Dobré noviny
Aktuálne v uliciach Bieloruska: Vojenské uniformy končia v smetiakoch, prezidenta opúšťajú aj tí, čo mu slúžili
Monika Hanigovská
Monika Hanigovská

Aktuálne v uliciach Bieloruska: Vojenské uniformy končia v smetiakoch, prezidenta opúšťajú aj tí, čo mu slúžili

Svet v týchto dňoch sleduje nielen policajnú brutalitu, ale aj solidaritu občanov Bieloruska.
Svet v týchto dňoch sleduje nielen policajnú brutalitu, ale aj solidaritu občanov Bieloruska. — Foto: instagram/Vasukovich, twitter/@soshk_hker

Bielorusi už šesť dní ukazujú súdržnosť, ktorá ich ženie vpred. Pozrite si, ako to vyzerá v uliciach.

MISNK 14. augusta – Už niekoľko dní sa mnohí obyvatelia hlavného mesta Bieloruska prebúdzajú do nového boja s nádejou a odhodlaním poukázať na to, že nesúhlasia s výsledkami prezidentských volieb a s policajným násilím, ktoré zachvátilo predovšetkým mesto Minsk.

Svet v týchto dňoch sleduje nielen policajnú brutalitu, ale aj solidaritu obyčajných Bielorusov. Tí sú čoraz viac zomknutými. Neznámi sa stávajú známymi. Priatelia a rodina ešte bližšími.

Iniciatívu nad protestami v Bielorusku prevzali ženy.
Iniciatívu nad protestami v Bielorusku prevzali ženy. Foto: TASR/AP

Pridávajú sa aj tí, ktorí doteraz stáli na strane Lukašenka

Na stranu občanov označujúcich prezidentské voľby, ktoré mal podľa oficiálnych výsledkov vyhrať Alexander Lukašenko, za zmanipulované, začínajú vystupovať aj tí, ktorí doteraz nosili zbrane v mene zákona. Na sociálnych sieťach Twitter a Instagram sa objavilo niekoľko príspekov od príslušníkov polície a armády, ktorí sa vzdávajú svojich hodností a uniformy odhadzujú priamo do smetných košov. Nesúhlasia nielen s voľbami, ale ani s násilím, ktoré bolo páchané na demonštrantoch. 

Milícia odhadzuje svoje uniformy.
Milícia odhadzuje svoje uniformy. Foto: Facebook/Málo cynizmu na toto mesto 4.0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Иллюстратор (@askarbinidze),

Iní na podporu protestujúcich mužov a žien rôzneho veku a povolania vytvárajú živé reťaze. V krajine tisíc jazier a brezových hájov sa ozýva hlasné trúbenie áut ako podpora pre ľudí, ktorí neveria výhre staronového prezidenta Lukašenka s oficiálnym ziskom vyše 80 percent hlasov.

Súperka Lukašenka opustila krajinu

Lukašenko mal poraziť opozičnú rivalku Svitlanu Cichanovskú, ktorá vstúpila do volieb namiesto svojho manžela Siarheja, populárneho blogera. Toho mali zatknúť za účasť na protestnej akcii, čím ho vyradili z augustových volieb. Po zverejnení výsledkov volieb boli aj obavy o bezpečnosť Lukašenkovej protikandidátky. Tá sa však po niekoľkých hodinách ozvala, že je vv bezpečí, opustila krajinu a nachádza sa v Litve.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa #ФотографМинск (@tanya_daletskaya),

Niektorí demonštranti sú už na slobode

Tisíce osôb zadržaných v Bielorusku počas protestov, ktoré sa začali po nedeľných prezidentských voľbách, mali v priebehu piatkového rána prepustiť na slobodu. Informovala o tom agentúra DPA. Celkovo podľa spravodajských webov mali zadržať okolo 7000 ľudí.

Na situáciu reagoval vo štvrtok aj predseda Európskeho parlamentu David-Maria Sassoli. Lukašenka vyzval, aby ukončil násilie a prepustil všetkých zadržaných demonštrantov. Zároveň mu pohrozil, že ak tak neurobí, môže očakávať sankcie na základe medzinárodného práva.

Ženy vychádzajú z brány po prepustení z detenčného centra, do ktorého polícia odviedla osoby zadržané počas masových protestov.
Ženy vychádzajú z brány po prepustení z detenčného centra, do ktorého polícia odviedla osoby zadržané počas masových protestov. Foto: TASR/AP

Podpora aj od veľkých štátnych podnikov

Generálny štrajk nenechal chladnými ani zamestnancov veľkých štátnych podnikov. Svoju podporu vyjadrila továreň Belkard aj továreň MAZ. Zamestnanci vyšli pred závod a postavili sa za ľudí, ktorí už šesť dní nesúhlasia s výsledkami prezidentských volieb a policajnou brutalitou.

Aj prominentný právnik Lukašenkovej administratívy 13. augusta rezignoval z dôvodu policajnej brutality, ktorej sa mali dopustiť strážcovia zákona na demonštrantoch. A na stranu ľudí v uliciach sa pridali aj veľvyslanci viacerých krajín v Bielorusku. Verejne vyjadrili svoj názor k brutalite, pri ktorej milícia zastrelila demonštranta.

Pred štátnou televíziou je počuť jediné slovo

Ľudia nevychádzajú len do ulíc. S kvetmi v rukách sa vydali pred budovu tamojšej štátnej televízie. Na mieste vystierajú ruky k oblohe a ulicou sa ozýva jediné slovo, ktoré čoraz viac naberá na sile – „Pravdu!“.

Ženy ako symbol protestov

Iniciatívu nad protestami v Bielorusku prevzali ženy a proti obrneným policajtom kráčali len s kvetmi v rukách. Oblečené v bielom a mnohé s deťmi na rukách sa dožadovali práva na slobodu prejavu.

V posledných dňoch vytvárajú pozdĺž ciest v mnohých mestách živé reťaze, alebo sa schádzajú počas dňa na pokojných pochodoch. Bieloruský novinár Franak Viačorka na svojom konte na sociálnej sieti Twitter uviedol, že pochody bieloruských žien sú „jednou z najzaujímavejších a najsilnejších foriem prebiehajúcich protestov“.

Okolo 200 žien pochodovali za protestujúcich, ktorí boli zranení počas posledných protestných zhromaždení po nedeľných prezidentských voľbách 12. augusta 2020 v Minsku
Okolo 200 žien pochodovali za protestujúcich, ktorí boli zranení počas posledných protestných zhromaždení po nedeľných prezidentských voľbách 12. augusta 2020 v Minsku Foto: TASR/AP

Už ste čítali?