Slováci prišli o dvojgólové vedenie, v Rige remizovali 2:2

Vyrovnávajúci gól slovenskí futbalisti inkasovali v nadstavenom čase.

Na snímke tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Ján Kozák (druhý zľava), jeho asistent Štefan Tarkovič (vľavo) a brankár Ján Mucha (vpravo) počas kvalifikačného futbalového zápasu G-skupiny na MS 2014 medzi Lotyšskom a Slovenskom 15. októbra 2013 v Rige. Foto: TASR/Michal Svítok

Riga 15. októbra (TASR) - Slovenská futbalová reprezentácia sa rozlúčila s neúspešnou kvalifikáciou MS 2014 v Brazílii utorňajšou remízou v Rige s Lotyšskom 2:2. Slováci skončili v tabuľke G-skupiny na treťom mieste s 13 bodmi.

Zverenci trénera Jána Kozáka, ktorí už pred poslednými dvoma zápasmi s Grékmi a Lotyšmi nemali šancu prebojovať sa na budúcoročný finálový turnaj, vyhrali prvý polčas 2:0 gólmi Martina Jakubka a premiérovým v najcennejšom drese Kornela Salátu. Na začiatku druhého polčasu znížil Valerijs Šabala a v úplnom závere vyrovnal Nauris Bulvitis.

Výborná prvá dvadsaťminútovka

Hráč Slovenska Kornel Saláta sa teší z gólu na 2:0 počas kvalifikačného futbalového zápasu G-skupiny na MS 2014 medzi Lotyšskom a Slovenskom 15. októbra 2013 v Rige. Foto: TASR/ Michal Svítok

Slováci aj bez kvinteta chýbajúcich hráčov začali odhodlane a bojovne, ako to avizoval kouč Kozák pred zápasom. V 7. minúte aktívny Kóňa centroval na hlavu Ďuricu, ale lopta letela nad. No o dve minúty už roh Kóňu našiel na prvej tyčke Jakubka, ktorý otvoril skóre. Okamžite prišla odpoveď domácich, po centri Kovalovsa hlavičkoval nebezpečne Šabala, a následne sa neujala ani hlavička Gorkšsa. V 14. minúte sa dostal do náznaku šance rýchly Višnakovs, ale strieľal veľmi nepresne. A potom prišiel ďalší silný okamih hostí, keď sa zopakovala ako cez kopirák gólová situácia a v 16. minúte roh Kóňu našiel na prednej tyčke tentoraz naskakujúceho Salátu - 2:0 pre SR. Hostia boli lepší, Kuckov center na hlavu Jakubka sa v 21. minúte neujal, ani pekná individuálna akcie Ďuriša, ktorý strieľal mimo. Slováci boli v tejto fáze koni, v 32. minúte dobre hrajúci Kóňa našiel výbornou prihrávkou Jendrišeka, ale jeho strela šla tesne vedľa ľavej žrde Kolinkovej brány. Do konca polčasu si Kozákovci náskok už postrážili.

Rozdielny druhý polčas

Hráč Slovenska Martin Jakubko (uprostred) a hráč Lotyšska Nauris Bulvitis (vpravo) počas kvalifikačného futbalového zápasu G-skupiny na MS 2014 medzi Lotyšskom a Slovenskom 15. októbra 2013 v Rige. Foto: TASR/Michal Svítok

ovákom ušiel začiatok druhého dejstva, po nakopnutej lopte sa rútil stredom nekoncentrovanej obrany hostí na Kozáčika Šabala a umnou strelou zo 16 metrov znížil. Domáci mali tlak, Slováci sa nevedeli dostať do hry a prišli aj o zraneného Jakubka, ktorého v 56. minúte musel vystriedať Bakoš. Práve tomu po prudkom centri Šestáka chýbalo v 59. minúte pár centimetrov do zakončenia v päťke. Domáci boli draví, neustále hrozili, ale chýbala im finálna fáza. Vyrovnať ale mohli v 74. minúte, keď Ďuricovu unikol Višnakovs, bežal sám na Kozáčika, ale ten obetavým zákrokom výborne zmaril šancu útočníka domácich aj za cenu bolestivého stretu. V nervóznom závere sa už šance nerodili, hostia odolávali pokusom výberu Mariansa Paharsa, no v nadstavenom čase to už nezvládli a inkasovali. Po rohu sa lopta vrátila do ohňa a tam ju v skrumáži Bulvitis poslal do siete hostí.

.

kvalifikácia MS 2014, G-skupina:

Riga:

Lotyšsko - Slovensko 2:2 (0:2)

Góly: 47. Šabala, 90.+2 Bulvitis - 9. Jakubko, 16. Saláta, ŽK: Šabala, Višnakovs, Lazdinš - Kucka. Rozhodovali: Aranovski - Bekker, Šlončak (všetci Ukr.), 3814 divákov.

zostavy a striedania:

Lotyšsko: Kolinko – Kovalovs, Bulvitis, Gorkšs, Rode, Maksimenko - Laizans (53. Zjuzins) - Fertovs, Šabala, Lazdinš - Višnakovs (85. Verpakovskis)

SR: Kozáčik - Pekarík, Saláta, Ďurica, Švento - Kóňa, Kucka (86. Pečovský) - Šesták (62. Guédé), Ďuriš, Jendrišek - Jakubko (56. Bakoš)

Hlasy po zápase:

Ján Kozák, tréner SR: "Bol to zápas dvoch rozdielnych polčasov. V tom prvom sme boli kompaktní, dali sme dva krásne góly po štandardných situáciách, hráči boli pohybliví. Dostali sme však zbytočný gól na 1:2, čo domácich nakoplo. Strácali sme ľahké lopty a v závere dostali vyrovnávajúci gól. Za stavu 2:0 sme mali zápas doviesť zápas do víťazného konca. Po tomto priebehu nemôžeme byť spokojní."