Dobré noviny
Ženy aj muži si strihajú vlasy, kaderníctva robia zadarmo: Na Mauríciu nečakajú na pomoc, proti ropnej škvrne bojujú ľudia sami
Monika Hanigovská
Monika Hanigovská

Ženy aj muži si strihajú vlasy, kaderníctva robia zadarmo: Na Mauríciu nečakajú na pomoc, proti ropnej škvrne bojujú ľudia sami

O záchranu ostrova bojuje množstvo ľudí.
O záchranu ostrova bojuje množstvo ľudí. — Foto: twitter/atish81087140, instagram/mauritiusuncovered

Obyvatelia sa nespoliehajú len na vládu, ale do záchrany svojho „malého kúska raja“ sa pustili z vlastnej iniciatívy.

Kadernícke salóny strihajú zadarmo, majú na to dôvod

Na celom ostrove ponúkajú kadernícke salóny zľavy alebo strihanie zdarma v snahe nahromadiť čo najviac vlasov na záchranné účely. Pred niektorými kaderníctvami sa vytvárajú veľké zástupy ľudí, s jediným cieľom – nechať sa ostrihať a priložiť ruku k nevyhnutnej pomoci.

Takto to vyzeralo pred kaderníctvom v jednom nákupnom stredisku na ostrove:

„Viem si živo predstaviť, že o niekoľko dní budú všetci Maurícijčania holohlaví,“ uviedol v Paríži hovorca mimovládnej organizácie Eco-Sud, ktorá sa podieľa na výrobe podobných ručne zhotovovaných zariadení.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa SBSC Eco Club (@sbscecoclub),

Poslankyňa sa nechala ostrihať, išla príkladom

„Bojujeme na plážach, všetkými prostriedkami, ktoré máme ako občania k dispozícii,“ uviedla miestna poslankyňa Joanna Berengerová, ktorá si pre záchranu maurícijského pobrežia dala ostrihať svoje vlastné vlasy. Spresnila, že jeden kilogram vlasov môže absorbovať osem litrov olejových látok. Informoval o tom TASR.

Berengerová súčasne Maurícijčanky vyzvala, aby priniesli aj nepotrebné nylónové pančuchy, ktoré sa v krajčírskej dielni dajú veľmi ľahko zmeniť na vlasmi vyplnené bóje či plaváky schopné pohltiť ropné znečistenie, napísal portál Ladepeche.fr.

Prvýkrát vlasy pomohli v Bretónsku

Vlasy sú ideálnym pomocníkom pri odstraňovaní ropy z mora, čo dokázala aj štúdia NASA, pri ktorej sa zistilo, že 11 340 kilogramov vlasov dokáže absorbovať 765 000 litrov nafty. Iná štúdia v časopise Environments poukázala na to, že psia srsť a ľudské vlasy dokážu viazať surovú ropu rovnako ako umelé vlákna.

Spomínaná technika bola prvýkrát otestovaná v Bretónsku, keď sa tam v roku 1978 potopila loď Amoco Cadiz. Odvtedy sa používa pravidelne, najviac pomohla v roku 2004 pri úniku ropy do Mexického zálivu.

Časť 2 / 2

Už ste čítali?