Mária s manželom vychovali 7 detí: Už do manželstva sme vstupovali s tým, že aj keď budeme mať vlastné deti, pomôžeme iným
Dominika Pacigová
Dominika Pacigová

Mária s manželom vychovali 7 detí: Už do manželstva sme vstupovali s tým, že aj keď budeme mať vlastné deti, pomôžeme iným

Manželia si najprv adoptovali dcéru Noriku a neskôr si vzali do pestúnskej starostlivosti dvoch chlapcov. V tom čase však Mária zistila, že je tehotná. Priviedla na svet dcérku a s odstupom času podali pomocnú ruku ďalším trom dievčatám.

Pani Mária spolu s manželom vychovali sedem detí. — Foto: facebook.com - Maria Banasiewiczova

POPRAD 23. augusta - Keď mala Mária Banasiewiczova dva roky, umrela jej mamina. Otec sa s odstupom času oženil a do rodiny prišla náhradná mama. Mária už v detstve zistila, že aj „cudzí“ človek môže milovať bez toho, aby bola medzi ním a dieťaťom krvná väzba. Práve preto sa rozhodla, že podá pomocnú ruku tým, ktorí to potrebujú. Spolu s manželom Mariánom vychovali sedem ratolestí a aj napriek tomu, že to vôbec nebolo jednoduché, spoločnými silami prekonali všetky prekážky.

Dcérku si vzali do pestúnskej starostlivosti, neskôr si ju adoptovali

Mária sa vydávala v čase, keď mala 33 rokov. Jej manžel mal 40 a obaja si boli vedomí toho, že nemajú na čo čakať. „Už do manželstva sme vstupovali s tým, že aj keď budeme mať vlastné deti, pomôžeme iným,“ povedala pre Dobré noviny Mária Banasiewiczova.

Aj napriek tomu, že si museli prejsť dlhým procesom prípravy, po roku manželstva si vzali do pestúnskej starostlivosti 15-mesačnú Noriku. Jej biologickí rodičia po pol roku umreli a náhradná mamina ani na sekundu nezaváhala. S manželom sa rozhodli, že si ju adoptujú.

Vychovávali sedem detí

Keď mala adoptovaná dcérka tri roky, uvedomili si, že by bolo dobré, ak by mala súrodenca. Opäť si prešli prípravou a dostali sa do registra náhradných rodičov. Spočiatku túžili po čo najmenšom dieťati, no s odstupom času si uvedomili, že každá ratolesť, či už mladšia, alebo staršia, potrebuje pomoc. Začali chodiť do detského domova v Prešove, kde sa stretávali s dvomi bratmi - štvorročným Jankom a dva a polročným Erikom. Keďže mali žijúcich biologických rodičov, do úvahy pripadala len pestúnska starostlivosť. Po troch týždňoch pravidelného stretávania sa si ich vzali na celý týždeň na takzvaný hosťovský pobyt. V tom čase však Mária zistila, že je tehotná a obávala sa, či to všetko zvládne. Boli však už na seba naviazaní a mamina nechcela cúvnuť. Chlapci sa stali súčasťou rodiny v auguste a Mária priviedla na svet dcérku Aničku v marci. Aj napriek tomu, že začiatky neboli jednoduché, spoločnými silami všetko zvládli.

Keď mala jej biologická dcéra Anička tri roky, deti prišli za maminou s tým, či by nemohli mať ešte jedného súrodenca. Mária však zvažovala, či by bola schopná pomôcť ešte ďalšiemu drobcovi, no nakoniec sa rozhodla, že to skúsi. Spolu s manželom si opäť prešli prípravou a na úrade im povedali, že by im vedeli zveriť do pestúnskej starostlivosti tri sestry - deväťročnú Eriku, sedemročnú Lauru a Peťku, rovesníčku Aničky. Tým, že išlo o tri dievčatá, nevedeli im nájsť nový domov. Prvá reakcia pani Márie bola, že ak by mali na to bytové podmienky, neváhali by im podať pomocnú ruku. Keďže žili v trojizbovom byte, lúčili sa s dievčatami s tým, že budú uvažovať. „Doma sme však prišli k záveru, že ak im nepomôžeme my, možno sa nenájde nik, kto by si ich vzal do pestúnskej starostlivosti,“ zaspomínala.

Museli sa uskromniť, no deti by nevymenili za nič na svete

Rodičia sa však obávali, či dokážu dať všetkým deťom rovnakú lásku, no následne sa stretli so známymi, ktorí majú sedem ratolestí. V tom čase nastal zlom a tri dievčatá sa stali súčasťou rodiny v marci 2006. Aj napriek tomu, že začiatky boli opäť náročné, deti si na seba zvykli a tvorili skvelú partiu. Neboli medzi nimi zásadné konflikty a celá rodina trávila víkendy v Tatrách alebo u dedka na chate v Poľsku. Veľkou výhodou bolo, že rodičia mali veľkú podporu zo strany širšej rodiny. „Svokor mi však už na začiatku povedal, že sme sa dobrovoľne rozhodli pre chudobu. Mal pravdu, no deti by som nevymenila za nič na svete,“ uviedla hrdá mamina.

Mária opustila prácu, pretože si uvedomovala, že deti potrebujú stabilné prostredie a čo najviac lásky. Nenavštevovali materskú školu, no chodili na krúžky i k Saleziánom, aby boli v kontakte s rovesníkmi. Deti spolu s maminou doma kreslili, spievali a užívali si spoločne strávené chvíle. Manželia žili trinásť rokov z jedného príjmu, pričom Mária dostávala len odmenu pestúna. Rodičia sa však stretli aj s rečami, že na pestúnskej starostlivosti dobre zarábajú, keďže si takmer každý myslel, že príspevok sa pri každom dieťati navyšuje, no opak bol pravdou. Im však nikdy nešlo o peniaze, ale o to, aby pomohli tým, ktorí to potrebujú.

Archívna snímka z roku 2011. Mária spolu s manželom a siedmimi deťmi.
Archívna snímka z roku 2011. Mária spolu s manželom a siedmimi deťmi. Foto: facebook.com - Maria Banasiewiczova
Mária s dcérou Laurou.
Mária s dcérou Laurou. Foto: facebook.com - Maria Banasiewiczova
Pani Mária s dcérkami Norikou a Laurou.
Pani Mária s dcérkami Norikou a Laurou. Foto: facebook.com - Maria Banasiewiczova

Prvé problémy prišli v puberte

S deťmi prežili krásne, ale aj ťažké chvíle. Mária spomína na desiate výročie svadby, keď ich známi pozvali na večeru. S manželom sa vrátili domov večer, keď už bola tma. Keď vošli do izby, čakalo ich milé prekvapenie. Rozsvietili sa svetielka a na posteli boli srdiečka či balóny. V takýchto momentoch mala hrdá mama slzy na krajíčku, no prvé vážnejšie problémy prišli v čase, keď boli chlapci v puberte. Erik a Ján sa dostali do zlej partie a vyskúšali nielen alkohol, ale aj drogy. „Tak, ako každý rodič, aj ja som verila, že to moje deti nikdy neskúsia. Spočiatku som mala pocit, že sme ako rodičia zlyhali, no môže sa to stať každému,“ dodala pani Mária.

Keďže rodičia ihneď zakročili, chlapci sa s odstupom času dostali z problémov. Erik v dnešných dňoch pracuje a Ján si plánuje dokončiť vzdelanie. Všetci súrodenci, s výnimkou sedemnásťročnej Petry, sú už dospelí, ba čo viac, Mária sa stala babkou. Najstaršia dcéra Erika sa vydala a stala sa maminou.

Vnúčik Daniel.
Babka Mária s vnukom Danielom. Foto: facebook.com - Maria Banasiewiczova

Keď vychovala svoje deti, rozhodla sa pomôcť iným

Mária sa postupne snaží zmieriť s tým, že deti už vyrástli, pomaly opúšťajú domov a začínajú si plniť svoje vlastné sny. „Akceptujem to, že už majú svoj vlastný život, no vždy tu budem pre nich, keď ma budú potrebovať,“ prezradila.

Veľmi ju teší, keď sú súrodenci v kontakte. Napríklad Erik prišiel pred rokom do Bratislavy a stretol sa so sestrou Laurou. Mamine poslali spoločnú fotku. „Bol to pre mňa najväčší darček. Nič nie je krajšie ako to, že sa súrodenci stretávajú aj v dospelosti a sú tu jeden pre druhého,“ doplnila.

Mária je človekom s veľkým srdcom. Dokončila si pedagogické vzdelanie a po 13 rokoch, čo venovala všetok svoj čas deťom, začala pracovať ako vychovávateľka v detskom domove. Teší ju, že aj v dnešných dňoch môže pomáhať aspoň takýmto spôsobom.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…