Dobré noviny
Skúška spracovania výsledkov volieb do VÚC dopadla úspešne
SITA
SITA

Skúška spracovania výsledkov volieb do VÚC dopadla úspešne

Na spracovanie výsledkov novembrových volieb do orgánov VÚC sa po prvý raz použije nový Integrovaný volebný informačný systém.

BRATISLAVA 15. októbra - S úspechom sa v utorok uskutočnila prvá skúška spracovania výsledkov hlasovania v novembrových voľbách do orgánov vyšších územných celkov (VÚC).

Skúška sa konala na ôsmich krajských pracoviskách Štatistického úradu (ŠÚ) SR a zúčastnilo sa na nej 240 zamestnancov krajských pracovísk a ústredia štatistického úradu, agentúru SITA o tom informoval hovorca ŠÚ SR Marián Jánošík.

Cieľom skúšky bolo sprevádzkovanie Integrovaného volebného informačného systému a kontrola všetkých vstupných údajov v systéme, ako sú údaje o územnom členení, zoznamy politických strán, zoznamy kandidátov na predsedov a poslancov do orgánov samosprávnych krajov a tiež používateľské kontá. Pred termínom novembrových volieb do orgánov samosprávnych krajov majú štatistici naplánované ešte dve skúšky spracovania výsledkov hlasovania. Druhá v poradí bude 22. októbra a celoplošná skúška bude 5. novembra.

Na spracovanie výsledkov volieb do orgánov VÚC sa po prvý raz použije nový Integrovaný volebný informačný systém. Systém poskytne elektronické služby na prípravu volieb, referend a hlasovaní, zber a spracovávanie výsledkov ako aj prezentáciu priebežných a definitívnych výsledkov hlasovania. Prinesie tiež nové možnosti nielen interným pracovníkom Štatistického úradu SR, ale aj externým spolupracovníkom, prípadne ďalším osobám podieľajúcim sa na voľbách. "Integrovaný volebný informačný systém je univerzálny pre všetky typy volieb a referend a aplikovateľný vo všetkých fázach procesu prípravy a realizácie spracovania – od zakladania volieb, vytvárania územnej štruktúry a sprievodných dokumentov až po zber, spracovávanie a poskytovanie výsledkov volieb," dodal Marián Jánošík.

Voľby do orgánov samosprávnych krajov - teda ich predsedov a zastupiteľstiev sa uskutočnia v sobotu 9. novembra od 7:00 do 22:00.

V prípade potreby môžu v obciach začať hlasovať aj skôr, všade však budú volebné miestnosti otvorené do 22:00.

Ak kandidát na predsedu samosprávneho kraja nezíska v prvom kole nadpolovičnú väčšinu platných hlasov, do 14 dní bude druhé kolo. Náklady na jesenné krajské voľby budú takmer desať miliónov eur.

Už ste čítali?