Iniciatívu nad protestami v Bielorusku prevzali ženy: Proti obrneným policajtom idú len s kvetmi v rukách
TASR
TASR

Iniciatívu nad protestami v Bielorusku prevzali ženy: Proti obrneným policajtom idú len s kvetmi v rukách

Ženy oblečené v bielom — mnohé s deťmi v rukách či držiac kvety — vyšli v stredu do ulíc v centre bieloruskej metropoly Minsk a dožadovali sa svojho práva na slobodu prejavu.

Okolo 200 žien pochodovali za protestujúcich, ktorí boli zranení počas posledných protestných zhromaždení po nedeľných prezidentských voľbách 12. augusta 2020 v Minsku. — Foto: TASR/AP

Minsk 12. augusta (TASR) - Ženy oblečené v bielom — mnohé s deťmi v rukách či držiac kvety — vyšli v stredu do ulíc v centre bieloruskej metropoly Minsk a dožadovali sa svojho práva na slobodu prejavu. Vodiči okoloidúcich áut ich akciu podporili trúbením klaksónmi. Informovali tom o viaceré spravodajské kanály na sociálnych sieťach.

V okrajových častiach Minska i ďalších bieloruských miest ľudia vytvárajú na uliciach živé reťaze na protest proti policajnej brutalite a masovému zatýkaniu účastníkov zhromaždení, ktoré sa začali po nedeľných prezidentských voľbách.

Odkazy známych Bielorusov

Pripájajú sa aj známe bieloruské osobnosti. Biatlonistka Darja Domračevová, ktorá získala štyri zlaté olympijské medaily, vyzvala tých, „ktorí sú za rozhodnutiami a dávajú rozkazy", aby zastavili násilie a brutality milície. Jeden z najpopulárnejších televíznych moderátorov Evgenij Perlin zas opustil štátnu televíziu. 

Okolo 200 žien pochodovali za protestujúcich, ktorí boli zranení počas posledných protestných zhromaždení po nedeľných prezidentských voľbách v Minsku.
Okolo 200 žien pochodovali za protestujúcich, ktorí boli zranení počas posledných protestných zhromaždení po nedeľných prezidentských voľbách v Minsku. Foto: TASR/AP

Držiteľka Nobelovej ceny za literatúry, spisovateľka Svetlana Alexijevič, vyzvala Lukašenka, aby odišiel. Tvrdí, že úrady vyhlásili vojnu vlastným ľuďom. „Odstúp, pokiaľ nie je príliš neskoro, pokiaľ neuvrhneš ľudí do hroznej priepasti, ktorou je občianska vojna. Odstúp," odkazuje.

Pompeova žiadosť

Protestné zhromaždenia podporili v stredu aj Bielorusi žijúci v rôznych mestách USA, napríklad v Chicagu. Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo v stredu počas návštevy Prahy vyhlásil, že „Bielorusi by mali dostať slobody, o ktoré žiadajú“. „Žiadame, aby boli nenásilní demonštranti pod ochranou, nie terčom útoku,“ zdôraznil Pompeo.

Apeloval tiež na bieloruské silové zložky, aby nepoužívali násilie voči demonštrantom, ktorí sa od nedele schádzajú v uliciach bieloruských miest, kde protestujú proti výsledkov prezidentských volieb. Považujú ich totiž za zmanipulované.

Zriedkavý prístup

Britský denník The Guardian v stredu napísal, že internetové služby v Bielorusku sa po takmer trojdňovom výpadku zlepšili. Prístup na internet bol podľa denníka zrejme obmedzený v snahe potlačiť protesty proti bieloruskému prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi alebo zabrániť ich zvolaniu. Noviny poznamenali, že v Európe je podobný prístup vlády zriedkavý.

Masové protestné akcie sa v Bielorusku začali 9. augusta po prezidentských voľbách, ktoré podľa ústrednej volebnej komisie so ziskom 80,08 percenta hlasov vyhrala súčasná hlava štátu Alexandr Lukašenko.

Demonštrantka má na zápästí bielu stuhu počas pokračujúcich protestov proti výsledkom nedeľnajších prezidentských volieb v Bielorusku v Minsku.
Demonštrantka má na zápästí bielu stuhu počas pokračujúcich protestov proti výsledkom nedeľnajších prezidentských volieb v Bielorusku v Minsku. Foto: TASR/AP

Nepovolené protesty

Protesty úrady nepovolili. Bezpečnostné zložky sa davy ľudí snažia rozohnať pomocou slzného plynu, omračujúcich a zábleskových granátov či streľbou gumenými projektilmi. Okrem Minska, kde sa v stredu v uliciach opäť objavila vojenská a policajná technika, je situácia výrazne napätá aj v meste Brest.

Podľa údajov bieloruského ministerstva vnútra bolo za tri dni protestov zadržaných okolo 6000 ľudí. Niekoľko stoviek osôb — demonštrantov i policajtov — utrpelo zranenia. Počas nepokojov v Minsku prišiel o život jeden muž, ktorý sa snažil hodiť do policajtov neidentifikované výbušné zariadenie, to mu však explodovalo v rukách.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…