Fotka, ktorú treba vidieť: Odstrašujúci röntgen vás odnaučí robiť v aute bežnú vec, ktorú už spravil snáď každý
Monika Hanigovská
Monika Hanigovská

Fotka, ktorú treba vidieť: Odstrašujúci röntgen vás odnaučí robiť v aute bežnú vec, ktorú už spravil snáď každý

Hoci je pohodlná, táto poloha je pri sedení v aute zároveň aj veľmi nebezpečná. Pozrite sa, čo môže počas nehody spôsobiť.

Vyložené nohy, ktoré sa často spájajú s letom a relaxom v aute, sa pri nehode stávajú ľahkou príčinou bolestivého zranenia. — Foto: Instagram/lillybolzon_, juraj_veverka

BRATISLAVA 19. augusta – Počas cestovania v aute si niektorí z nás s obľubou vykladajú nohy na palubovku, pričom si neuvedomujú, že aj pri menšom „ťuknutí“ si môžu ublížiť a pri väčšom by takýto náraz mohol mať pre nich aj fatálne následky, píše portál noviny.sk.

Vyložené nohy, ktoré sa často spájajú s letom a relaxom v aute, sa pri nehode stávajú ľahkou príčinou bolestivého zranenia. Neobstojí ani fakt, že by sa takýto spolujazdec v zlomku sekundy rozhodol, že pred nárazom si nohy jednoducho zloží z palubovky a tak predišiel poraneniam. Sila aktivovaného airbagu je obrovská – aktivuje sa v priebehu 30 milisekúnd, nafúkne sa len do 70 milisekúnd. To je čas, kedy takýto spolujazdec nestihne ani mrknúť okom.

Pozrite si video, čo spôsobuje pohodlná poloha pri nehode v rámci stimulovaného nárazu.

„Sedoľah“ je veľmi nebezpečný

„Ten nafukujúci airbag nie sú ani sekundy, sú to stotiny sekundy a airbag je nafúknutý. Je to enormná kinetická energia. Keď si človek myslí, že ju zastaví, zabrzdí alebo niečo, tak to vôbec nie je pravda. Keby niekto mal vyložené nohy, tak nemá nohy. To sú naozaj veľké rany,“ povedal motoristický novinár Peter Mihálik pre noviny.sk.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa SFS WELCOME??? (@f00tie_1),

Obľúbenou polohou cestujúcich v aute je akási poloha „sedoľah“ – cestujúci sa v nej snaží v aute vytvoriť takú polohu na sedadle, pri ktorej skôr leží ako sedí. V takomto prípade nemusíte vôbec havarovať, aby ste sa už nikdy neposadili.

„Nemusí prísť ani k nárazu, stačí k prudkému brzdeniu. Človek sa môže pošmyknúť, bezpečnostný pás máme pod krkom, ďalší možný úraz. Airbag funguje stále, je jedno, či človek je pripútaný alebo nie. Navyše, treba brať do úvahy fakt, že aktivácia airbagu je od rýchlosti 30 - 40 - 50 kilometrov za hodinu, teda aj pri relatívne nízkych mestských rýchlostiach sa môže stať, že sa airbag aktivuje. Airbag je bezpečný vtedy, keď je človek pripútaný. Ak nie je pripútaný, tak je to takmer zbraň," vysvetľuje Mihálik.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Mal | Disney Suite Life (@malyourpal),

Röntgenový snímok ukázal, čo spôsobuje vykladanie nôh

Najlepším odstrašujúcim príkladom sú videá röntgenové snímky. Jednou takou je snímka istého dievčaťa Walesu, ktorá síce nasadla na miesto spolujazdca zdravá, no dopravná nehoda spôsobila, že práve pre vyložené nohy už nikdy nebude taká, ako predtým.

„Tu je röntgen strašidelného zranenia cestujúcej na prednom sedadle, ktorá mala v dobe zrážky nohy na palubovke. Pokiaľ vidíte, že váš cestujúci robí to samé, zastavte sa a ukážte mu to,“ napísal k zverejnenému snímku dopravný policajt, seržant Ian Price.

Ako si teda spríjemniť cestu a dobre si oddýchnuť v aute? „Odporúčam na dlhšie trasy, keď si chce človek oddýchnuť, zastaviť, zacvičiť si, prespať sa. Dvadsať minútový spánok človeka oveľa lepšie vzpruží ako šesť energetických nápojov za sebou. Oddych, oddych, oddych a poriadne sedenie," dodal na záver Mihálik.

Treba mať aj na pamäti, že aj voľne položené predmety na palubovke, sa pri nehode stávajú doslovne smrtiacou zbraňou  - a preto je vhodné uložiť ich do kufra auta, alebo takéto predmety pripútať či inak znehybniť.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…