Z horiaceho domu vytiahli policajti v civile tri deti: Nikomu sa nechválili, tajomstvo vyšlo najavo až pri vyšetrovaní
Monika Hanigovská
Monika Hanigovská

Z horiaceho domu vytiahli policajti v civile tri deti: Nikomu sa nechválili, tajomstvo vyšlo najavo až pri vyšetrovaní

V tú chvíľu nebol čas nad niečím rozmýšľať, prezradil jeden z nich. Jozef a Jakub sa s tým nikde nechválili a ich krásny skutok vyšiel na povrch až počas vyšetrovania.

Policajti v civile zachránili z horiaceho objektu deti. — Foto: TASR/AP, Reprofoto Facebook/Policie České republiky

LOVČICE 20. augusta – Dvaja hrdinovia z Čiech. Tak prezývajú u našich susedov dvoch policajtov, ktorí v čase svojho voľna zachránili z horiaceho objektu v obci Lovčice v Královohradeckom kraji tri deti, pričom jeden z policajtov sa pri záchrane zranil. Ani jeden z nich sa pritom svojím ušľachtilým činom nechválil, uvádza cnn.iprima.cz.

Okrem detí zachránili aj psov, ktorí boli v tom čase na pozemku. Nebyť Jozefa Komžáka a Jakuba Jelínka, ktorí prišli ešte pred zásahom hasičov, mohlo všetko dopadnúť úplne inak.

Nezaváhal ani v čase voľna

V obci Lovčice požiar zachvátil kôlňu, pričom sa rýchlo začal šíriť ďalej. Práve okolo kôlne sa v čase voľna s rodinou prechádzal policajt Jozef. Keď uvidel, čo sa deje, neváhal ani minútu.

„Videli sme dym a keď sme prišli bližšie, zistili sme, že tam horí. Keď som prišiel na miesto, bolo tam ohnisko asi dvakrát dva metre. Bola tam majiteľka, ktorú som poučil, aby zavolala hasičov,“ opísal situáciu Komžák pre spravodajský portál cnn.iprima.cz.

Policajt zistil, že v rodinnom dome, ktorý stojí v tesnej blízkosti kôlne, sa nachádzajú tri deti. Nebolo jasné, či plamene nepreskočia aj na dom, navyše sa šíril jedovatý dym. Preto bolo potrebné deti čo najrýchlejšie dostať do bezpečia. Našťastie, na záchranu detí neostal Jozef sám - práve v tej chvíli prechádzal okolo ďalší policajt na bicykli Jakub. Vedeli, že musia pomôcť.

Nerozmýšľali, ale konali

„V tú chvíľu nebolo nad čím premýšľať. Dostali sme sa na pozemok, dvere boli zamknuté, tak sme ich vykopli. V hornom poschodí sa nachádzali tri deti. Dostali sme ich von, kde ich kolega odo mňa preberal a odvádzal do bezpečia,“ opisuje Jakub.

Policajti stihli z pozemku okrem detí odviesť aj psov. Medzitým prišli hasiči a snažili sa požiar prevziať pod kontrolu.

Nepriznali sa, že zachránili deti

„Keď prišli naše jednotky na miesto udalosti, nikto sa v zasiahnutom objektu ani v blízkom rodinnom objekte nenachádzal. To, že boli nejaké osoby zachránené policajtmi v civile, vyšlo najavo až ďalším postupovým šetrením,“ uviedla hovorkyňa hasičov Martina Götzová.

Počas záchrannej akcie sa jeden z dvojice poranil. „Keď som vynášal toho staršieho chlapca, už bol veľký oheň, takže ma popálilo aj na predlaktí, a potom sme spolu padli, tak som si nejako odrel ruky, ale to nestojí za reč. Hlavne, že deti sú v poriadku,“ vyznal sa Jakub.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…