Generácia 21. storočia. Keď nie sú vonku, chlapci hrajú videohry a dievčatá surfujú na sociálnych sieťach
Dobré noviny
Dobré noviny

Generácia 21. storočia. Keď nie sú vonku, chlapci hrajú videohry a dievčatá surfujú na sociálnych sieťach

Prieskum ukázal, že napriek nespornému vplyvu moderných technológií trávia slovenské deti najviac svojho voľného času vonku s kamarátmi.

Generácia 21. storočia. — Foto: Shutterstock

BRATISLAVA 21. augusta - Deti narodené v 21. storočí sú často označované za špecifickú generáciu. Vplyv sociálnych sietí a digitálnych technológií ich sprevádza takmer od narodenia a hrá úlohu v ich dospievaní. V porovnaní s generáciou svojich rodičov sa môže zdať, že dnešné deti strácajú kontakt so skutočnými prežitkami a svoj voľný čas trávia pasívne pri obrazovkách televízií, telefónov či počítačov. Výsledky prieskumu agentúry NMS Market Research, realizovaného v júni tohto roku pre značku Milka ale ukazujú, že aj napriek nespornému vplyvu moderných technológií trávia slovenské deti najviac svojho voľného času vonku s kamarátmi. A dokonca sa aj viac učia. Prieskum ukázal, že situácia detí na Slovensku a v Čechách je takmer totožná. Až na jednu výnimku, Slováci s deťmi trávia viac času počas víkendov.

Najobľúbenejšie krúžky sú tie športové

Medzi aktivity zvyšujúce potenciál dieťaťa sa zaraďujú aj záujmové krúžky a učenie. Z výsledkov výskumu vyplýva, že záujmovým krúžkom sa venuje 37 % slovenských detí, najčastejšie tých na prvom stupni základnej školy a vo väčšej miere dievčatá. Vyše polovica slovenských detí každý týždeň navštevuje športové tréningy. Záujem o krúžky a športy avšak s narastajúcim vekom postupne klesá. Výnimku tvoria len  jazykové krúžky, ktoré sa aj u stredoškolákov tešia podobnému záujmu ako na základnej škole.

V Čechách sú krúžky o niečo populárnejšie, venuje sa im až 42 % detí. „Je alarmujúce, že takmer polovica detí nenavštevuje žiadny krúžok. Je to dané tým, že tieto deti nemajú záujem a trávia čas iným spôsobom, alebo rodičia preferujú iné formy aktivít ako záujmové krúžky. Zdraviu prospešné je, že deti navštevujúce krúžky preferujú tie športové a pohybové. Stretávam sa aj s tým, že deti sa v súčasnosti venujú štúdiu jazykov alebo krúžkom, ktoré sú umelecky zamerané. Častým javom je, že deti, ktoré už navštevujú jeden z krúžkov, si väčšinou pridajú nejaký ďalší a navštevujú ich napríklad tri a viac,“ uvádza Nora Lauková, koučka, psychologička a rodinná terapeutka.

Vedeli ste, že...

80 % slovenských detí a mladistvých chodí denne von?
56 % navštevuje športové tréningy?
90 % má mobilný telefón?

Nová doba prináša vyššie nároky na deti

Dve pätiny slovenských detí sa v porovnaní s obdobím pred troma rokmi častejšie učia. Svoju úlohu hrajú rastúce nároky, predovšetkým u detí na prvom stupni. Slovenské deti sú tiež často tlačené rodičmi, aby podávali čo najlepšie výkony a zaistili si tak prijatie na výberové školy. To potvrdzuje aj Lauková: „Týka sa to napríklad prijímacích pohovorov na osemročné gymnáziá, kedy už deti musia zvládnuť veľmi náročné učivo. Môj názor je, že v piatej triede, keď je dieťa citovo stále ešte dieťa, tlak rodičov môže spôsobiť, že to dieťa do budúcnosti odradí absolvovať ďalšie štúdium, prípadne sa nebude chcieť učiť.“  

Patríte medzi dve tretiny rodičov, ktorí si myslia, že deti trávia priveľa času s modernými technológiami? Zbaľte im do batoha sladkú desiatu a vyrazte na výlet. 

O projekte

Prieskum k projektu „Voľný čas slovenských detí“ spracovala agentúra NMS Market Research pre značku Milka. Na online dotazník odpovedalo v priebehu júna 2020 500 respondentov (rodičov detí vo veku 6-18 rokov) zo Slovenska. Rovnaký prieskum bol v júni realizovaný aj v Čechách.

V rámci tejto aktivity môžu zákazníci v priebehu augusta získať za nákup produktov určených značiek vo vybraných obchodoch cestovnú fľašu Milka Oreo a iné darčeky do vydania zásob. Pre ďalšie informácie sledujte facebookovú stránku Milky: https://www.facebook.com/Milka.cz.sk.

Článok vznikol v spolupráci so značkou Milka.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…