedla Hibatullah Abuelgasimová z Lekárskej fakulty Oxford University Medical School, ktorá viedla výskum.

Vedci preto navrhujú med ako alternatívnu pri liečbe horných dýchacích ciest. „Med je lacný, ľahko dostupný, nemá prakticky žiadne vedľajšie účinky a lekári ho môžu odporučiť ako vhodnú alternatívu k antibiotikám, ktoré sa často predpisujú pre uvedené typy infekcie, aj keď nie sú vhodné,“ ozrejmili v štúdii.

Nehrozí antibiotická rezistencia

Abuelgasimová dodáva, že med je pri liečby horných dýchacích ciest účinnejší ako akákoľvek známa liečba. Navyše pri ňom nehrozí tzv. antimikrobiálna rezistencia, čo je označenie schopnosti mikroorganizmov prežiť pôsobenie antimikrobiálnych prostriedkov. Zahŕňa aj pojem antibiotická rezistencia, teda odolnosť infikovaného voči antibiotikám.

Vedci však poukázali na to, že med je zložitá látka a nie jednotný produkt. Pri niektorých štúdiách nemožno definitívne vyvodiť záver, pokiaľ ide o jeho liečivé vlastnosti.

MYSLITE NA SVOJE ZDRAVIE NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?